قیمت دلار امروز ۲۰ آبان ۱۴۰۲ در بازار آزاد/ دلار نهایتا تا کجا بالا می‌رود؟

قیمت دلار امروز ۲۰ آبان ۱۴۰۲ در بازار آزاد/ دلار نهایتا تا کجا بالا می‌رود؟

۱۴۰۲/۰۸/۲۰ - ۱۳:۱۵:۰۱
کد خبر: ۳۰۰۸۹۵
قیمت دلار امروز ۲۰ آبان ۱۴۰۲ در بازار آزاد/ دلار نهایتا تا کجا بالا می‌رود؟

قیمت دلار در معاملات امروز با افزایش ۲۰۰ تومانی به ۵۱ هزار و ۴۰۰ تومان رسید. اما آیا افزایش قیمت دلار ادامه‌دار است؟

قیمت دلار امروز ۲۰ آبان ۱۴۰۲ روند افزایشی داشت. قیمت دلار در معاملات امروز با افزایش ۲۰۰ تومانی به ۵۱ هزار و ۴۰۰ تومان رسید. اما آیا افزایش قیمت دلار ادامه‌دار است؟

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت دلار از هفته گذشته تا کنون در محدوده کانال ۵۱ هزار تومان در نوسان بوده است. بازار این روز‌ها وارد فاز استراحت شده و نه امکان رشد بیشتر را دارد و نه انگیزه کاهش قیمت را. معامله‌گران می‌گویند با وجود ادامه داشتن جنگ حماس و اسرائیل، جو هیجانی بازار ارز کاهش پیدا کرده و دیگر از خرید و فروش هیجانی دلار در بازار خبری نیست. به نظر می‌رسد که معامله‌گران از خرید و فروش‌های هیجانی فاصله گرفته‌اند و روند بازار آرام شده است.

البته به نظر می‌رسد با وجود جو آرام بازار ارز، انتظارات تورمی در بازار همچنان وجود دارد. چراکه در روز‌های گذشته صف خرید دلار سهمیه‌ای به بازار ارز برگشته است و مردم همچنان در تلاشند که سهمیه دو هزار دلاری سالانه خود را خریداری کنند. حتی اگر خرید آن کارمزد بالایی داشته باشد و سود محدودی برای آن‌ها باقی بماند.

به نظر می‌رسد که دلالان از بازار خرید و فروش ارز سهمیه‌ای فاصله گرفته‌اند ولی خریداران فردی وارد بازار شده‌اند و به امید افزایش قیمت دلار در ماه‌های پایانی سال سهمیه دلار خود را خریداری می‌کنند تا از این طریق سود ببرند.

اما پیش‌بینی‌ها درباره قیمت دلار در ادامه سال چه می‌گوید؟ بازار اکنون مستعد رشد قیمت بالای دلار نیست و به نظر می‌رسد که در روز‌های آینده قیمت دلار نهایتا بتواند خود را تا کانال ۵۲ هزار تومان بالا بکشد. اما رشد بیشتری در ماه جاری در انتظار بازار نیست. اما از طرف دیگر، پیش بینی‌ها حاکی از این است که قیمت دلار در ماه‌های آینده روند افزایشی دارد و دولت اکنون با کمک فشردن فنر ارز سعی در کنترل قیمت دلار دارد. اما این کنترل ادامه‌دار نیست و پیش بینی می‌شود که در ماه‌های پایانی سال فنر قیمت دلار از حالت فشردگی خارج شود.

اما نکته‌ای که کارشناسان عنوان می‌کنند این است که با توجه به مهار شدن تورم و کاهش انتظارات تورمی در جامعه، قیمت دلار امسال رشد شارپی ندارد و احتمالا امسال به سقف قیمتی سال گذشته برسد.

 

ارسال نظر