برخورد سازمان بورس با متخلفین

۱۴۰۳/۰۲/۱۸ - ۰۱:۳۵:۱۲
کد خبر: ۳۱۱۹۷۵

رضا عیوضلو، معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران با اشاره به وقایع ۱۷ اردیبهشت سال گذشته و انتشار با تاخیر مقدار مصوب نرخ خوراک گفت: مجموعه اقدامات سازمان بورس بعد از تاریخ مذکور نیاز به ارائه دارد. بعد از آنکه در تیرماه مصوبه نرخ خوراک منتشر شد، همکاران ما در نظارت بر بورس‌ها معاملات در آن تاریخ ۱۷-۱۸اردیبهشت را بررسی کردند. بررسی‌ها در چند بعد بود که کلیات آن را مطرح می‌کنم.

رضا عیوضلو، معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران با اشاره به وقایع ۱۷ اردیبهشت سال گذشته و انتشار با تاخیر مقدار مصوب نرخ خوراک گفت: مجموعه اقدامات سازمان بورس بعد از تاریخ مذکور نیاز به ارائه دارد. بعد از آنکه در تیرماه مصوبه نرخ خوراک منتشر شد، همکاران ما در نظارت بر بورس‌ها معاملات در آن تاریخ ۱۷-۱۸اردیبهشت را بررسی کردند. بررسی‌ها در چند بعد بود که کلیات آن را مطرح می‌کنم.
وی ادامه داد: اولین کار بررسی معاملات اشخاصی بود که در لیست دارندگان اطلاعات نهانی بودند، بود که آی پی این افزاد بررسی شد. قصد ما این بود که افرادی که مضنون به معامله براساس اطلاعات نهانی بودند بررسی شود.
عیوضلو گفت: از بررسی‌های صورت گرفته، موضوع چشمگیری عاید نشد و ما گام بعدی را شروع کردیم که بررسی لیست افرادی بود که در تاریخ مذکور بیشترین فروش را داشتند که بالغ بر ۲۴۰۰ شخص حقیقی و حقوقی بودند که مجدد آنها هم فیلتر شدند و درنهایت به لیست ۵۰۰ نفره رسیدیم و الگوی معاملاتی افراد را بررسی کردیم. درنهایت به یک لیست ۴۰ نفره از افراد رسیدیم که مشکوک به استفاده از اطلاعات نهانی در تاریخ ۱۷-۱۸ اردیبهشت بود.
معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران گفت: این لیست به مرجع قضایی ارسال شد و آن مرجع هم بررسی‌های خودش را آغاز کرده و اسلاعات تکمیلی را از ما گرفته است.
همچنین قادر معصومی، مدیر نظارت بر بورس‌ها نیز با اشاره به مجموعه اقداماتی که توسط سازمان بورس بعد از تاریخ مذکور انجام داده است، گفت: مجموعه فعالیت‌های سازمان بورس عبارت است از: 
۱-بررسی مجدد حلقه هشدارها و تریگر‌های نظارتی 
۲- شناسایی ای‌پی سازمان برنامه و بودجه و نهاد ریاست جمهوری و... 
۳- تهیه گزارش ماتریسی از معاملات 
۴-انجام مکانبه درخصوص اخذ فهرست کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی درگیر در فرآیند مصوبه نرخ خوراک 
۵- تهیه فهرست اشخاص با بیشترین خالص ارزش افزوده فروش در روز ۱۷-۱۸ اردیبهشت ۷- تحدید جامعه آماری کدهای حقیقی مشکوک ۸- انجام ۱۶ فقره مکانبه با نهادهای دولتی که ظن اطلاع از مصوبه مذکور را داشتند 
۹-  انجام ۶ فقره مکاتبه با نهادهای دولتی درخصوص اعلام فهرست دارندگان اطلاعات نهانی ۴۰ نفر به مراجع قضایی احضار شدند.
لازم به ذکر است مشخصا مکاتبات با وزارت اقتصاد، بانک مرکزی و دولت بوده و بین این سه ارگان بانک مرکزی هیچ پاسخی نداده است. محمد جوانمردی، معاونت حقوقی، مدیر امور حقوقی و انتظامی سازمان بورس در نهایت اعلام کرد که ۴۰ نفر متهم شامل اشخاص حقیقی و حقوقی به دستگاه قضایی احضار شدند.
عیوضلو در پاسخ به سوالی، مبنی بر اینکه آیا خود سازمان بورس ظرفیت نظارت و بررسی کدهای حقوقی و حقیقی را در خود سازمان دارد یا خیر گفت: به هر حال چون این موضوع به مراودات مالی افراد بر‌می‌گردد لازم بود تا با مراجع قضایی ورود کنند اما این بررسی صورت گرفته که فروش حقوقی‌ها در چه صنایعی صورت گرفته و ممکن است حقوقی‌ها فروش در صنایعی داشته باشند اما در صنعتی که نامه به آن مربوط بود فروش قابل توجهی نداشته‌اند. نکته ‌دیگر اینکه پرتفوی حقوقی‌ها شفاف است و قابل پیگیری است و سعی شده بررسی جامع درخصوص آنها صورت گیرد.
ولی‌الله جعفری، مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار در رابطه با شرکت‌هایی که سود سهام عدالت خود را واریز نکردند گفت: مهلت قانونی این شرکت‌ها تمام شده و هشت ماه قانونی پایان سال ۱۴۰۲ بوده است منتهی اینکه تاکنون این شرکت‌ها سود سهام عدالت را واریز کردند یا نه؟ براساس آخرین اطلاعات خیر.
او افزود: شرکت‌هایی که سود سهام عدالت را همچنان واریز نکردند مطالباتی از کارفرماهای خود دارند تا آنجایی که ما در جریان هستیم این مطالبات را نتوانستند وصول کنند لذا سود سهام عدالت را هم پرداخت نکردند اما زمان اعلام واریزی خرداد برای مرحله سوم سود سهام عدالت سرجای خود باقی است.
این مقام مسوول همچنین اظهار کرد: اگر این شرکت‌ها سود سهام عدالت را واریز نکنند سازمان بورس بر اساس ضوابط، مقررات، وظایف و اختیاراتی که دارد حتما برخورد مقتضی را انجام می‌دهد در نهایت سازمان بورس پیگیر است که مابقی سود سهام عدالت را دریافت تا برای سهامداران این سود واریز شود.
 سود سهام عدالت که ريیس سازمان بورس در رابطه با واریز مرحله سوم آن به تازگی گفته بود: امیدواریم تا خرداد بتوانیم سودها را جمع‌آوری و مابقی سود سهام عدالت را پرداخت کنیم البته باید زمان دقیق آن را شورای عالی بورس مشخص کند.

ارسال نظر