سازمان امور مالیاتی خبر داد:

فرار بزرگ مالیاتی طلافروشان ایرانی+ جزئیات

۱۴۰۲/۱۰/۱۱ - ۱۰:۴۵:۰۲
کد خبر: ۳۰۳۷۵۴
فرار بزرگ مالیاتی طلافروشان ایرانی+ جزئیات

سازمان امور مالیاتی از کشف و شناسایی فرارهای مالیاتی برخی طلافروشان از ۲ میلیارد تومان تا ۷۰۰ میلیارد تومان در سطح کشور خبر داد.

یکی از اصنافی که اخبار بسیاری مربوط به فرارهای مالیاتی از آنها شنیده می‌شود، در کنار وکلا و پزشکان، طلافروشان هستند؛ که از قضا جزو مشاغل پردرآمد جامعه نیز تلقی می‌شوند. این در حالی است که همه اصناف باید مانند کارگران، کارمندان و اقشار ضعیف و متوسط جامعه مالیات حقه خود را پرداخت کنند.

به گزارش اکوایران، بر اساس قانون، تمامی مشاغل از جمله صنف طلافروشان باید به سامانه مودیان و قانون پایانه‌های فروشگاهی متصل شوند و از طریق این سامانه هر گونه خرید و فروش را ثبت کنند که منجر به شفافیت در همه بازارها به ویژه بازار طلا و سکه می‌شود. اصنافی که به این سامانه متصل شوند باید برای هر خرید و فروشی صورتحساب الکترونیکی صادر کنند.

در راستای اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان و همچنین اتصال همه صاحبان مشاغل به این سامانه از اول دی ماه، موجی از شایعه و گرانی در خصوص مالیات طلا از سوی برخی از افراد ایجاد شد، این در حالی است هیچ‌گونه افزایشی در نرخ مالیات طلا اتفاق نیافته است.

با این حال طلافروشان در برخی مناطق کشور و پایتخت درب واحد صنفی خود را به نشانه اعتراض بسته اند تا مخالفت خود را با شفافیت و مالیات ستانی عادلانه اعلام کردند، این در حالی است که در سال جاری سازمان امور مالیاتی با اقدامات متعددی سعی کرده که به مثابه تمامی اصناف از طلافروشان نیز مالیات اخذ کند و جلوی فرار مالیاتی آنها را بگیرد.

موارد فرارهای مالیاتی که توسط سازمان امور مالیاتی در نقاط مختلف کشور شناسایی شده، بیانگر این است که چه چیزی موجب نگرانی بخشی از این صنف شده بود که اصرار به بی‌قانونی داشتند.

نمونه‌های فرارهای مالیاتی طلافروشان در کشور

شناسایی 700 میلیارد تومان فرار مالیاتی از یک طلافروش در استان مرکزی، که اقدام به خرید و فروش غیررسمی در طول سال‌های 97 تا 99 می‌کرد.

طی بازرسی مالیاتی انجام شده از یک طلافروشی در استان کرمان، 180 میلیارد تومان برگ تشخیص و مطالبه مالیات صادر شد.

در استان یزد، اوراق تشخیص متمم به مبلغ 30 میلیارد تومان برای 3 طلافروش در اجرای بازرسی ماده 181 قانون مالیات‌های مستقیم ابلاغ شد.

اداره کل خراسان رضوی، برای کتمان درآمد دو طلافروش، تشخیص مالیات 8 میلیارد تومانی داد.

در گلستان، 3 میلیارد تومان از یک طلافروش فرار مالیاتی شناسایی شد.

در آذربایجان غربی، کتمان فروش 1800 میلیارد تومانی برای 7 طلا فروش با اجرای بازرسی مالیاتی به دست آمد.

 اداره کل اردبیل از طریق الگوهای شناسایی سیستمی فرار، سوء استفاده از دستگاه کارتخوان 4 مؤدی با مشاغل باشگاه ورزشی، قالیبافی، طلای آب شده و صندوق قرض‌الحسنه توسط تعدادی از طلافروشان را با جمع مبلغ واریز 815 میلیارد تومان شناسایی کرد.

طی بازرسی از یک طلافروشی در اصفهان نیز بیش از 4 میلیارد تومان فرار مالیاتی قطعی به دست آمده است.

 

ارسال نظر