رهبر انقلاب اسلامي در ديدار نخست‌وزير عراق تاكيد كردند

لزوم افزايش فشارهاي سياسي به امريكا و رژيم صهيونيستي

۱۴۰۲/۰۸/۱۵ - ۲۳:۵۶:۰۸
کد خبر: ۳۰۰۵۸۶
لزوم افزايش فشارهاي سياسي به امريكا و رژيم صهيونيستي

رهبر انقلاب اسلامي در ديدار نخست‌وزير عراق بر لزوم افزايش فشارهاي سياسي به امريكا و رژيم صهيونيستي تاكيد كردند. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي پيش از ظهر روز (دوشنبه) در ديدار محمد شياع السوداني نخست‌وزير عراق و هيات همراه، با قدرداني از مواضع خوب و قوي دولت و ملت عراق در حمايت از مردم غزه، بر لزوم افزايش فشارهاي سياسي دنياي اسلام به امريكا و رژيم صهيونيستي براي توقف كشتار مردم غزه تاكيد كردند و گفتند: كشور عراق به عنوان يك كشور مهم در منطقه، مي‌تواند در اين زمينه نقش ويژه‌اي داشته باشد و يك خط جديد را در دنياي عرب و جهان اسلام به‌ وجود بياورد.

رهبر انقلاب اسلامي در ديدار نخست‌وزير عراق بر لزوم افزايش فشارهاي سياسي به امريكا و رژيم صهيونيستي تاكيد كردند. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي پيش از ظهر روز (دوشنبه) در ديدار محمد شياع السوداني نخست‌وزير عراق و هيات همراه، با قدرداني از مواضع خوب و قوي دولت و ملت عراق در حمايت از مردم غزه، بر لزوم افزايش فشارهاي سياسي دنياي اسلام به امريكا و رژيم صهيونيستي براي توقف كشتار مردم غزه تاكيد كردند و گفتند: كشور عراق به عنوان يك كشور مهم در منطقه، مي‌تواند در اين زمينه نقش ويژه‌اي داشته باشد و يك خط جديد را در دنياي عرب و جهان اسلام به‌ وجود بياورد. ايشان با اشاره به اوضاع رقت بار غزه و جريحه‌دار شدن دل‌هاي همه انسان‌هاي آزاده از اين جنايات و قساوت‌ها خاطرنشان كردند: از همان روزهاي اولِ حملات رژيم صهيونيستي تمام قرائن و شواهد نشان‌دهنده دخالت مستقيم امريكايي‌ها در اداره جنگ است و هرچه از اين جنگ مي‌گذرد، دلايل نقش مستقيم امريكا در هدايت جنايت‌هاي رژيم صهيونيستي قوي‌تر و پررنگ‌تر مي‌شوند.  رهبر انقلاب اسلامي افزودند: اگر كمك‌هاي تسليحاتي و سياسي امريكا نباشد، كار براي رژيم صهيونيستي قابل ادامه دادن نخواهد بود. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي گفتند: امريكايي‌ها حقاً و انصافاً شريك جرم صهيونيست‌ها در جنايات غزه هستند. ايشان تاكيد كردند: به‌رغم همه كشتاري كه در غزه انجام مي‌شود، رژيم صهيونيستي تا الان شكست خورده واقعي در اين ماجرا است زيرا نتوانسته‌ آبروي از دست رفته خود را بازگرداند و در آينده هم قادر به اين كار نخواهد بود. رهبر انقلاب اسلامي لزوم تلاش همه‌جانبه براي افزايش فشارهاي سياسي به امريكا و رژيم صهيونيستي به منظور توقف بمباران‌ها در غزه را مورد تاكيد قرار دادند و گفتند: جمهوري اسلامي ايران و عراق با هماهنگي يكديگر مي‌توانند در اين زمينه نقش‌آفرين و تاثيرگذار باشند. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي همچنين درباره همكاري‌هاي دو جانبه ايران و عراق در زمينه‌هاي اقتصادي و امنيتي خاطرنشان كردند: كارها بحمدالله پيش مي‌روند اما بايد مراقب بود پيگيري توافق‌ها با همان انگيزه اوليه استمرار يابد و دچار كندي نشوند. ايشان در پايان از مردم و دولت عراق و شخص نخست‌وزير بابت مهمان نوازي و خدمات‌رساني و برقراري امنيت در ايام اربعين صميمانه تشكر و قدرداني كردند. در اين ديدار كه حجت‌الاسلام والمسلمين رييسي رييس‌جمهور نيز حضور داشت، آقاي محمد شياع السوداني نخست‌وزير عراق با ابراز خرسندي فراوان از ديدار با رهبر انقلاب اسلامي، عمليات توفان‌الاقصي را يك عمليات قهرمانانه و موجب خوشحالي همه آزادگان جهان دانست و افزود: در كنار اين خوشحالي، همه ما از كشتار وحشيانه در غزه كه يك انتقام جمعي از مردم اين منطقه كوچك است، به‌شدت اندوهگين هستيم. نخست‌وزير عراق خاطرنشان كرد: دولت و ملت عراق و همچنين جريان‌هاي سياسي داخلي، در قضيه غزه در صف اول حمايت از مردم مظلوم اين منطقه هستند و دولت عراق تلاش‌هاي سياسي گسترده‌اي را براي توقف جنايت‌ها در غزه انجام داده است. آقاي السوداني با انتقاد از سكوت مجامع بين‌المللي و مدعيان حقوق بشر در قبال اين جنايت‌ها تاكيد كرد: تمام تلاش ما در وهله اول توقف بمباران‌ها و در مرحله بعد، ارسال كمك‌هاي غذايي و دارويي به مردم غزه است و در مذاكرات خود با رييس‌جمهور اسلامي ايران در اين زمينه هماهنگي‌هاي لازم انجام شد. نخست‌وزير عراق همچنين بر اراده جدي دولت اين كشور براي گسترش روابط با ايران و اجرايي شدن توافق‌ها تاكيد كرد.

  آتش‌بس بايد هرچه زودتر در غزه
برقرار شود
رييس‌جمهوري با تاكيد بر لزوم برقراري هرچه سريع‌تر آتش‌بس در غزه، گفت: اين جنايت هولناك، جنايت عليه بشريت و نسل‌كشي و كودك‌كشي است كه از سوي رژيم صهيونيستي با حمايت امريكا و برخي كشورهاي اروپايي انجام مي‌شود. سيدابراهيم رييسي در نشست خبري مشترك با محمد شياع السوداني نخست‌وزير عراق با بيان اينكه برقراري آتش‌بس و كمك‌رساني به غزه بايد هرچه زودتر انجام شود، اظهار كرد: مواضع ايران و عراق در موضوع فلسطين مشترك است. هرچه سريع‌تر بايد بمباران‌ها قطع شود. اين جنايت هولناك، جنايت عليه بشريت و نسل‌كشي و كودك‌كشي است كه از سوي رژيم صهيونيستي با حمايت امريكا و برخي كشورهاي اروپايي انجام مي‌شود.  رييس دولت سيزدهم تاكيد كرد: متاسفانه كمك‌هاي تسليحاتي، اطلاعاتي و مالي از سوي امريكا به رژيم صهيونيستي آنان را براي قتل، كشتار و اقدامات بي‌رحمانه نسبت به مردم فلسطين تشويق مي‌كند. ادعاي امريكا براي كمك به غزه و برقراري آتش‌بس يك ادعاي دروغ است‌. آنچه مي‌بينيم اين است كه امريكا قطعنامه پيشنهادي در شوراي امنيت را وتو مي‌كنند و عملاً دست رژيم صهيونيستي را براي كشتار بازتر مي‌سازند. رييسي با بيان اينكه ما اين جنايات را به حساب امريكا و كشورهاي حامي رژيم صهيونيستي مي‌گذاريم، تأكيد كرد: آنان در همه اين جنايات شريك هستند و اين اعتقاد ماست. حقيقت آن است كه بعد از مجاهدت و ايستادگي مقاومت در برابر رژيم صهيونيستي و شكستي كه برايشان به همراه داشت، معتقديم اين رژيم فروريخته است. امريكايي‌ها مي‌خواهند اين رژيم پابرجا بماند. تاكنون برآورد همه جهان پيروزي ملت فلسطين است. كشتن كودكان و زنان و خراب‌كردن خانه‌ها براي رژيم صهيونيستي پيروزي تلقي نمي‌شود. نسل‌كشي و جنايت عليه بشريت اين شكست را برايشان جبران نمي‌كند. رييس‌جمهوري يادآور شد: امروز كشورهاي اسلامي، منطقه و جهان و آناني كه به خدا معتقدند در برابر خدا، آناني كه به وجدان بشري معتقدند در برابر وجدان و آناني كه به تاريخ معتقدند در برابر تاريخ نمي‌توانند پاسخگوي سكوت در مواجهه با اين جنايات باشند. ما از هر اقدام و همكاري كه در سطح كشورهاي اسلامي، منطقه يا در سطح بين‌الملل براي بازدارندگي رژيم صهيونيستي و هيات حاكمه امريكا از قتل و كشتار مردم بي‌گناه، مظلوم و مقتدر غزه انجام شود، استقبال مي‌كنيم. وي همچنين با اشاره به روابط ايران و عراق و ارتقاي آن، اظهار كرد: در حوزه مسائل سياسي، روابط بين دو كشور روز به روز در حال گسترش است. روابط ديپلماتيك و همكاري‌هاي امنيتي دو كشور از مهم‌ترين نكات اين مدت بين ايران و عراق است. از جمله موضوع امنيت منطقه به ويژه در اقليم و اجراي قرارداد امنيتي بين دو كشور كه تمام تلاش اين است اين قراداد به صورت كامل اجرا شود. رييسي ادامه داد: از نخست‌وزير عراق براي اهتمامش در خلع سلاح كامل معاندان و ضدانقلاب و امن‌ شدن مرزهاي بين دو كشور تشكر مي‌كنم. رييس‌جمهوري يادآور شد: در زمينه روابط اقتصادي هم گام‌هاي بسيار خوبي بين دو كشور برداشته شده است‌. توسعه روابط تجاري بين دو كشور و شهرك‌هاي صنعتي مرز دو كشور و همكاري مشترك براي توليد از گام‌هاي برداشته شده در اين زمينه است. تلاش دولت عراق براي خط ريلي شلمچه - بصره كه از كريدورهاي مهم است و راه‌اندازي آن براي دو كشور منافع بسيار دارد قدرداني مي‌كنم.

ارسال نظر