۲۲۲ امین عرضه صکوک در بازار سرمایه

۱۴۰۲/۰۶/۲۸ - ۰۲:۰۲:۰۷
کد خبر: ۲۱۵۵۴۰

مُدام| با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار، صکوک اجاره شرکت گروه پتروشیمی تابان فردا (سهامی عام) به عنوان ۲۲۲امین تامین مالی از طریق صکوک به مبلغ ۳ همت از طریق فرابورس ایران از روز دوشنبه مورخ 1402/06/27 به مدت سه روز کاری در نمادهای «تابان۱۱»، «تابان۱۲» و «تابان۱۳» عرضه عمومی خواهد شد.

محمد حسین صدرایی با اعلام خبر فوق افزود: طی ۱۲ سال فعالیت مُدام، بانیان از صنایع گوناگون از جمله: واسطه‌گری مالی، معدن و فلزات، حمل و نقل، پتروشیمی و شیمیایی، غذا، دارو و بهداشت، انرژی، مخابرات، لوازم خانگی، ساخت و ساز و ... موفق به تامین مجموعاً ۱۸۹ همت منابع مالی از طریق انتشار صکوک شده‌اند و اوراق ۳ هزار میلیارد تومانی پتروشیمی تابان فردا ۲۲۲امین عرضه صکوک در بازار سرمایه را رقم خواهد زد.

وی افزود: در حال حاضر با عنایت به رویکرد تسهیل‌گری سازمان بورس و اوراق بهادار و همچنین تلاش‌های ارکان مربوطه بستر تامین مالی از طریق انتشار صکوک برای شرکت‌ها از صنایع گوناگون و با حجم‌ها و شیوه‌های ضمانت متنوع مهیا می‌باشد که رشد فزاینده حجم و تعداد صکوک منتشره در سال‌های اخیر گواه این موضوع است. صدرایی اشاره داشت، باعث افتخار است که مجموعه ارکان بازار سرمایه و همچنین شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه به عنوان رکن ناشر صکوک، توانسته‌اند بخشی از نیازهای مالی کشور را جهت تولید، کارآفرینی، توسعه و اشتغال‌زایی از بستر انتشار اوراق مالی اسلامی یا صکوک تامین نمایند.

وی با اشاره به ۲۲۲امین عرضه صکوک برای تامین مالی پتروشیمی تابان فردا گفت: این اوراق با نرخ اجاره‌بهای سالانه ۲۳ درصد و عمر ۴ ساله به شیوه حراج از طریق فرابورس ایران عمومی می‌شود. مبلغ اسمی هر ورقه آن یک میلیون ریال بوده و اجاره‌بهای مربوطه هر سه ماه یک‌بار توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به حساب دارندگان اوراق واریز می‌گردد. مدیرعامل مُدام ادامه داد: به منظور تضمین پرداخت مبلغ اقساط و اصل این اوراق در سررسید ترکیبی از روش‌های توثیق اوراق بهادار و ضمانت شخص ثالث به کار گرفته شده است. از این رو، پرتفویی از سهام شرکت‌های صنایع پتروشیمی خلیج فارس، نفت سپاهان و پتروشیمی خارک توثیق می‌گردد که با عنایت به رتبه اعتباری A بلندمدت و A۱ کوتاه‌مدت بانی و رعایت موصبه هیات‌مدیره سازمان بورس این وثایق تعدیل می‌شوند.

به گفته صدرایی: بازارگردانی این اوراق بر عهده سندیکایی متشکل از شرکت‌ تامین سرمایه خلیج فارس، صندوق سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی توسعه ملی و صندوق سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی سهم آشنا یکم بوده و تعهد پذیره‌نویسی آن بر عهده شرکت تامین سرمایه خلیج فارس، صندوق سرمایه‌گذاری اعتماد کارگزاری بانک ملی ایران، شرکت گروه خدمات بازار سرمایه آشنا و شرکت گروه خدمات بازار سرمایه گنجینه پارت می‌باشد. ضمناً عامل فروش و عامل پرداخت اوراق به ترتیب شرکت کارگزاری خبرگان سهام و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه می‌باشند.

 

ارسال نظر