جزيیات مصرف انرژی صنایع بورسی در اسفند ۱۴۰۲

۱۴۰۳/۰۲/۲۵ - ۰۰:۲۶:۲۹
کد خبر: ۳۱۲۵۵۵
جزيیات مصرف انرژی صنایع بورسی در اسفند ۱۴۰۲

معاونت نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، جزيیات مصرف انرژی صنایع بازار سرمایه در اسفند ماه ۱۴۰۲ را اعلام کرد. اطلاعات منتشر شده ازسوی معاونت نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار درخصوص تغییرات مبلغ فروش ۵۰ شرکت بزرگ بازار سرمایه از نظر ارزش بازار در اسفند ماه سال ۱۴۰۲ منتشر شد.

معاونت نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، جزيیات مصرف انرژی صنایع بازار سرمایه در اسفند ماه ۱۴۰۲ را اعلام کرد. اطلاعات منتشر شده ازسوی معاونت نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار درخصوص تغییرات مبلغ فروش ۵۰ شرکت بزرگ بازار سرمایه از نظر ارزش بازار در اسفند ماه سال ۱۴۰۲ منتشر شد.
براساس این گزارش، جامعه آماری این بخش، کلیه شرکت‌های تولیدی پذیرفته شده در بورس و فرابورس در تاریخ ۲۹ اسفند ماه ۱۱۴۰۲ است و در مجموع ۳۲۵ نماد در گزارش اسفند ماه ۱۴۰۲ مورد بررسی قرار گرفته است. براساس اطلاعات منتشر شده، به جز صنعت «سیمان، آهک و گچ و استخراج کانه‌های فلزی» که به ترتیب دارای ۷۹ و ۸درصد افزایش در مصرف انرژی گاز در اسفند ماه نسبت به بهمن ماه بوده و سایر صنایع با اهمیت انرژی بر بازار سرمایه در این ماه دچار کاهش مصرف انرژی گاز شده‌اند که علت این امر به محدودیت‌های وضع شده درخصوص میزان مصرف انرژی گاز در صنایع در فصل زمستان بر می‌گردد.
همچنین «صنایع فلزات اساسی، محصولات شیمیایی، نیروگاهی و فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای» به ترتیب ۱۲، ۴، ۱۰ و ۱۳درصد کاهش در میزان مصرف انرژی گاز خود داشته‌اند. گفتنی است: نرخ گاز مصرفی صنعت استخراج کانه‌های فلزی در اسفند ماه نسبت به بهمن ماه دارای افزایش ۷۲درصدی شده است.
از سویی دیگر، نمادهای «کچاد و کگل» که از میزان مصرف گاز بیشتری نسبت به سایر نمادهای این صنعت برخوردار هستند افزایش ۷۲ و ۱۲درصدی را در گزارش فعالیت ماهانه خود افشا کرده‌اند.
افزون بر این، از آنجا که در صنعت نیروگاهی، دو نماد «بفجر و مبین» تامین‌کننده انرژی گاز شرکت‌های پتروشیمی هستند، دارای نرخ انرژی گاز مصرفی متفاوت به ترتیب به مبلغ ۳۱,۰۱۸ و ۴۱,۸۵۸ ریال بوده و از این رو این دو نماد در میانگین نرخ گاز مصرفی صنعت عرضه برق، گاز، بخاروآب گرم درنظر گرفته نشده است. همچنین نرخ ریالی تامین گاز در صنعت عرضه «برق، گاز، بخار و آب گرم» بسیار پایین است و نرخ ریالی تامین گاز در صنعت فلزات اساسی نسبت به سایر صنایع انرژی بر بازار سرمایه بالاست. درخصوص علت پایین بودن نرخ ریالی تامین گاز برای صنعت نیروگاهی (۷۵۰ ریال با توجه به تصویب نامه هیات وزیران ۸ 
مرداد ماه ۱۴۰۲ با موضوع آيین‌نامه اجرایی تبصره (۱۴) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور) می‌توان به ماموریت این صنعت درخصوص تامین انرژی برق کشور و فروش آن به دولت اشاره کرد. همان‌گونه که نمودارها نشان می‌دهند بیشترین مصرف مقداری انرژی برق به صنعت فلزات اساسی و کمترین میزان مصرف آن به صنعت فرآورده‌های نفتی اختصاص دارد. براساس اطلاعات منتشر شده، صنعت «فلزات اساسی، استخراج کانه‌های فلزی و محصولات شیمیایی» به ترتیب دارای کاهش ۱۶، ۱۱ و ۴درصدی در میزان مصرف انرژی برق خود بوده‌اند. صنعت استخراج کانه‌های فلزی افزایش ۴۵درصدی در نرخ انرژی مصرفی برق در اسفند ماه نسبت به بهمن ماه داشته است. نماد «کچاد و کگل» که دارای بیشترین میزان مصرف انرژی برق است افزایش ۹۳ و ۱۲درصدی را در نرخ انرژی برق مصرفی در گزارش فعالیت ماهانه خود افشا کرده‌اند.
قابل ذکر است نماد فخوز که عمدتا دارای بالاترین میزان مصرف در انرژی برق در صنعت فلزات اساسی است، میزان مصرف مقداری و ریالی انرژی برق خود را به دلیل عدم دریافت صورتحساب مربوطه در گزارش فعالیت ماهانه اسفند ماه تا تاریخ تهیه این گزارش افشا نکرده است؛ بر همین اساس این امر دارای تاثیر بااهمیت بر یافته‌های این گزارش بوده است. قابل ذکر است بدون درنظر گرفتن مصرف مقداری انرژی برق نماد فخوز، صنعت فلزات اساسی دارای افزایش ۳درصدی در میزان مصرف انرژی برق اسفند ماه نسبت به بهمن ماه است.
بیشترین میزان مصرف مقداری آب به صنعت محصولات شیمیایی و کمترین میزان مصرف آن به صنعت فرآورده‌های نفتی اختصاص دارد.
همچنین صنایع «فلزات اساسی، نیروگاهی، استخراج کانه‌های فلزی و محصولات شیمیایی و فلزات اساسی» به ترتیب دچار کاهش مصرف ۳۴، ۳، ۳ و ۱ در میزان آب مصرفی در اسفند ماه نسبت به بهمن ماه شده است. لازم به ذکر است نماد فخوز مقدار و مبلغ آب مصرفی خود را در گزارش فعالیت ماهانه اسفند به دلیل عدم دریافت صورتحساب مربوطه افشا نکرده است که این امر بر یافته‌های این گزارش تاثیر داشته است. بدون درنظر گرفتن نماد فخوز، میزان کاهش آب مصرفی صنعت فلزات اساسی ۶درصد است.
از سویی دیگر، صنعت شیمیایی دارای انواع مختلف آب مصرفی (چون آب بدون املاح، آب نمک زدایی شده و آب شیرین) با نرخ‌های ریالی متفاوت است؛ از این رو با تغییر الگوی میزان آب مصرفی، نرخ‌های میانگین آب مصرفی این صنعت دچار نوسان می‌شود. هم‌اکنون تمامی خوراکی که در مجتمع‌های پتروشیمی کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد از طریق پالایشگاه‌های هم‌جوار مجتمع‌های پتروشیمی، شرکت ملی گاز و شرکت ملی نفت ایران تامین می‌شود.
به جز نمادهای «شیراز و شفن»، سایر نمادها دارای افزایش مصرف در اسفند ماه نسبت به بهمن ماه بوده‌اند. نماد خراسان افزایش مصرف به میزان ۷۱۰درصد را دارا بوده است که علت آن در مدار تولید قرار گرفتن واحد تولید اوره، آمونیاک و کریستال ملامین با توجه به برقرار گردیدن گاز خوراک و سوخت آن بوده است.
همچنین نماد زاگرس نیز با رفع محدودیت گاز خوراک ارسالی از شرکت ملی گاز ایران و همچنین اتمام تعمیرات دوره ای، واحد اول تولیدی آن در مدار تولید قرار گرفت که نتیجه این امر افزایش ۳۳درصدی مصرف خوراک گاز بوده است. نمادهای «شفن و شیراز» نیز به علت قطع گاز از سوی شرکت گاز خوزستان و فارس و انجام تعمیرات اضطراری دچار کاهش مصرف خوراک گاز به میزان ۳۵ و ۲۸درصد شده است. چندی پیش نیز جزییات تغییرات مبلغ فروش ۵۰ شرکت بزرگ بازار سرمایه از نظر ارزش بازار در ماه مذکور اعلام شد و بر همین اساس سود خالص در پاییز 1402 نسبت به تابستان در صنعت فرآورده‌های نفتی و فلزات اساسی با کاهش 7 و 22 همت و در صنایع استخراج کانه‌های فلزی و محصولات شیمیایی با افزایش 1 و 7 همت همراه بوده است. همچنین وضعیت صنایع مهم بازار سرمایه نیز تغییرات اساسی داشته است. عمده علل افزایش درآمد عملیاتی در صنایع با اهمیت بازار سرمایه ناشی از افزایش نرخ محصولات و تغییر نرخ تسعیر ارز از نرخ نیما به (28، 500 تومان) به نرخ توافقی (نرخ دلار حواله 402، 648 تومان) است. همچنین افزایش 57درصدی مبلغ فروش صنعت خودرو و ساخت قطعات نسبت به مدت مشابه سال گذشته ناشی از اخذ مجوز‌های افزایش نرخ محصولات توسط رقابت است
افزایش 43درصدی مبلغ صنعت فلزات اساسی نسبت به مدت مشابه سال گذشته عمدتا ناشی از تغییر نرخ تسعیر ارز از نرخ تیما به نرخ توافقی در سال مذکور است. از سوی دیگر افزایش 53درصدی مبلغ فروش صنعت استخراج کانه‌های فلزی نیز رخ داد؛ اما نکته مهم اینجاست که شاهد کاهش 19درصدی مبلغ فروش سایر صنایع بودیم.

ارسال نظر