۶ میلیارد دلار به حساب‌ ایران واریز نشده است؟

۱۴۰۲/۰۶/۲۷ - ۱۴:۱۵:۳۸
کد خبر: ۲۱۵۴۹۷
۶ میلیارد دلار به حساب‌ ایران واریز نشده است؟

براساس خبرهای قبلی بناست، امروز 6 میلیارد دلار منابع ارزی کشورمان به حساب ایران در 2 بانک قطری واریز شود و به محض احراز واریز این منابع در حساب‌های ایران از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، تبادل زندانیان در دوحه انجام خواهد شد.

به گزارش تسنیم، خبرگزاری آسوشیتدپرس روز دوشنبه خبر داد که دولت بایدن با ارائه معافیت تحریمی برای بانک‌های بین‌المللی به منظور انتقال 6 میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود شده ایران از کره جنوبی به قطر بدون ترس از تحریم‌های آمریکا، موافقت کرده است.

طی روزهای قبل کار افتتاح حساب 6 بانک ایرانی که به نمایندگی از بانک مرکزی وظیفه جابه‌جایی پول‌ها را بر عهده دارند نزد بانک‌های قطری تمام شده است و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران باید واریز پول به حساب های ایران در دو بانک قطری، را تایید کند تا تبادل زندانیان در دوحه انجام شود.

کنعانی سخنگوی وزارت خارجه در نشست خبری خود ساعتی قبل اعلام کرد؛ دارایی‌های آزاد شده ایران در کره جنوبی امروز (دوشنبه) در اختیار دولت و ملت قرار خواهد گرفت و تبادل زندانیان نیز انجام خواهد شد.

با این حال اما پیگیری های خبرنگار تسنیم از بانک مرکزی درباره تایید واریز پول های بلوکه شده به حساب های ایران در بانک های قطری تا این لحظه به نتیجه نرسیده است. مشخص نیست که 6 میلیارد دلار در اختیار ایران قرار گرفته یا خیر. 

این درحالی است که رویترز در خبری مدعی شده:قطر به واشنگتن و تهران اطلاع داده که 6 میلیارد دلار از اموال بلوکه شده ایران به بانکهای دوحه منتقل شده است. 

برخی منابع خبری هم مدعی شدند هواپیماهای قطری به تهران رسید تا 5 زندانی را بعد از آزادی به دوحه منتقل کنند.

پس از خروج دولت دونالد ترامپ از برجام در سال 2018، تحریم‌های اقتصادی ایران مجدداً اعمال شد، این امر منجر به مسدود شدن 7 میلیارد دلار پول ایرانی ناشی از فروش نفت در دو بانک کره جنوبی شد. با این حال بعد از پیگیری های انجام شده در دولت سیزدهم قفل این منابع شکسته و مقدمات آزادسازی منابع بلوکه شده در کره و عراق و سایر کشورها انجام شد. 

اما موضوع اینجاست از 7 میلیارد دلار منابع بلوکه شده در کره حدود یک میلیار دلار به دلیل کاهش برابری وون به دلار کسر می‌شود  و در نهایت 6 میلیار دلار در اختیار ایران قرار خواهد گرفت.

محمدرضا فرزین، رئیس کل بانک مرکزی پیشتر با انتشار توئیتی در صفحه خود پس از تبریک به تیم دیپلماسی ارزی کشور، در اینباره نوشته بود: «متاسفانه نزدیک به 7 میلیارد دلار از منابع ارزی کشورمان طی سال‌های پایانی دهه 90 به‌صورت وون (واحد پول ملی کره جنوبی) به بانک‌های کره جنوبی واریز شده بود. به آن هم، هیچ سودی تعلق نمی‌گرفت. حتی در طی این سال‌ها نیز به دلیل کاهش برابری وون به دلار، نزدیک به یک میلیارد دلار آن با کاهش ارزش برابری مواجه شد. اما با پیگیری‌های فنی و دیپلماسی موفق، تمام منابع ارزی توقیف شده ایران در کره جنوبی آزاد و هزینه‌های تبدیل ارز آن از وون به یورو نیز توسط کشور ثالث پذیرفته شد.»

با این حال اما اطلاعات دریافتی بیانگر آن است که دولت ایران شکایت از کره جنوبی را به دلیل دریافت خسارت بابت بلوکه ماندن 7 میلیارد دلار از منابع ارزی در این کشور را ادامه خواهد تا به سرانجام برسد.

 

ارسال نظر