متلاشی شدن شبکه گسترده قاچاق سوخت در استان مرکزی

متلاشی شدن شبکه گسترده قاچاق سوخت در استان مرکزی

۱۴۰۲/۰۸/۲۷ - ۱۲:۱۵:۰۱
کد خبر: ۳۰۱۳۱۴
متلاشی شدن شبکه گسترده قاچاق سوخت در استان مرکزی

رئیس کل دادگستری استان مرکزی از متلاشی شدن شبکه گسترده قاچاق سوخت در این استان خبر داد. به گفته او ۱۰ نفر در این رابطه دستگیر و ضمن اعتراف به اقدامات خلاف قانون خود و سرقت ۷ میلیون لیتر فرآورده نفتی، مقادیری از رشوه‌های اخذ شده شامل وجه نقد و سکه طلا، کشف و ضبط شد.

سید عبدالمهدی موسوی، رئیس کل دادگستری استان مرکزی، با اشاره به وجود شرکت های پالایش و پتروشیمی متعدد و همچنین شرکت های هیدرو کربنی در استان مرکزی، بیان کرد: استان مرکزی مستعد وقوع جرم قاچاق سوخت است و متخلفین از شیوه های متعدد برای قاچاق سوخت استفاده می کنند.

به گزارش ایسنا، وی افزود: مطابق گزارشات واصله از سوی ضابطین و سربازان گمنام امام زمان(عج)، شبکه ای سازمان دهی شده شامل واحدهای تولیدی متخلف و رانندگان حمل کننده مواد نفتی که وظیفه تأمین سوخت نیروگاه های برق را بر عهده دارند، شناسایی شد که با هم‌دستی تعدادی از کارکنان متخلف در نیروگاه‌های تولید برق کشور، اقدام به سرقت محصولات نفتی کرده و به جای ارسال این محصولات به مقاصد اصلی خود، آن را به مقاصد مد نظر خودشان در شرکت های مختلف، هدایت می کردند.

رئیس کل دادگستری استان مرکزی ادامه داد: در این شبکه، رانندگان طرف قرارداد با یکی از شرکت های پخش و پالایش در یکی از شهرستان‌ها، با همدستی صنایع متخلف در داخل و خارج از استان، پس از تحویل سوخت از شرکت پخش مذکور و پلمب محموله، اقدام به دستکاری در پلمب کرده و با هماهنگی صورت گرفته با کارکنان متخلف در نیروگاه های برق مقصد، یا بار آلوده بارگیری و در مخازن نیروگاه ها تخلیه می کردند یا اینکه اصلا سوختی تحویل نیروگاه نمی دادند.

موسوی گفت: با صدور دستورات قضایی و اقدام مناسب و به موقع سربازان گمنام امام زمان(عج) در اداره کل اطلاعات استان مرکزی، ۱۰ نفر شامل ۲ نفر راننده، یک نفر مالک شرکت متخلف و ۷ نفر کارمند متخلف یکی از نیروگاه های کشور دستگیر و ضمن اعتراف به اقدامات خلاف قانون خود و سرقت ۷ میلیون لیتر فراورده نفتی، مقادیری از رشوه های اخذ شده، شامل وجه نقد و سکه طلا، کشف و ضبط شده که پرونده مربوطه در دادسرای عمومی و انقلاب اراک تشکیل شده و در حال رسیدگی است.

وی با اشاره به تخلفات صورت گرفته توسط این شبکه، بیان کرد: این اقدام علاوه بر ایجاد مشکلات زیست محیطی ناشی از به کارگیری مواد آلوده و غیر استاندارد در نیروگاه های کشور، موجب کاهش بازدهی نیروگاهی و افزایش استهلاک قطعات نیروگاه های مربوطه شده است.

موسوی اظهار کرد: پدیده قاچاق، خصوصا در زمینه مواد سوختی و نفتی که اثر مستقیمی بر دیگر مایحتاج عمومی دارد، مذموم است و همواره دستگاه قضایی نسبت به شناسایی و برخورد قاطع و لازم با آن حساس بوده و عزم جدی برای مقابله با آن داشته و با همکاری نهاد های ذیربط این مسئله را دنبال می کند.


ارسال نظر