هواشناسی؛ تشدید فعالیت سامانه بارشی، صدور هشدار نارنجی برای کشاورزان این استان‌ها

۱۴۰۳/۰۲/۱۸ - ۱۵:۴۰:۰۱
کد خبر: ۳۱۲۰۱۳
هواشناسی؛ تشدید فعالیت سامانه بارشی، صدور هشدار نارنجی برای کشاورزان این استان‌ها

کارشناس هواشناسی کشاورزی گفت: با توجه به صدور هشدار سطح نارنجی برای ۲۵ استان کشور به کشاورزان توصیه می‌شود که هشدار‌های هواشناسی را جدی بگیرند.

سمانه غلامی کارشناس هواشناسی، گفت:  براساس هشدار سطح نارنجی سازمان هواشناسی درباره تشدید فعالیت سامانه بارشی، احتمال آب گرفتگی، سیلاب، طغیان رودخانه‌ها و خسارت به محصولات کشاورزی در ۲۵ استان کشور وجود دارد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران و به گفته او، با توجه به شرایط جوی به کشاورزان توصیه می شود که از محلول پاشی و سم پاشی مزارع و باغات اجتناب کنند.

غلامی با تاکید بر اجتناب دامداران و عشایر از رفتن به ارتفاعات و انتقال دام ها به مکان های سرپوشیده افزود: دامداران و عشایر به هیچ عنوان از آب باران برای دام ها استفاده نکنند.

کارشناس هواشناسی کشاورزی ادامه داد: با توجه به بارش ها، کشاورزان در راستای حفاظت از مزارع صیفی نسبت به زهکشی و  پاک‌سازی مسیر آب باغات و مزارع اقدام کنند.

او افزود:  با توجه به افزایش رطوبت به گلخانه داران توصیه می شود که جهت جلوگیری از خسارت بیماری‌های قارچی، نسبت به بسته نگهداشتن دریچه گلخانه‌ها در هنگام بارش و استحکام آنها در برابر وزش باد شدید اقدام کنند.

غلامی گفت: با توجه به شرایط جوی، باغداران نسبت به  استحکام نهال‌های جوان در برابر باد شدید اقدام کنند. همچنین عدم تردد ماشین‌آلات کشاورزی و کمباین‌های برداشت غلات بر روی مزارع در موقع بارندگی توصیه می‌شود.

براساس نقشه های هواشناسی، امروز  با تداوم فعالیت سامانه بارشی در شمال غرب، غرب، سواحل دریای خزر، شمال شرق و دامنه‌های جنوبی البرز ابرناکی، رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید موقت و در برخی نقاط مرکز، شرق و دامنه، ارتفاعات زاگرس مرکزی و جنوبی رگبار پراکنده گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود.

چهارشنبه در شمال غرب، سواحل شمالی، شمال شرق کشور و ارتفاعات البرز بارندگی ادامه می‌یابد و در جنوب، شرق و جنوب شرق کشور  افزایش ابر،‌ وزش باد شدید و رگبار پراکنده انتظار می‌رود. بارش‌ها در این روز برای استان‌های گیلان، اردبیل و شمال استان‌های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی شدید خواهد بود. 

ارسال نظر