روسیه بزرگ‌ترین صادرکننده نفت به چین ماند

۱۴۰۳/۰۲/۰۵ - ۰۱:۵۱:۲۰
کد خبر: ۳۱۱۰۰۷

روسیه در مارس که پالایشگاه‌های چینی، محموله‌های نفت سوکول سرگردان را خریدند، بزرگ‌ترین تامین‌کننده نفت چین ماند.

روسیه در مارس که پالایشگاه‌های چینی، محموله‌های نفت سوکول سرگردان را خریدند، بزرگ‌ترین تامین‌کننده نفت چین ماند.
به گزارش ایسنا، آمار اداره کل گمرک چین نشان داد واردات نفت از روسیه شامل واردات از طریق خطوط لوله و واردات از مسیر دریا، در مارس بر مبنای سالانه، ۱۲.۵درصد رشد کرد و به ۱۰.۸۱ میلیون تن معادل ۲.۵۵ میلیون بشکه در روز رسید. این حجم تقریبا نزدیک به رکورد واردات ۲.۵۶ میلیون بشکه در روز در ژوئن سال ۲۰۲۳ بود.
هفت نفتکش روسی تحت تحریم، سرانجام در مارس، محموله‌های نفت سوکول را در بنادر چین تخلیه کردند.
بیش از ۱۰ میلیون بشکه نفت عرضه شده از پروژه ساخالین ۱ روس‌نفت در پی مشکلات پرداخت و تحریم‌های امریکا علیه شرکت‌های کشتیرانی و نفتکش‌های حمل‌کننده نفت روسیه، در سه ماهه گذشته، در دریا سرگردان بودند.
ذخیره‌سازی نفت روسیه برای ذخایر استراتژیک متعلق به شرکت CNOOC، واردات چین از روسیه را افزایش داد.
طبق آمار شرکت کپلر، واردات نفت از روسیه به چین از مسیر دریا، به رکورد ۱.۸۲ میلیون بشکه در روز رسید که شامل ۴۴۰ هزار بشکه در روز نفت سوکول و ۹۶۷ هزار بشکه در روز نفت اسپو بود.
روسیه، در طول سال ۲۰۲۳، بزرگ‌ترین صادرکننده نفت به چین بود و با وجود تحریم‌های غربی و سقف قیمت گروه هفت که به تلافی جنگ مسکو در اوکراین وضع شده‌اند، ۲.۱۴ میلیون بشکه در روز نفت به پکن عرضه کرد. روسیه در هماهنگی با سایر اعضای اوپک پلاس، کاهش داوطلبانه تولید ۳۰۰ هزار بشکه در روز نفت خام را در سه ماهه اول سال میلادی جاری به اجرا گذاشت. واردات نفت از عربستان‌سعودی که سابق بر این، بزرگ‌ترین تامین کننده چین بود، در مارس به ۶.۳ میلیون تن معادل ۱.۴۸ میلیون بشکه در روز رسید که در مقایسه با مارس سال گذشته، ۲۹.۳درصد کاهش داشت. ریاض اعلام کرده است کاهش داوطلبانه یک میلیون بشکه در روز تولید خود را تا پایان ژوئن تمدید خواهد کرد و تولیدش را در حدود ۹ میلیون بشکه در روز نگه می‌دارد. واردات نفت چین از مالزی که گفته می‌شود محل جابه‌جایی محموله‌های نفت تحریمی است، در مارس بر مبنای سالانه، ۳۹.۲درصد رشد کرد و به ۱۳.۷ میلیون تن معادل ۳.۲۳ میلیون بشکه در روز رسید. براساس گزارش رویترز، پس از واردات ۳۵۲ هزار و ۴۵۵ تن نفت از ونزوئلا در فوریه که در بحبوحه تسهیل تحریم‌های امریکا انجام شد، آمار رسمی چین، واردات ۳۷۵ هزار و ۲۹۶ تن نفت از ونزوئلا را نشان داد.

ارسال نظر