ایرانی‌ها دیگر علاقه‌ای به دانشگاه رفتن ندارند

ایرانی‌ها دیگر علاقه‌ای به دانشگاه رفتن ندارند

۱۴۰۲/۰۶/۲۴ - ۱۷:۳۰:۵۱
کد خبر: ۲۱۵۲۹۶

در حالی آمارهای اخیر کاهش علاقه به دانشگاه را نشان می‌دهند که در سال‌های دهه 70، دانشگاه چون بهشتی بود که نوجوانان دهه شصتی برای رسیدن به آن گویی باید کوهی عظیم را فتح می‌کردند. رویایی بود که دستیابی به آن مرارت‌ها می‌طلبید.

به گزارش تجارت نیوز، البته گزینه‌های چندانی نیز پیش پای بسیاری از دبیرستانی‌ها نبود. نوجوانان آن زمان، امید چندانی به بازار کار نداشتند. دولت هم این را می‌دانست و برای همین، مدام افراد بیشتری را به سمت دانشگاه سوق می‌داد. اینگونه بود که هر سال بر تعداد دانشجویان و دانشگاه‌ها افزوده می‌شد. انواع دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در آن دوران شکل گرفتند. از شعب دانشگاه آزاد در شهرستان‌های کوچک و بزرگ گرفته تا انواع مراکز و پردیس‌های غیرانتفاعی و علمی و کاربردی. متولدین دهه 60 هم مدام این دانشگاه‌ها و مراکز را پر می‌کردند.

کاهش یک میلیون نفری دانشجویان در طول 4 سال

چند سالی است اما ورق برگشته. حداقل از اواخر دهه 80 به این سو می‌توان چنین اخباری را در رسانه‌ها یافت که ظرفیت دانشگاه‌ها بیشتر از تعداد داوطلبان است. در همین رابطه، اسفند سال 1389، ایرنا در گزارشی به نقل از حسین توکلی مشاور اجرایی وقت سازمان سنجش نوشت که ظرفیت دانشگاه‌ها، موسسه‌ها و مراکز آموزش عالی در ایران «به مراتب» بیشتر از تعداد داوطلبان شرکت در آزمون‌های سراسری است.

در این سال‌ها، شرایط به گونه‌ای پیش رفت که در نهایت در سال 1401، آمارها کاهش حدود یک میلیون نفری تعداد دانشجویان را در طول چهار سال نشان دادند. سال گذشته روزنامه جوان در این مورد نوشت: «در حالی که جمعیت دانشجویی در سال تحصیلی ۹۶- ۹۵، چهار میلیون و ۷۳ هزار و ۸۲۷ نفر بود، در سال تحصیلی ۱۴۰۰- ۱۳۹۹ به سه میلیون و ۱۷۳ هزار و ۷۷۹ کاهش یافته ‌است و این روند کاهشی همچنان ادامه دارد.»

کاهش علاقه به دانشگاه، حتی در مرحله انتخاب رشته

هر چند یکی از دلایل این موضوع را می‌توان کاهش جمعیت جوان کشور دانست اما به نظر می‌رسد بسیاری از نوجوانان امروزی یا همان دهه هشتادی‌ها، دیگر علاقه چندانی به ورود به دانشگاه ندارند.

حتی در سال‌های اخیر، مسئولان از افزایش تعداد داوطلبانی می‌گویند که در جلسه آزمون کنکور حضور می‌یابند اما پس از اعلام نتایج، انتخاب رشته نمی‌کنند. روزنامه جوان در این مورد هم نوشته بود که در سال‌های اخیر بیش از ۵۰ درصد از داوطلبان مجاز به انتخاب رشته، از این کار صرف نظر کردند. به گونه‌ای که برای مثال این رقم در سال 1400 به 52 درصد رسیده بود. در واقع در آن سال، تنها 48 درصد از داوطبان مجاز به انتخاب رشته، فرم‌های مربوطه را تکمیل کردند.

به گزارش تجارت‌نیوز، سال گذشته این آمار کمی افزایش پیدا کرد اما در نهایت باز هم نزدیک به 50 درصد از داوطلبان، قید انتخاب رشته را زدند (برای اطلاعات بیشتر در این مورد گزارش نیمی از کنکوری ها انتخاب رشته نکردند را بخوانید.) اما دلیل این شرایط چیست؟

بیکاری پیدا و پنهان فارغ‌التحصیلان دانشگاهی

شاید نگاهی به آمارهای بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی پاسخی برای این پرسش‌ باشد. سال‌هاست که داده‌های مرکز آمار نشان می‌دهد، حدود 40 درصد از جامعه بیکار کشور را این گروه تشکیل می‌دهند. هر چند دولت سیزدهم مدعی کاهش آمار بیکاری در میان تحصیل‌کردگان است اما این قشر همچنان سهمی در همین حدود 40 درصد در میان بیکاران کشور دارند.

در واقع تحصیلات دانشگاهی برای بسیاری از متولدان دهه‌های 60 و 70، به تضمینی برای یافتن شعل تبدیل نشد. نه فرصت شغلی مناسبی برای آنها وجود داشت و نه کیفیت آموزش در دانشگاه‌ها به گونه‌ای بود که همه فارغ‌التحصیلان مهارت کار داشته باشند و بتوانند شغلی متناسب با مدرک خود پیدا کنند.

در نتیجه همین شرایط، بسیاری از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی شاغل هم، یا در زمینه‌ای غیر از رشته تحصیلی خود کار می‌کنند یا نتوانسته‌اند به درآمدی متناسب با هزینه‌های زندگی خود دست پیدا کنند. شاید بتواند آمار بالای مهاجرت تحصیل‌کردگان و متخصصان را نیز نشانه‌ای از این واقعیت دانست که آنها از شرایط کار و زندگی خود راضی نیستند.

در این میان، زنان تحصیل‌کرده وضعیت بغرنج‌تری دارند. چرا که بر اساس آمارها، بیکاری زنان فارغ‌التحصیل دانشگاهی، سه برابر بیشتر از مردان است.

کاهش تمایل به تحصیل در برخی رشته‌ها

علاوه بر کاهش تعداد دانشجویان در سال‌های اخیر، آمارها و اطلاعات نشان می‌دهند که از میزان علاقه افراد برای تحصیل در برخی رشته‌ها نیز کاسته شده‌ است.

برای مثال، مسئولان از کاهش تمایل به تحصیل در برخی از رشته‌ها به دلیل نبود فرصت شغلی یا پایین بودن درآمد آنها می‌گویند؛ از جمله برخی رشته‌های پایه یا تعدادی از تخصص‌های پزشکی.

در همین زمینه، سال گذشته ایرنا به نقل از محمد مهدی مجذوبی رییس دانشگاه علوم پزشکی همدان گزارش داد که دانشجویان پزشکی به برخی رشته‌های تخصص‌ از جمله بیهوشی، عفونی و طب اورژانس و تعدادی از رشته‌های فوق تخصص همچون جراحی قلب، جراحی قفسه سینه و جراحی کودکان اقبال چندانی ندارند.

همچنین رشته‌های پایه مانند ریاضی و فیزیک، با وجود اهمیتی که از نظر علمی دارند در سال‌های اخیر با استقبال زیادی مواجه نبوده‌اند. برخی کارشناسان، آمار بالای بیکاری در تحصیل‌کردگان این رشته‌ها را دلیل شرایط کنونی می‌دانند.

به نظر می‌رسد بر اثر دلایل اقتصادی و اهمیت مساله اشتغال، گروهی از نوجوانان و جوانان نسل جدید، آموختن مهارت و ایجاد کسب و کارهای خانگی و آنلاین یا انجام فعالیت‌های پروژه‌ای را بر رفتن به دانشگاه ترجیح می‌دهند. گسترش شبکه‌های اجتماعی هم گزینه‌های بیشتری را در اختیار آنها قرار داده است. در کنار همه اینها «مهارت» نیز این روزها در دنیا خریدار دارد. در واقع تنها گرفتن مدرک دانشگاهی، ضامنی برای موفقیت در مهاجرت نیست. به همین دلایل دیگر ضرورتی ندارد که همه افراد حتی برای مهاجرت هم مدرک دانشگاهی داشته باشند.

ارسال نظر
نظرات بینندگان
خودم
|
-
|
۰۰:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۴
18
230
نمیدونین علت چیه؟؟ اولا که چهار سال عمرشون هدر میره. دوم اینکه بر فرض مدرک گرفتن چه کارش کنن؟ فوق لیسانسها بیکارن. سوم اینکه علم در ایران ارزش خود را ازدست داده. چهارم هیچکس طبق مدرکش در جایگاه درست قرار نگرفته و....
ناشناس
|
-
|
۰۰:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۴
140
62
کی میگه؟ ۴ نفریم از یک خانواده کنکور قبول شدیم داریم میریم دانشگاه فقط مشکل ما هزینه دانشگاه است
فرشید
|
-
|
۰۰:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۴
25
215
خودم عمرم رو واسه درس گذاشتم و خیلی علاقه داشتم بهش، اما الان یه کارگرم با مدرک لیسانس. خوشحالم جوانان دیگه آگاه شدن و دنبال درس خوندن و بدبخت کردن خود نیستن... در این کشور علم هیچ ارزشی نداره متاسفانه.
ناشناس
|
-
|
۰۰:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۵
11
170
علت اصلی آن این است که درآمد شغل آزاد بیشتر از یک کارمند بیچاره است وقتی یک فارغ‌التحصیل در به در آواره و دنبال شغل بگرده و علم و عالم و معلوم جایگاهی در جامعه نداشته باشه نباید انتظاری بیش ازین داشت
احمد
|
-
|
۰۰:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۵
8
142
عدم اطمینان کافی به سلامت برگزاری و اعلام نتیجه کنکور سراسری، عدم راهیابی آسان برای ثبت‌نام در رشته‌های دلخواه دانشگاهی، دشواری بیش از حد سوالات کنکور که منجر به مأیوس شدن داوطلبان از دانسته‌های علمی آنها شده است، تلاش اولیا برای دور نگه داشتن فرزندانشان از کنکور بدلیل ترس از اثرات نامطلوب استرس بر آنها از جمله موارد پنهانی است که می‌توان به موارد ذکر شده اضافه نمود
ارتمیس
|
-
|
۰۰:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۵
11
177
جوابش واضحه بعد فارغ‌التحصیلی مثل ما بیکار میشن!
صادق پورفرج
|
-
|
۰۰:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۵
19
134
دانشگاه نرین تمام
ناشناس
|
-
|
۰۰:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۵
17
197
چون همه چی رو شما خراب کردین با جهالت محض و بی‌خردی
امیر
|
-
|
۰۰:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۵
13
205
با این اساتید جدید هم که... فااااااتحه.
ناشناس
|
-
|
۰۰:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۵
12
159
نه تنها دانشگاه بلکه بقیه امورات هم خیلی چنگی به دل نمیزنه.
ناشناس
|
-
|
۰۰:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۵
25
207
دانشگاهی که استادش حدادیان باشد هیچ دانشجویی حاضر نمی‌شود در آن کلاس باشد
ناشناس
|
-
|
۰۰:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۵
12
253
تبریک به تمامی مدیران به ظاهر دلسوز مملکت که موفق به تخریب جایگاه دانشگاه و دانشگاهیان و علم شدند! خسته نباشید دلاوران