آمریکا تحریم‌های خودش را هم دور می‌زند

آمریکا تحریم‌های خودش را هم دور می‌زند

۱۴۰۲/۰۸/۲۶ - ۱۶:۵۰:۰۱
کد خبر: ۳۰۱۲۶۱
آمریکا تحریم‌های خودش را هم دور می‌زند

وزارت دفاع آمریکا تحریم‌های کاخ سفید را دور زده و به خرید سوختی که از نفت روسیه ساخته شده، ادامه داده است.

تحقیقات نشریه واشنگتن پست نشان می‌دهد که پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا) تحریم‌های کاخ سفید را دور زده و به خرید سوختی که از نفت روسیه ساخته شده، ادامه داده است.

به گزارش تسنیم و به نقل از راشاتودی، این نشریه با استناد به داده‌های مربوط به ردیابی کشتی‌ها تصریح کرد که فرآورده‌های نفتی ساخته شده از نفت روسیه از طریق یکی از تامین کنندگان اصلی سوخت پنتاگون یعنی پالایشگاه «موتور اویل هلاس» در دریای اژه در یونان به آمریکا راه پیدا کرده است.

بنا بر این گزارش، سوخت حیاتی برای مصارف نظامی آمریکا از بنادر دریای سیاه روسیه از طریق تاسیسات ذخیره نفت در ترکیه ارسال می شود.

طبق گزارش ها، این مسیر به پنهان کردن مبدأ روسی فراورده‌های نفتی کمک کرده است چرا که آنها «قبل از رسیدن به یونان چندین بار» دست به دست شده‌اند.

این در حالی است که روی کاغذ، پالایشگاه موتور اویل هلاس سوخت مورد نیاز آمریکا را از پایانه کشتیرانی دورتیول در ترکیه تامین می‌کرد.

سوابق ردیابی کشتی‌ها و داده‌های تجاری نشان می‌دهد از فوریه گذشته که تحریم‌های اتحادیه اروپا و گروه ۷ علیه فرآورده‌های نفتی روسیه اعمال شد، صادرات نفت این کشور به تاسیسات دورتیول در مجموع به ۲.۷ میلیون بشکه رسیده که بیش از ۶۹ درصد نفت ارسال شده به این منطقه از طریق دریا بوده است.

رابرت اورز، تحلیلگر بازار سوخت‌های پالایشگاهی در شرکت تحقیقاتی آربی‌اِن انرژی RBN Energy که یافته های واشنگتن پست را تایید کرد، گفت: من هیچ نتیجه محتمل دیگری جز اینکه سوخت روسیه وارد (پالایشگاه) موتور اویل هلاس شده است، نمی‌بینم.

طبق این گزارش، حداقل پنج محموله نفتی از روسیه به پایانه دورتیول در سال جاری میلادی توسط شرکت روسنفت ارسال شده است.

داده‌های معاملاتی نشان می دهد که پس از بارگیری نفتکش‌ها، این محموله‌ها توسط یک شرکت مستقر در امارات متحده عربی خریداری شده است. این سوخت هنگامی که به یونان، جایی که پالایش می‌شود، می‌رسد دیگر دارای نشانه‌های ساخت روسیه نبوده است.

واشنگتن پست تصریح کرد: میزان دقیق نفت کوره با منشا روسیه را در محصولاتی که پنتاگون خریداری می‌کند، نمی‌توان تعیین کرد. این محصولات با استفاده از مواد تشکیل دهنده متعددی پالایش می‌شوند که نمی توان مسیر تولید همه آنها را ردیابی کرد.

این نشریه با استناد به داده های مربوط به قراردادهای دولت فدرال آمریکا نوشت: از زمانی که تحریم نفت روسیه در اوایل مارس ۲۰۲۲ اجرایی شد، پنتاگون قراردادهای جدیدی به ارزش یک میلیارد دلار با موتور اویل هلاس امضا کرده است.

سوابق ردیابی کشتی ها نشان می دهد که از زمان ممنوعیت محصولات نفتی روسیه در ماه فوریه، بیش از یک میلیون بشکه سوخت جت نیز از پالایشگاه یونان به خریداران دولتی و شرکتی در ایتالیا، فرانسه، اسپانیا و بریتانیا ارسال شده است.

ارسال نظر