بازخوانی پارامترهای تاثیرگذار بر بازار سرمایه

۱۴۰۳/۰۲/۱۰ - ۰۱:۰۴:۱۰
کد خبر: ۳۱۱۳۸۴

ویدا مهاجر، کارشناس بازارهای مالی به تشریح آنچه بر بازار سرمایه گذشت پرداخت وگفت: هفته اول اردیبهشت ماه بازار خوب بود و از انتظارات فراتر بود و نشان می‌داد خریدار هم بیکار ننشسته و میل به خرید در بازار افزایش و میل به فروش کاهش داشت.

اقتصاد آنلاین| ویدا مهاجر، کارشناس بازارهای مالی به تشریح آنچه بر بازار سرمایه گذشت پرداخت وگفت: هفته اول اردیبهشت ماه بازار خوب بود و از انتظارات فراتر بود و نشان می‌داد خریدار هم بیکار ننشسته و میل به خرید در بازار افزایش و میل به فروش کاهش داشت.

وی افزود: برخی این حرکت مثبت را ناشی از تصویب قانون اخیر نوسان می‌دانستند؛ ولی به نظر این‌طور نیست و به‌ طور کلی بازار چند وقتی است که بر ارزندگی خود ایمان دارد ولی انگیزه و بهانه برای رشد را ندارد.

مهاجر گفت: مثل همیشه بازار را در حالی به پایان بردیم که در عین مثبت بودن ولی ترس از چهارشنبه و آخر هفته و رخدادهای قدیمی همچنان در تن و جان بازار وجود دارد و فکر را آزار می‌دهد. افت حجم نسبت به روزهای قبل نیز از همین بود. شاید مثل قبل فشار فروش ناشی از ترس آخر هفته وجود نداشته باشد؛ اما خریداران در خریدهای خود احتیاط کرده و این موضوع به وضوح در چهره بازار روشن بود البته که دوباره با کمک خبرهای خودرویی و نیما و رویدادهای خوب گزارشی، بازار اندکی فاز بهتری گرفت اما آن طراوت و شادابی ویژه دیده نشد.

وی ادامه داد: دو تغییر اساسی برای تغییر فاز بازار از نان شب واجب‌تر است و تا وقتی سیگنال‌های این موضوع به بازار نرسد نمی‌توان امید رشدهای خوب و هیجانی را داشت.

مهاجر درخصوص پارامترهای تاثیرگذار ادامه داد: یکی موضوع خودروست و دیگری موضوع نرخ دلار نیما! هر دو موضوع اتفاق و رویداد ویژه‌ای برای بازار خواهد بود و به نظر همه ارکان بازار این روزها به اهمیت این دو پی بردند. به خصوص نرخ نیما که هر روز یک خبر جدید و جلسه‌ای ویژه برای آن برگزار می‌شود.

وی درخصوص اثرات قانون جدید مالیات نیز خاطرنشان کرد: البته در بازار چهارشنبه از بعد روانی خبرهای جدید مالیات و مبارزه با سفته‌بازی شاید اندکی هم اثرگذار بود؛ اما اثر آن در حال حاضر برای بازار گنگ و مبهم است و با اما و اگرهای زیاد همراه است اما همین که سیاست‌گذار بالاخره متوجه شده بازارهایی نظیر ملک خودرو ارز سکه قابلیت‌های یک دارایی مولد را ندارند؛ جای شکرش باقی است و امیدواریم در این مسیر ادامه دهند، چراکه تضعیف بازارهای رقیب و کوچ جریان نقدینگی اگر رخ دهد یک انقلاب عجیب و بزرگ برای بازار خواهد بود.

این کارشناس بازار مالی درخصوص گزارشات شرکت‌ها افزود: خبرهای سامانه کدال نیز روز شلوغی را داشت. از این گزارش‌ها نیز اتفاق و رویداد خاصی که بخواهد فضای بازار را به سمت یک تغییر شگرف سوق بدهد چیزی بیرون نیامده و باز تاکید می‌کنم گزارش‌های مالی چه ماهانه چه ۱۲ ماهه نقش تثبیت‌کننده و بالا بردن درجه ارزندگی بازار را دارند و شاید برخی از آنها محرک یکی، دو روزه قیمت شوند اما برای ایجاد یک طول موج قوی به چشم‌انداز اخبار مناسب احتیاج داریم که چنین چیزی در حال حاضر بسیار کمرنگ و مبهم است.

مهاجر گزارش‌های مالی را نیز زیر ذره‌بین خود قرار داد و گفت: در مورد گزارش‌ها این نکته را تکمیل کنیم که گزارش‌های ماهانه امروز به پایان می‌رسد و آنچه به نظر در سه هفته باقیمانده برای بازار مهم خواهد بود ادامه انتشار گزارش‌های ۱۲ ماهه شرکت‌هاست که می‌توانند تا حدودی یک مرحله قبل از برگزاری مجامع شرایط قیمت سهم‌ها را در نقاط حداقلی بسته و خیال راحتی از کاهش ریسک بازار نسبت به ریوارد پیش رو به سهامداران بدهد.

ارسال نظر