ادعای یک رسانه آمریکایی درباره اعمال معافیت تحریمی ایران

۱۴۰۲/۱۲/۲۳ - ۲۱:۴۰:۰۱
کد خبر: ۳۰۸۷۰۱
ادعای یک رسانه آمریکایی درباره اعمال معافیت تحریمی ایران

دولت بایدن در آستانه صدور معافیت تحریمی جدیدی برای ایران است که اجازه دسترسی به ۱۰میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود شده‌ را می‌دهد.

گروهی از قانون‌گذاران جمهوری‌خواه در آمریکا می‌گویند که دولت جو بایدن قصد دارد یک معافیت تحریمی جدید برای ایران صادر کند که به این کشور اجازه می‌دهد به بیش از ۱۰ میلیارد دلار از دارایی‌هایش که به دلیل تحریم‌های آمریکا در بانک‌های خارجی مسدود شده است، دسترسی پیدا کند.

به گزارش ایسنا، بنابر گزارش پایگاه خبری واشنگتن فیری بیکن، وزارت امورخارجه آمریکا در ماه نوامبر یک معافیت تحریمی را امضا کرد که به عراق اجازه می‌دهد تا مبالغ چند میلیارد دلاری برق خریداری شده از ایران را منتقل کند. این معافیت که به تهران اجازه دسترسی به حدود ۱۰ میلیارد دلار وجوه مسدود شده‌اش را می‌دهد، قرار است در ماه جاری (میلادی) منقضی شود، مگر اینکه دولت بایدن آن را تمدید کند.

بر اساس نامه‌ای که اواخر روز دوشنبه به وزارت خزانه‌داری و وزارت امورخارجه ارسال شد و به دست واشنگتن فری بیکن رسیده است، گروهی از قانون‌گذاران جمهوری‌خواه نگران هستند که این معافیت از تحریم‌ها تمدید شود. این قانون‌گذاران از دولت بایدن می‌خواهند تا اطلاعاتی درباره میزان پول نقد ایران در ماه‌های پس از لغو تحریم‌ها ارائه کند.

این معافیت به عراق اجازه می‌دهد تا پرداخت‌های واردات برق از ایران را به حساب‌های خارج از کشور که تهران می‌تواند آن‌ها را مورد استفاده قرار دهد، واریز کند. وزارت امورخارجه تاکید دارد که این وجوه تنها برای مقاصد بشردوستانه مانند غذا و دارو قابل استفاده است، اما منتقدان خاطر نشان می‌کنند که پول قابل جابجایی است و تهران می‌تواند از آن برای اهداف دیگر استفاده کند

ارسال نظر