همه بازارها سبز شدند

۱۴۰۲/۱۰/۲۱ - ۱۰:۲۰:۰۲
کد خبر: ۳۰۴۴۲۸
همه بازارها سبز شدند

روز قبل روز‌ سبز بازارها بود؛ سکه، دلار و بورس سبز شدند. افزایش ارزش معاملات خرد در بازار سرمایه، در چند روز گذشته، دیروز چهارشنبه، به شاخص کل رسید و بازار سرمایه با تقاضای خوبی مواجه شد.

طلا و سکه با دلگرمی دلار داخلی افزایش پیدا کردند و قیمت آن‌ها صعودی شده‌است.

چرا دلار صعودی شد؟

به گزارش اکوایران، با افزایش سطح ریسک‌ها، تقاضا برای دلار و سکه افزایش پیدا کرد و همین مسئله افزایش قیمت‌ها در بازار ارز و طلا را رقم زد، ناآرامی‌های منطقه‌ای، بالا بودن میزان ترورها در ایران و محور مقاومت در منطقه، محدودیت عراق برای معامله با ارزهای خارجی و ایران و‌ بالا رفتن اختلافات ایران و امارات بر سر جزایر سه‌گانه مواردی بودند که باعث خروج دلار از خانه امن خود شد. قیمت دلار از کانال ۴۹ هزار تومان خود را به کانال ۵۲ هزار تومان رسانده است و طلا در این میان شتاب بیشتری گرفته‌است.

البته اگرچه بازده طلا و سکه از دلار بیشتر بود ولی بعضی از ابزار مالی پشتوانه طلا، مانند صندوق‌های طلای بورسی نسبت به طلا و سکه هم بازدهی بهتری کسب کردند.

مقاومت مهم بازار سرمایه کجاست؟

روز قبل روز‌ سبز بازارها بود و سکه، دلار و بورس سبز شدند، افزایش ارزش معاملات خرد در بازار سرمایه در چند روز گذشته، روز چهارشنبه به شاخص کل رسید و بازار سرمایه با تقاضای خوبی مواجه شد به نحوی که میزان خروج پول از صندوق‌ درآمد ثابت به ۵۰۰ میلیارد تومان رسید.

همانطور که روز قبل در دیدبان انتظار می‌رفت بازار سرمایه پس از سیگنال صندوق‌های پشتوانه سهام، افزایش یافت و شرایط بهتری را برای دارندگان خود فراهم کرد.

بازار سرمایه‌روز قبل نوسان صعودی خود را آغاز کرد و خروج پول از صندوق‌ درآمد ثابت نیز امیدها را به ادامه این روند تقویت کرده است.

در حال حاضر شاخص کل بازار سرمایه هدف دو‌میلیون و ۱۷۰ هزار واحد را پیش رو دارد و اگر مقا‌ومت دو‌میلیون و ۲۰۰ هزار واحدی شکسته شود مهم‌ترین مقاومت شاخص کل محدوده دو‌میلیون و ۲۴۰ هزار واحد است.

علایم احتیاط در بازار ارز

سبزی بورس یکی از مواردی است که انتظار توقف روند صعودی دلار را تقویت می‌کند، سرعت رشد نقدینگی در کشور کاهش یافته، سیاست کنترل ترازنامه بانک مرکزی میزان پرداخت تسهیلات توسط بانک‌ها را کاهش داده است و در فضای کمبود نقدینگی، بازار سرمایه و ارز افزایشی شده است که در صورت ادامه روند موج‌ افزایشی بازار سرمایه انتظار می‌رود جریان پول ورودی به بازار ارز محدود شود در نتیجه با محدود‌ شدن ورود نقدینگی به بازار ارز نیروی افزایشی ارز و سکه متوقف می‌شود.

ازطرف دیگر درهم امارات به مقاومت مهمی رسیده است که با مقاومت دلار همزمان است و بازارساز نیز حباب درهم را کنترل کرده است. دلار تهران فاصله کمی با خط روند مقاومتی خود دارد که تاکنون در شکست و تثبیت بالای آن ناکام بوده است، بیشترین زمانی که دلار بالای این خط مقاومت دوام آورده است در اسفندماه سال ۱۴۰۱ و برای چهار روز بود.

موارد گفته شده انتظار می‌رود به عنوان تابلوی هشدار بازار ارز عمل کنند، محدوده سنگین مقاومتی دلار حوالی ۵۲ هزار و ۸۰۰ تومان است که انتظار می‌رود مانع از ادامه موج افزایشی قیمت دلار شود. اما در این میان سطح ریسک‌ها هم اهمیت دارد افزایش سطح ریسک‌ها، طلا و ارز را جذاب می‌کند و برای بازار سرمایه مطلوب نیست، به همین خاطر اگر سطح ریسک‌ها افزایش پیدا کند احتمال وقوع سناریوی فوق ضعیف می‌شود ولی کاهش ریسک‌ها می‌تواند به اصلاح بازار ارز شتاب دهد.

 

ارسال نظر