رونمایی از سامانه جامع بازار کار تا ۲ ماه آینده

رونمایی از سامانه جامع بازار کار تا ۲ ماه آینده

۱۴۰۲/۰۷/۰۸ - ۱۲:۲۱:۴۰
کد خبر: ۲۱۶۳۰۵

ایجاد نظام جامع اطلاعات بازار کار یکی دیگر از بندهای سیاست های کلی اشتغال از سوی مقام معظم رهبری بود که در سال 90ابلاغ شد. می توان گفت طی مدت 12سالی که از ابلاغ این سیاست ها می گذرد هنوز هم نظام جامع اطلاعاتی دقیق از بازار کار وجود ندارد و اخیراٌ‌معاون اشتغال وزارت کار خبر از رونمایی سامانه نظام جامع اطلاع‌رسانی بازارکاردر شهریور ماه داده بود. کارشناسان اقتصادی اعتقاد دارند,‌اینکه تمام مشاغل دارای شناسنامه شغلی و اطلاعات جمع آوری شده باشند می تواند برای سیاست گذاری بهتر و دقیق تر در مسیر اشتغالزایی و کاهش نرخ بیکاری باشد.

به گزارش تسنیم، اما محمود کریمی بیرانوند,‌معاون اشتغال وزارت کار در آخرین اظهارات خود درباره نظام جامعع بازار کار گفت:سیاست های ابلاغی رهبری درسال1390 راه اندازی نظام جمع بازار کار بوده است و تأکیدات زیادی بر آن شده است. در قانون مبارزه بر پولشویی آیین نامه اجرایی آن مواد 26 و 27 آن تسریع شده است. وزارت کار با بانک مرکزی باید این سامانه را راه اندازی کنند، در سند تحول دولت سیزدهم از تکالیف دولت سیزدهم است. نزدیک به 10سال بود که متوقف شده است و اقدامات شاخصی برای آن رخ نداده بود. در حالت کلی پایگاه اطلاعات بسیاری پیچیده است، باید تمام اطلاعات ثبتی در بازار کار اعم از اطلاعات 74 دستگاه اجرایی جمع آوری شود. اخذ اطلاعات در مرحله 70درصد است. اقدامات در حال انجام است. بعد از 12سال ایجاد سامانه نظام جامع بازار کار روی 70درصد رشد است.

کریمی بیرانوند هدف از راه اندازی سامانه جامع بازارکار را ثبتی مبنا کردن تمام بازار کار دانست گفت: پس از راه اندازی سامانه جامع بازارتمام مردم  با داشتن کد ملی دارای پروفایل شغلی مهارتی خواهد بود. این فقط در کشورهای پیشرفته  دارند. شناسایی بیکاران با الگوریتم های دقیق قابل انجام است.

وی ادامه داد: دریکی دو ماه آینده سامانه جامع بازار کار رونمایی می شود. روزانه روی پیشرفته فنی و اطلاعاتی آن کار می کنیم. درحال تطبیق اطلاعات سامانه هستیم.

ارسال نظر