وعده‌های وزیر بهداشت و درمان در ملاقات چهره به چهره نمایندگان اقشار مردم

از افزایش خانه‌های بهداشت تا تولید داروی بیماران SMA

۱۴۰۳/۰۲/۱۷ - ۰۱:۳۸:۵۶
کد خبر: ۳۱۱۹۰۳
از افزایش خانه‌های بهداشت  تا تولید داروی بیماران  SMA

در حالی که بنا به آمار رسمی طی سال گذشته ۱۶ پزشک خودکشی کرده و طبق آمار غیررسمی که امسال مطرح شده از ابتدای سال تاکنون هر ۱۰ روز یک پزشک خودکشی کرده است باز هم وزیر بهداشت و درمان در «ملاقات چهره به چهره نمایندگان اقشار مردم» بدون اشاره به هرگونه مشکل و کمبودی در حوزه بهداشت و درمان درباره موفقیت‌های این حوزه سخن گفت.

در حالی که بنا به آمار رسمی طی سال گذشته ۱۶ پزشک خودکشی کرده و طبق آمار غیررسمی که امسال مطرح شده از ابتدای سال تاکنون هر ۱۰ روز یک پزشک خودکشی کرده است باز هم وزیر بهداشت و درمان در «ملاقات چهره به چهره نمایندگان اقشار مردم» بدون اشاره به هرگونه مشکل و کمبودی در حوزه بهداشت و درمان درباره موفقیت‌های این حوزه سخن گفت. این درحالی است که هفته گذشته قرار بود گزارش کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در مورد کمبود و گرانی دارو به قوه قضاییه ارسال شود که البته با رای مخالف نمایندگان این حرکت هم کان لم یکن باقی ماند. اما سوال اینجاست که چه کسی بالاخره باید در مقابل وزیر بهداشت و درمان ایستاده و از او درباره آمار و ارقامی که درخصوص موفقیت حوزه بهداشت و درمان ارایه می‌دهد مدرک مستدل بخواهد. وقتی نمایندگان مجلس هم از پاسخ دادن طفره می‌روند و می‌گویند هر حرفی در این رابطه بزنیم حاشیه درست می‌کند نکته‌ای است قابل توجه، چراکه وقتی نمایندگان مجلس به عنوان نماینده مردم وارد مجلس می‌شوند وظیفه اصلی‌شان دفاع از حقوق مردم و پاسخگو کردن مسوولان در مقابل مردم است. اگر قرار باشد آنها هم به بهانه درست شدن حاشیه از انجام وظایف خود شانه خالی کنند چه کسی قرار است برای احقاق حقوق مردم تلاش کند.

مساله اینجاست که وزرای دولت در تمام این سه سال بدون اینکه ذره‌ای به مشکلات حوزه وزارت خود اشاره کنند در تمام سخنرانی‌ها از موفقیت هایشان سخن گفته‌اند. اگر چنین چیزی واقعیت داشت پس این همه سرگردانی مردم باید بیهوده بود که نیست.

 

برای جان مردم ارزش قائل شوید

طی روزهای گذشته دبیر انجمن بیماران تالاسمی از نبود داروی این بیماران گلایه کرد. مدت‌هاست که بیماران ‌SMA در انتظارند تا وعده توزیع داروی‌شان به بازار عملی شود و حالا باز هم وزیر در همین نشست خود گفته به زودی! دیگر جایی برای تکرار مکررات باقی نمانده است. وزیر بهداشت مدعی است اقدامات زیادی انجام شده و رسانه‌ها باید به تبیین این اقدامات بپردازند.

 

افزایش ۱۶ هزار تخت بیمارستانی

دکتر بهرام عین‌الهی در «ملاقات چهره به چهره نمایندگان اقشار مردمی با وزیر بهداشت» با بیان اینکه ظرفیت تخت‌های بیمارستانی در دولت سیزدهم افزایش یافته، گفت: ۱۶ هزار تخت به ظرفیت تخت‌های بیمارستانی کشور اضافه شد که معادل ۲۰درصد تخت‌های بیمارستانی کشور است. وزارت بهداشت درنظر دارد که ۱۵ هزار تخت دیگر تا پایان سال جاری به ظرفیت تخت‌های بیمارستانی اضافه کند.

 

برنامه‌ریزی افزایش خانه‌های بهداشت

وزیر بهداشت با بیان اینکه تعداد خانه‌های بهداشت تا پایان سال جاری به ۴۴۰۰ مورد می‌رسد، افزود: ۱۷۰۰ مورد به ظرفیت خانه‌های بهداشتی کشور اضافه کردیم و در نظر داریم که با افزایش ۲۷۰۰ مورد دیگر تا پایان سال جاری، تعداد خانه‌های بهداشت را به ۴۴۰۰ مورد برسانیم. او ادامه داد: دستگاه‌هایی مانند ام‌آرآی در شبکه درمانی کشور توزیع شده است. همچنین ۱۰ هزار پزشک و دندانپزشک در شبکه درمانی در حال خدمت‌رسانی هستند. بررسی‌ها بیانگر این است حدود ۲۸۰۰ متخصص در کشور به ارائه خدمات می‌پردازند. وزیر بهداشت درباره تعداد مراکز آموزشی گفت: ۱۵۰ مرکز آموزشی در کشور وجود دارد و ۱۲۰ مرکز نیز در حال ساخت هستند.

 

وضعیت افزایش ظرفیت رشته‌های پزشکی

عین‌الهی با اشاره به افزایش ظرفیت رشته‌های پزشکی گفت: دولت سیزدهم نسبت به افزایش ظرفیت رشته‌های تخصصی اقدام کرده است؛ به نحوی که ظرفیت دوره دستیاری تخصصی و دوره دستیاری فوق تخصصی به ترتیب ۶۵ و ۵۰درصد افزایش یافته است. همچنین ظرفیت دوره فلوشیپ نیز ۲۵درصد افزایش یافته است. ظرفیت رشته پزشکی عمومی نیز در دولت سیزدهم معادل ۱۲هزار مورد است. وزیر بهداشت با اشاره به وضعیت نسخه‌نویسی الکترونیک در کشور نیز گفت: پیش از دولت سیزدهم، نسخه الکترونیک فقط به صورت ۱۰درصد در کشور اجرا می‌شد اما این میزان در دولت کنونی به مرز ۹۰درصد رسیده است.

 

برقراری درمان رایگان کودکان زیر ۷ سال

عین‌الهی با بیان اینکه درمان کودکان کمتر از ۷ سال در مراکز درمانی دولتی و وابسته به دانشگاه‌های علوم‌پزشکی به صورت رایگان است، اظهار کرد: اگرچه در شرایط تحریم قرار داریم اما درمان کودکان کمتر از ۷ سال را رایگان کرده‌ایم. سلامت در کودکان از اهمیت فراوانی برخوردار است؛ به عنوان مثال اگر مشکلی مانند تنبلی چشم در کودکان در زمان مناسب تشخیص داده نشود تا پایان عمر دچار تنبلی چشم می‌شود. ما با اجرای این طرح در زمینه خیرخواهی برای مردم گام برداشته‌ایم.

 

اهمیت افزایش بودجه صندوق حمایت از بیماران خاص و صعب‌العلاج

وی با اشاره به ایجاد صندوق بیماران خاص و صعب‌العلاج گفت: هنگامی که این صندوق تاسیس شد ۵ همت (هزار میلیارد تومان) برای این صندوق در نظر گرفتند و بودجه تخصیص یافته به این صندوق در سال گذشته به مرز ۷ همت رسید. امیدواریم که بودجه این صندوق با توجه به گسترش حمایت‌ها، بیشتر شود.

 

بیمه رایگان ۵ دهک اول درآمدی

وزیر بهداشت ادامه داد: ۵ دهک پایین جامعه به صورت رایگان تحت پوشش بیمه سلامت قرارگرفته‌اند. همچنین ۵۷ مرکز درمان نازایی در کشور به صورت رایگان به مردم خدمات ارائه می‌دهند. او با بیان اینکه ۱۴۰۰ شرکت دانش‌بینان در کشور فعالیت می‌کنند، گفت: تعداد شرکت‌های دانش بنیان در دولت سیزدهم ۱۴۰۰ مورد رسیده است در حالی که این تعداد در گذشته معادل ۷۰۰ مورد بود. این شرکت‌ها حدود ۴۰درصد از تجهیزات پزشکی را تولید می‌کنند. عین‌الهی با بیان اینکه برنامه سلامت خانواده و نظام ارجاع جزو ابداعات جمهوری اسلامی ایران به حساب می‌آید، افزود: ما در نظر داریم که هر ایرانی با یک کد ملی تحت نظر یک حامی سلامت قرار گیرد. برنامه نظام ارجاع و سلامت خانواده را با حضور ۲۰ کشور جهان رونمایی کردیم. اگر خواهان داشتن جامعه سالم هستیم باید خانواده سالم داشته باشیم. وزیر بهداشت با اشاره به برگزاری پویش سلامت در سال گذشته گفت: ۴۶ میلیون نفر در پویش سلامت وزارت بهداشت شرکت کردند که یک رقم فوق‌العاده به حساب می‌آید. آمار و ارقام پویش سلامت بیانگر این است که ۸۸۰ هزار نفر از شرکت‌کنندگان در این پویش به بیماری دیابت و ۴۶۰ هزار نفر به فشار خون مبتلا بودند اما از بیماری خود مطلع نبودند. همچنین ۸ میلیون نفر نیز مشکوک به دیابت و ۴ میلیون مشکوک به فشار خون بودند اما از این مورد اطلاعی نداشتند.

 

برنامه وزارت بهداشت

برای پویش ملی سرطان

وی ادامه داد: در نظر داریم ۲ پویش دیگر برگزار کنیم. پویش ملی سرطان و پویش ملی سلامت کودکان جزو پویش‌های آتی وزارت بهداشت به حساب می‌آید. ما با پویش سرطان در نظر داریم از سرطان‌هایی مانند سرطان پستان در زنان و برخی سرطان‌ها در مردان پیشگیری کنیم. بررسی‌ها بیانگر این است برخی والدین نیز از بیماری فرزندان خود خبر ندارند. وزیر بهداشت در پاسخ به درخواست ريیس هیات‌مدیره بیماری‌های نادر ایران درخصوص حمایت از بیماری‌های نادر و نقش انجمن‌ها در این زمینه گفت: ۲۲هزار عضو هیات‌علمی در ۷۰ دانشگاه و دانشکده علوم‌پزشکی مشغول به فعالیت هستند. اساتیدی که عضو کمیته علمی هستند در خصوص مسائل مختلف به ارائه نظرات تخصصی می‌پردازند؛ به‌طور مثال، این گروه‌های تخصصی می‌گویند که بهترین دارو برای درمان یک بیماری چیست؛ همان‌طور که در دوران پاندمی کرونا عمل کردند.

 

ورود داروی ایرانی بیماران SMA

به بازار به‌زودی

وزیر بهداشت همچنین در پاسخ به درخواست‌های فرناز پورکاوه، مدیرعامل انجمن بیماران SMA گفت: بیماران SMA جزو دغدغه‌ها و غم‌های جامعه پزشکی به حساب می‌آیند. این گروه از بیماران دچار اختلالات ژنتیکی عضلانی می‌شوند و عضلات آنها از پشتیبانی عصبی برخوردار نیست. شدت بیماری بیماران SMA یکسان نیست بیماران دارای درجات مختلفی از این بیماری هستند.عین‌الهی با بیان اینکه یک کار تحقیقاتی مطالعاتی درخصوص بیمارانSMA در حال انجام است، افزود: فاز اول این طرح مطالعاتی مختص افراد زیر ۱۰ سال بود که ۲۳۰ نفر در این طرح مطالعاتی شرکت کردند. ۱۳۷ نفر نیز در فاز دوم طرح تحقیقاتی وزارت بهداشت شرکت کرده‌اند که گروه سنی ۱۰ تا ۲۰ سال هستند. او درباره حمایت‌ها از بیماران SMA گفت: پیش از دولت سیزدهم، بیمارانSMA از هیچ حمایتی برخوردار نبودند؛ به نحوی که وزیر بهداشت وقت در دولت گذشته، موضوع تحت حمایت نبودن این گروه از بیماران را در یک مصاحبه تلویزیونی اعلام کرد. وزیر درباره تولید داروی بیماران SMA در کشور گفت: یک شرکت دانش بنیان در زمینه تولید داروی بیماران SMA گام برداشته است و این دارو به زودی وارد بازار می‌شود.

 

درمان رایگان؛ پاسکاری بین شورای عالی بیمه و سازمان‌های بیمه‌گر

در ادامه دکتر بهرام عین‌الهی، وزیر بهداشت درباره درمان بیماری‌های خاص و صعب‌العلاج گفت: تکلیف و شرایط بیماران کمتر از ۷ سال به ‌طور کامل مشخص است؛ چراکه درمان این گروه سنی به صورت رایگان است. شورای عالی بیمه که با حضور سازمان‌های بیمه‌گر برگزار می‌شود درباره چگونگی تحت پوشش قرار دادن بیماری‌ها تصمیم‌گیری می‌کند و در اختیار وزارتخانه نیست. عین‌الهی درباره افزایش درمان‌های تحت پوشش بیمه نیز گفت: حدود ۳۳۰ قلم دارو که پیش از این تحت پوشش بیمه نبودند در دولت سیزدهم تحت پوشش بیمه‌ای قرار گرفته‌اند. او درباره ضرورت غربالگری برای جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های نادر گفت: مراکز ژنتیک که بسیار پیشرفته هستند در جهت غربالگری بیماری‌های نادر گام برمی‌دارند تا پیش از تولد یک فرد از احتمال ابتلا به بیماری نادر مطلع شوند. به‌طور مثال، در این زمینه یک مرکز بسیار پیشرفته در کنار بیمارستان طالقانی قرار دارد.

ارسال نظر