بیشترین رشد و کمترین کاهش به کدام کشورها رسید؟

تغییرات صادرات ایران به اروپا

۱۴۰۳/۰۲/۰۱ - ۰۱:۴۷:۴۷
کد خبر: ۳۱۰۷۰۶

مبادلات تجاری ایران با کشورهای اروپایی در 12 ماه 1402 نسبت به مدت مشابه سال قبل چه تغییراتی داشته است؟ داده‌های اعلام شده از سوی گمرک نشان می‌دهد که در این بازه زمانی، روند تجارت با 11 کشور اروپایی افزایش و با 15 کشور دیگر کاهش یافته است.

مبادلات تجاری ایران با کشورهای اروپایی در 12 ماه 1402 نسبت به مدت مشابه سال قبل چه تغییراتی داشته است؟ داده‌های اعلام شده از سوی گمرک نشان می‌دهد که در این بازه زمانی، روند تجارت با 11 کشور اروپایی افزایش و با 15 کشور دیگر کاهش یافته است. به گزارش اکوایران، بررسی‌های دقیق نشان می‌دهد صادرات ایران، در 1402 در قیاس با سال قبل از آن، با 14 کشور تفاوتی کمتر از یک درصد داشته است. این در حالی است که تنها 3 کشور شاهد رشد صادرات ملموس و 9 کشور شاهد کاهش‌های قابل‌توجه بوده‌اند. صادرات به «اسپانیا» بیشترین افت را ثبت کرده است. داده‌های گمرک نشان‌دهنده آن است که صادرات به این کشور دربازه زمانی مورد بررسی افتی 54.6درصدی داشته است؛ با این شرایط این کشور در قعر جدول مقاصد صادراتی ایران قرار داشته است. لهستان به عنوان دومین کشور در انتهای جدول کاهش صادراتی ایران، در مدت زمان مورد بررسی افتی 23.5درصدی را ثبت کرده است. با توجه به داده‌های گمرک می‌توان گفت «بلژیک» سومین کشور در انتهای جدول صادراتی ایران است، صادرات به این کشور در سال 1402 نسبت به 1401 افتی 19.3درصدی داشته است.

 

هلند مقصد اول واردات کالای ایرانی

باتوجه به ارزیابی صورت گرفته این نکته مطرح می‌شود که مقصد اول واردات کالا از ایران در میان کشورهای اروپایی، کدام کشور بوده است؟ داده‌های اعلام شده نشان می‌دهد «هلند»، «ایتالیا» و «آلمان» سه کشور صدرنشین در جدول میزان تغییرات صادراتی ایران محسوب می‌شوند. باتوجه به داده‌های گمرک می‌توان گفت روند صادرات ایران به «هلند» رشدی 6.8درصدی داشته و این رشد برای کشور «ایتالیا» هم 6.1درصد بوده است. اما صادرات ایران به «آلمان» که یکی از شرکای اصلی تجاری ایران در میان کشورهای اروپا محسوب می‌شود در این مدت رشدی 2.6درصدی داشته است. از سوی دیگر مرکز آمار کمیسیون اروپا (یورواستات) کل مبادلات تجاری ایران و ۲۷ عضو اتحادیه اروپا در نخستین ماه سال جاری میلادی را بالغ بر ۳۸۰ میلیون یورو اعلام کرد. براساس داده‌های اعلام شده حجم مبادلات تجاری ایران و اتحادیه اروپا در بازه زمانی مورد بررسی با افت ۱۰درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است. تجارت ایران و اروپا در ژانویه سال ۲۰۲۳ بالغ بر ۴۲۴ میلیون یورو اعلام شده بود. در ژانویه ۲۰۲۴ واردات اتحادیه اروپا از ایران با افت ۱۵درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن به ۶۹ میلیون یورو رسیده است.

ارسال نظر