بلومبرگ بررسی کرد

بی‌اعتنایی بازار نفت به اقدامات امریکا علیه صادرات نفت ایران

۱۴۰۳/۰۲/۰۵ - ۰۱:۴۸:۴۸
کد خبر: ۳۱۱۰۰۴
بی‌اعتنایی بازار نفت به اقدامات امریکا علیه صادرات نفت ایران

بلومبرگ در گزارشی نوشت در حالی که قانونگذاران امریکایی در واکنش به پاسخ ایران به حمله رژیم صهیونیستی، در تلاش برای اقدامات جدیدی هستند، بازار انتظار ندارد هرگونه تحریم جدید، تاثیری روی صادرات نفت ایران داشته باشد.

بلومبرگ در گزارشی نوشت در حالی که قانونگذاران امریکایی در واکنش به پاسخ ایران به حمله رژیم صهیونیستی، در تلاش برای اقدامات جدیدی هستند، بازار انتظار ندارد هرگونه تحریم جدید، تاثیری روی صادرات نفت ایران داشته باشد. در حالی که مجلس نمایندگان امریکا در تلاش برای تشدید محدودیت‌ها علیه صادرات نفت ایران است اما تحلیلگران بازار نفت می‌گویند جو بایدن، ريیس جمهور امریکا، تمایلی به انجام چنين اقدامی ندارد که قیمت نفت خام یا بنزین را برای شهروندان امریکایی افزایش دهد. به گفته کارشناسان سیاست تحریم، ريیس جمهور امریکا احتمالا از اختیارات خود درخصوص تحریم‌ها استفاده کرده و از اجرای سختگیرانه آنها خودداری می‌کند. این وضعیت، تا حدودی مشابه برخورد دولت بایدن در قبال روسیه و جنگ اوکراین است. اگرچه کاخ سفید، تحریم‌هایی را علیه روسیه وضع کرده، اما تلاش کرده است درآمدهای این کشور را محدود کند و در عین حال، اجازه دهد صادرات نفت روسیه ادامه پیدا کند تا از محدودتر شدن عرضه در بازار جهانی و برانگیختن تورم در سالی که انتخابات ریاست جمهوری برگزار می‌شود، اجتناب شود. دولت امریکا همچنین با وجود تجدید تحریم‌های که نیکلاس مادورو، رييس‌جمهور ونزوئلا را هدف گرفته‌اند، هفته گذشته اجازه داد صادرات نفت ونزوئلا ادامه پیدا کند. جیم لوسیر، مدیرکل شرکت تحقیقاتی «کپیتال آلفا پارتنرز» به بلومبرگ گفت: معامله‌گران نفت، بی‌تفاوت هستند، زیرا می‌دانند که بایدن هر گونه معافیت‌هایی را لازم باشد، امضا خواهد کرد تا جریان نفت ایران به بازار ادامه پیدا کند، درست همانطور که اجازه داد بشکه‌های نفت روسیه همچنان در بازار عرضه شوند. بازار نفت در حال حاضر حساسیت به خصوصی نسبت به محدودیت‌های بیشتر دارد. نفت برنت اوایل آوریل، در بحبوحه تقاضای جهانی قوی و ادامه محدودیت عرضه اوپک پلاس، از مرز ۹۲ دلار در هر بشکه عبور کرد که بالاترین حد در حدود ۶ ماه گذشته بود. طبق گزارش شرکت «کلیر ویو انرژی پارتنرز» که در واشنگتن مستقر است، تحریم‌های جدید اگر اجرا و اعمال شوند ممکن است حداکثر ۸.۴۰ دلار به قیمت جهانی نفت اضافه کنند.
براساس گزارش بلومبرگ، چنین اتفاقی، خبر بدی برای بایدن خواهد بود که پس از افزایش قیمت سوخت در سال ۲۰۲۲، حجم عظیمی نفت را از ذخایر استراتژیک برداشت کرد. هر چند قیمت بنزین از سطوح مشاهده شده در آن زمان، پایین‌تر است اما امسال افزایش داشته، در حالی که هنوز فصل اوج رانندگی تابستانی در امریکا آغاز نشده است.

ارسال نظر