صحبت‌های عجیب فرزین درباره ارزش ریال

۱۴۰۲/۱۱/۳۰ - ۱۴:۴۵:۰۱
کد خبر: ۳۰۶۸۵۰
صحبت‌های عجیب فرزین درباره ارزش ریال

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه هدف بانک مرکزی تقویت حکمرانی ریال است، گفت: باوجود تحریم ها اقتصاد باز در کشور داریم و سهم صادرات و واردات عدد بزرگی است.

محمدرضا فرزین رییس کل بانک مرکزی در اختتامیه دهمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی، در خصوص حکرمانی ارزی اظهارداشت: وقتی درباره ارز صحبت می‌کنیم، ارز و ریال دو روی یک سکه هستند. وقتی درباره حکمرانی ارزی صحبت میکنیم باید درباره حکمرانی ریال هم صحبت کنیم. طبیعی است که حکمرانی ارزی را اگر دنبال میکنیم بخاطر اهمیت حکمرانی ریال است.

به گزارش تسنیم، وی با بیان اینکه هدف بانک مرکزی تقویت حکمرانی ریال است، گفت: باوجود تحریم ها اقتصاد باز در کشور داریم.  سهم صادرات و واردات عدد بزرگی است؛ اقتصاد ما اقتصاد باز است و به همین دلیل نسبت به ارز حساس می شویم.

فرزین با بیان اینکه قبل از تحریم ها روال مراودات و مبادلات مالی مشخص بود ولی تحریم ها باعث شد نقشه تجاری تغییر کند، تصریح کرد: با تحریم، تجارت ما با غرب به شرق رفت ولی مراودات مالی به شرق نرفت؛ هنوز بیشتر شعب بانکی ما در غرب هستند؛ در انگلستان سه بانک داریم درحالی که تجارتی نداریم ولی در چین با این حجم از تجارت، بانکی نداریم. در این زمینه دچار مشکل هستیم.

رییس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه نقل و انتقال ارزی هم با تحریم ها تغییراتی داشت که پر هزینه و سختتر شده است، افزود: برای اینکه حکمرانی ارزی کل را تقویت کنیم باید ابزارهای لازم برای نقل و انتقالات ارزی کشور را تقویت کنیم.

او ضمن اشاره به اینکه باید سازوکار جدیدی را برای مراودات تجاری بعد تحریم‌ها تعیین می‌کردیم، گفت: حجم تجارت ما نزدیک به 200 میلیارد بوده است. ولی هنوز نتوانستیم به اندازه ای که در غرب حضور تخصصی داشتیم در شرق هم باشیم.

فرزین گفت: از ابتدایی که ما به بانک‌مرکزی آمدیم این سیاست را در دستور کار قرار دادیم؛ نظام رسمی مالی در منطقه نداریم و انتقال این نظام دشوار است. بخش زیادی از نیروها و شعبمان در کشورهایی هستند که هیچ مراوده ای نداریم، کم کم باید حضورمان را کم کنیم در این کشورها.

رییس کل بانک مرکزی با اشاره به افزایش سهم کشورهای شرقی در تجارت ادامه داد: باید بتوانیم در این حوزه حضور بسیار قوی تری داشته باشیم؛ نهادسازی کنیم و از آن هم استفاده کنیم. در بریکس پیشنهادهایی برای روسیه داریم.

به گفته فرزین؛ باید تحولات اقتصادی را در بریکس دنبال کنیم، حکمرانی ارزی بدون‌تعامل با دنیا امکان پذیر نیست و باید با شرق و شریک های تجاری روابط مالی را توسعه دهیم.

در تمام دنیا، بخش عمده ای از تجارت با کشورهای همسایه است، ما هم باید با کشورهای همسایه روابط تجاری و مالی را تقویت کنیم و این یکی از پیش نیازهای حکمرانی ارزی در کشور است.

وی در ادامه تاکید کرد: در کشور ما دائما کانالهایی نرخ سازی میکنند و هرچه زمان میگذرد تعداد این کانالها افزایش می‌یابد و بعضا مرجعیت هم دارند ولی امیدواریم مرجعیت ارزها را به مرکز مبادله ارزی منتقل کنیم. هنوز با این فاصله داریم ولی خسته نمی شویم و‌حتما دنبال میکنیم.

فرزین با اشاره به اینکه در کشور فضایی درست شده که هرچقدر بیشتر انتقاد کنی جذاب تر نشان میدهد، گفت: باید بتوانیم نقاط مثبت کشور را هم ببینیم، باید بتوانیم از دانش و توان تمام متخصص ها استفاده کنیم. در حوزه ارز چون دائما درحال تهدید بودیم الان متخصصان خوبی در این حوزه داریم که تسلط بالایی دارند.

ارسال نظر