داود بیگی نژاد نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک تهران:

وام ودیعه مسکن نیاز به بازنگری دارد

۱۴۰۳/۰۲/۰۳ - ۱۱:۲۰:۰۱
کد خبر: ۳۱۰۸۵۲
وام ودیعه مسکن نیاز به بازنگری دارد

نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک تهران عنوان کرد: با توجه به نزدیک شدن فصل جابه‌جایی و نقل و انتقالات، طرح افزایش وام ودیعه مسکن نیاز به بازنگری دارد.

داود بیگی نژاد نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک تهران گفت: طرح جدیدی که در خصوص افزایش وام ودیعه مسکن ارائه شده است، به‌طور مشابه با طرح‌های قبلی، قادر به حل گره‌های موجود در بخش مسکن نخواهد بود.

به گزارش گسترش نیور، وی گفت: با توجه به آنکه چندین سال است دچار سرکوب دستمزدها و درآمدها در اقتصاد ایران هستیم، به‌طور معمول وام‌های پرداختی متناسب با قیمت مسکن نیست. علاوه بر آنکه این وام‌ها توانایی خانه‌دار کردن مردم را ندارد، پرداخت آن نیز از عهده اشخاصی که فاقد مسکن هستند خارج است.

نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک در ادامه افزود: طرح جدید با عنوان وام اشتراکی یک طرح غیرمنطقی، غیرکارشناسی غیرقابل اجرا است. همچون سایر وام‌های تصویبی پرداخت نشده موجب ایجاد بحران در بازار مسکن خواهد شد.

او بیان کرد: بسیاری از وام‌های موجود امکان اجرا شدن را ندارند. در صورت اجرایی بودن نیز همراه با مشکلات بسیاری هستند. ارائه اینگونه وام‌ها در دیگر کشورها منسوخ شده است. حال طرح مطرح‌شده از سوی بانک‌ها نه‌تنها گره‌گشا نیست، بلکه خود مشکل‌ساز خواهد بود.

براساس این گزارش متقاضیان و مستاجران باید برای دریافت تسهیلات ودیعه مسکن به سامانه طرح های حمایتی مسکن مراجعه کرده و پس از ثبت اطلاعات خود در سامانه املاک و اسکان نسبت به بارگذاری مدارک و اطلاعات و قرارداد خود در سامانه خودنویس کنند. پس از دریافت کد رهگیری اقدام به ثبت درخواست برای دریافت ودیعه مسکن کنند.

گفتنی است میزان دریافت وام ودیعه مسکن در استان تهران ۲۰۰ میلیون تومان است. متقاضیان پس از انتخاب بانک خود می توانند درخواست تسهیلات خود را ثبت کنند.
یک مشاور املاک در شمال تهران می گوید طی دو هفته اخیر خریدار ملک وجود داشته اما حالا فروشندگان هستند که به دلیل نوسانات بازار عقب نشینی کرده اند .

بازار مسکن خالی از فروشنده شد

یک واسطه‌گر ملکی در منطقه یک می‌گوید:  طی دو هفته اخیر، خریدار و متقاضی ملک وجود دارد اما فروشنده نیست و به دلیل نوسانات دلار، اکثر فروشنده و سازنده ها دست نگه داشته‌اند و قصد فروش ندارند.

او می‌گوید: تنش‌های اخیر منطقه تاثیر محسوسی به بازار مسکن این منطقه نداشته ، اما نوسانات دلار که در آن مدت زمان اتفاق افتاده بی تاثیر نبوده است.

به گفته او، معمولا سازنده و مالکین در فروردین قیمت گذاری نمی‌کنند و تا اواخر اردیبهشت دست نگه می‌دارند تا شرایط بازار را بسنجند.

او با اشاره به اینکه در اردیبهشت و خرداد سال گذشته بازار مسکن این منطقه در رکود سنگینی قرار داشت می‌گوید، در دی ماه سال گذشته با افزایش دلار بازار با تغییراتی همراه شد و به اصطلاح گرم شد.

برای آپارتمانی با ۱۱۳ مترمربع زیربنا و ۱۶ سال ساخت، ۱۴ میلیارد و ۶۹۰ میلیون تومان و در ولنجک، برای آپارتمانی ۱۹۵ متری و نوساز، ۵۰ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است.

در محله ازگل، آپارتمانی ۱۲۲ متری و نوساز، ۱۹ میلیارد تومان و در محله نیاوران، واحدی ۱۱۷ متری و ۱۶ سال عمربنا، ۱۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان به فروش می‌رسد.

ارسال نظر