سهمیه‌های آسیایی فوتبال ایران مشخص شد

۱۴۰۳/۰۲/۱۰ - ۱۲:۰۰:۰۱
کد خبر: ۳۱۱۴۲۰
سهمیه‌های آسیایی فوتبال ایران مشخص شد

مدیر مجوز باشگاهی در خصوص سهمیه باشگاه های ایران در لیگ نخبگان آسیا به نکاتی اشاره کرد.

مصطفی زارعی، مدیر صدور مجوز باشگاهی درباره سهمیه باشگاه های ایران در لیگ نخبگان آسیا گفت: سهیمه باشگاه های ایرانی برای لیگ نخبگان آسیا در سال جاری قطعا 2+1 است. براساس نامه کنفدراسیون فوتبال آسیا که برای تمامی فدراسیون های عضو ارسال شده است، ملاک سهمیه بندی باشگاهی هر کشور برای مسابقات آسیایی در سال 2024، رنکینگ فدراسیون ها در سال 2022 است.

به گزارش خبرآنلاین، وی ادامه داد: بر اساس رنکینگ اعلام شده توسط کنفدراسیون فوتبال آسیا در پایان سال ۲۰۲۲ که در سایت این کنفدراسیون نیز قابل مشاهده است ایران در جایگاه سوم منطقه غرب قرار دارد. و بر همین اساس سهمیه باشگاه های ایران در لیگ نخبگان دو سهمیه مستقیم و یک سهمیه پلی آف است. ایران یک نماینده نیز در سطح دوم باشگاه های آسیا خواهد داشت. نحوه صعود نمایندگان ایران به این مسابقات قبلاً توسط هیات رییسه فدراسیون فوتبال تعیین شده است.

مدیر مجوز باشگاهی ادامه داد: در نامه AFC که روز 15 می 2023 برای فدراسیون ها ارسال شده، ملاک انتخاب باشگاه ها را در لیگ نخبگان در سال 2022اعلام کرده است. با مراجعه در سایت AFC رنکنیگ کشورهای عربستان با ۹۳ امتیاز، ژاپن 91 امتیاز، کره جنوبی با 88 امتیاز، قطر با 75 امتیاز، ایران 72 امتیاز و امارات 64 امتیاز به ترتیب اول تا ششم هستند که بر این اساس سهمیه های هر کشور تعیین شده است.

زارعی در پایان گفت: متاسفانه با توجه به نتایجی که باشگاه های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا که در 2023 به دست آورده اند از یک سو و موفقیت های باشگاه های امارات، به احتمال بسیار زیاد سهمیه های ما برای لیگ نخبگان فصل بعد که از شهریور 1404 آغاز خواهد شد کاهش خواهد یافت احتمالا یک سهمیه مستقیم و یک سهمیه پلی آف خواهیم داشت.

شایان ذکر است بر اساس اعلام کنفدراسیون فوتبال آسیا مسابقات لیگ نخبگان آسیا در سال جاری از ۹ مرداد با مسابقات پلی آف آغاز خواهد شد. مسابقات مرحله گروهی از ۲۶ شهریورماه آغاز خواهد شد و هر باشگاه هشت مسابقه در مرحله گروهی با فرمت جدید برگزار خواهد کرد. مسابقات مرحله گروهی اول اسفندماه به پایان خواهد رسید. مرحله نهایی مسابقات به صورت مجتمع از ۵ لغایت 14 اردیبهشت ۱۴۰۴ به صورت مجتمع برگزار خواهد شد.

ارسال نظر