بشقاب غذای سالم چه ویژگی هایی دارد؟

۱۴۰۳/۰۲/۱۰ - ۱۸:۳۷:۰۱
کد خبر: ۳۱۱۴۳۰
بشقاب غذای سالم چه ویژگی هایی دارد؟

نیمی از بشقاب غذایی سالم، شامل میوه ها و سبزی های تازه با تاکید بر سهم بیشتر سبزی ها و نیمه دیگر شامل غلات با تاکید بر غلات کامل و پروتئین ها با تاکید بر منابع سالم پروتئین است.

بشقاب غذای سالم که از سوی متخصصان تغذیه دانشگاه هاروارد تدوین شده است، یک راهنمای جامع و علمی برای انتخاب مواد غذایی سالم در قالب انرژی موردنیاز است. پیام اصلی بشقاب غذای سالم تمرکز بر کیفیت غذای مصرفی است. نیمی از بشقاب غذایی سالم، شامل میوه ها و سبزی های تازه با تاکید بر سهم بیشتر سبزی ها و نیمه دیگر شامل غلات با تاکید بر غلات کامل و پروتئین ها با تاکید بر منابع سالم پروتئین است.

به گزارش بهداشت نیوز، مطالعات مختلف نشان داده است پیروی از راهنمای بشقاب غذای سالم باعث کاهش ریسک ابتلا به بیماری های مزمن مختلف می شود. همچنین نتایج پژوهشی که بر روی افراد مبتلا به میگرن انجام شد نشان داد که پیروی از بشقاب غذای سالم تعداد روزهای سردرد را 30 درصد کاهش می دهد و همچنین شدت سردرد به مقدار قابل توجهی کاهش می یابد. از سوی دیگر در مطالعات مختلف، کاهش میزان قند خون ناشتا در افراد مبتلا به دیابت که وعده های غذایی خود را طبق راهنمای بشقاب غذای سالم آماده می کنند گزارش شده است.

قسمت سبز رنگ نمایانگر گروه سبزی ها است

بیش از یک چهارم بشقاب غذایی روزانه باید در برگیرنده سبزی های متنوع و رنگی باشد. مانند: انواع کلم، کاهو، خیار، هویج، فلفل دلمه، بادمجان.

سیب زمینی و سیب زمینی سرخ شده جزو این گروه طبقه بندی نمی شود.

قسمت قرمز رنگ نشان دهنده گروه میوه ها است

بخش دیگر این بشقاب باید از میوه های رنگی تامین شود مانند سیب، مرکبات، هلو، گیلاس. البته نباید در مصرف میوه ها زیـاده روی شود، چون اغلب میوه ها کالری بالایی دارد و افراط در مصرف آن ها می تواند موجب اضافه وزن شود.

قسمت قهوه ای رنگ مختص غلات کامل است

حدود یک چهارم دیگر بشقاب غذایی روزانه باید از غلات کامل تامین شود.

غلات کامل شامل برنج قهوه ای، نان های سبوسدار همچون سنگک تهیه شده از آرد کامل و نان های پخته شده با آرد سبوس دار و ماکارونی سبوس دار است.

مصرف چربی های سالم

در سمت چپ بشقاب غذای سالم، به مصرف چربی ها و روغن ها اشاره شده است. در این راهنمای غذایی، نه تنها مصرف چربی های سالم محدود نشده، بلکه تاکید دارد چربی ها و روغن های سالم باید بخشی از کالری موردنیاز روزانه افراد را تامین کنند.

در واقع تحقیقات جدید نشان داده است نوع روغن مصرفی بسیار مهم تر از میزان روغن مصرفی روزانه است. بنابراین به جای حذف روغن و چربی از رژیم غذایی، باید انواع مفید چربی همچون روغن زیتون و روغن کانولا جایگزین چربی های مضر مثل چربی های جامد، کره، مارگارین، خامه، روغن های هیدروژنه، مایونز شود. البته باید توجه داشت که حتی روغن ها و چربی های مفید هم وقتی بیشتر از مقدار موردنیاز مصرف شود، به دلیل دارا بودن کالری زیاد موجب بروز اضافه وزن و چاقی می شود.

مصرف نوشیدنی های سالم

مصرف نوشیدنی های سالم در بشقاب غذای سالم دیگر موضوع مورد تاکید در این زمینه است و مصرف روزانه مقدار کافی آب نباید در طول روز فراموش شود.

در این بشقاب بر محدود کردن مصرف نوشیدنی های قندی و پر شکر مانند نوشابه، به دلیل دارا بودن انرژی بسیار زیاد و ارزش غذایی بسیار کم تاکید شده است. همچنین به مصرف روزانه 2 تا 3 واحد شیر و لبنیات توصیه می شود؛ با تاکید بر لبنیات کم چرب.

داشتن فعالیت بدنی مناسب

در راهنمای بشقاب غذای سالم به فعالیت بدنی در کنار رژیــم غذایی سالم اشاره شده است. در واقع فعالیت بدنی منظم روزانه می تواند در کنار یک رژیم غذایی سالم تضمین کننده سلامت باشد.

ارسال نظر