افزایش اندک قیمت نفت/ برنت ۷۷ دلار و ۳۷ سنت شد

۱۴۰۲/۱۰/۰۸ - ۱۲:۲۶:۰۱
کد خبر: ۳۰۳۵۲۴

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۲۲ سنت معادل ۰.۲۹ درصد افزایش به ۷۷ دلار و ۳۷ سنت رسید. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با ۱۵ سنت معادل ۰.۲۱ درصد افزایش ۷۱ دلار و ۹۲ سنت معامله می‌شود.

قیمت نفت سال جاری میلادی را با ۱۰ درصد کاهش نسبت به سال گذشته به پایان می‌رساند. این اولین کاهش قیمت سالانه نفت طی دو سال گذشته است. نگرانی‌های ژئوپلیتیکی، کاهش تولید و اقدامات جهانی برای مهار تورم باعث نوسان قیمت نفت طی یک سال گذشته شده بود.

به گزارش تسنیم و به نقل از رویترز، قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۲۲ سنت معادل ۰.۲۹ درصد افزایش به ۷۷ دلار و ۳۷ سنت رسید. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با ۱۵ سنت معادل ۰.۲۱ درصد افزایش ۷۱ دلار و ۹۲ سنت معامله می‌شود.

هر دوی این شاخص‌های نفتی کمترین قیمت خود را در پایان یک سال میلادی از ۲۰۲۰ تجربه می‌کنند. یعنی زمانی که همه‌گیری کرونا تقاضا را پایین آورده و قیمت‌ها را به شدت کاهش داده بود.

نفت همچنین در آستانه سومین کاهش قیمت پیاپی ماهانه قرار دارد. نگرانی در مورد تقاضا از خطراتی که برای عرضه ناشی از درگیری‌های خاورمیانه به وجود آمده پیشی گرفته است. از طرف دیگر، به نظر می‌رسد کاهش تولید برای بالا بردن قیمت‌ها کافی نبوده است. قیمت نفت ۲۰ درصد نسبت به اوج آن در سال جاری میلادی کاهش یافته است.

قیمت نفت در ماه سپتامبر و پس از توافق ائتلاف اوپک پلاس برای کاهش تولید، به بالاترین سطح در سال جاری میلادی رسید، چون این نگرانی به وجود آمد که تقاضا بسیار بالاتر از عرضه خواهد بود.

قیمت نفت حدود ۳ درصد در روز گذشته به دنبال اعلام آمادگی برخی شرکت‌های بزرگ کشتییرانی برای عبور از مسیر دریای سرخ کاهش یافت. این شرکت‌ها پس از آغاز حمله یمن به کشتی‌های عازم فلسطین اشغالی در این منطقه، رفت و آمد از دریای سرخ متوقف کرده بودند.

اقدامات دولت‌ها و بانک‌های مرکزی سراسر دنیا برای مهار تورم مانع افزایش قیمت نفت در ۲۰۲۳ شده بود. البته تحلیلگران و سرمایه‌گذاران عقیده دارند امید به کاهش نرخ بهره در کشور‌های بزرگ مصرف کننده در ۲۰۲۴ و همچنین ضعف دلار تقاضا را افزایش خواهد داد.

 

ارسال نظر