کاهش ۳۰ درصدی قیمت گوشت با واردات از کنیا

کاهش ۳۰ درصدی قیمت گوشت با واردات از کنیا

۱۴۰۲/۰۶/۲۳ - ۱۳:۵۵:۰۰
کد خبر: ۲۱۵۲۳۵

«جعفر برمکی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در نایروبی در ارتباط با روند صدور گوشت گرم گوسفندی از کنیا به ایران اظهار کرد: سفارت ایران در این کشور افریقایی از اواخر سال ۱۴۰۰ با توجه به ظرفیتی که در کشور کنیا وجود دارد و کمبودهایی که در کشور احساس می‌شود یک سری تحقیقاتی را در ارتباط با ورود گوشت از کنیا به ایران انجام داد و این تحقیقات باعث شد تا اندازه‌ای مسئولان مربوطه به موضوع واردات گوشت از کنیا یا دام زنده از این کشور توجه کنند.

کنیا از تامین‌کنندگان گوشت و دام زنده کشورهای حاشیه خلیج‌فارس است

به گزارش ایسنا، او با بیان اینکه بالا رفتن قیمت گوشت در کشور باعث شد که مسئولان ذیربط به این سمت سوق داده شوند که به دنبال یک سری منابع جدید برای تامین گوشت مورد نیاز کشور شوند، افزود: کنیا در این زمینه دارای ظرفیت‌های خوبی است. در کنیا حدود ۱۴ میلیون راس گاو، ۱۷ میلیون راس گوسفند، ۳۰ میلیون راس بز و سه میلیون نفر شتر وجود دارد و در واقع این کشور یکی از تامین‌کنندگان گوشت و دام زنده کشورها مختلف از جمله کشورهای حاشیه خلیج‌فارس است.

این دیپلمات جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: درحال‌حاضر کشورهایی چون امارات، عربستان، بحرین و کویت چهار کشور بزرگ وارد‌کننده گوشت در حوزه خلیج‌فارس از کنیا هستند. کشور کویت علاوه بر گوشت، دام زنده از جمله گوسفند و بز نیز از کنیا وارد می‌کند و عمان نیز از جمله دیگر کشورهای حاشیه خلیج‌فارس است که دام زنده از کنیا خریداری می‌کند.

سال گذشته مافیای گوشت مانع واردات گوشت از کنیا شد

برمکی با بیان اینکه بر اساس اخبار منتشر شده، افریقای جنوبی و عراق نیز هیات‌هایی را برای مذاکره با مقامات کنیا جهت خرید گوشت از این کشور اعزام کرده‌اند، گفت: بر اساس تحقیقاتی که ما انجام دادیم و همچنین بالا رفتن قیمت گوشت در کشور این موضوع مسئولان مربوطه را متقاعد کرد که هیاتی را برای بررسی این موضوع به کنیا اعزام کنند و در همین راستا در اواخر سال گذشته هیاتی چهار نفره از سازمان دامپزشکی کشور به کنیا آمدند و کشتارگاه‌ها و دام‌های کنیا را مورد بررسی قرار دادند ولی در آن مقطع متاسفانه با توجه به تلاش‌های صورت گرفته از سوی مافیای گوشت در کشور این موضوع نتیجه‌ای در بر نداشت و منجر به توافقی نشد.

امضای موافقتنامه بهداشتی بین سازمان دامپزشکی ایران و کنیا

سفیر ایران با بیان اینکه سفارت با توجه به تحقیقاتی که انجام داده بود باز هم فعالیت‌ها و رایزنی‌های خود را برای پیگیری این موضوع ادامه داد تا زمینه‌ای فراهم شود تا گوشت ارزانتر به‌دست مردم برسد، تصریح کرد: در اوایل امسال که شاهد سفر رئیس‌جمهوری به کنیا بودیم فرصت مناسبی فراهم شد که تلاش‌ها در این زمینه را ادامه بدهیم و در همین چهارچوب در جریان سفر رئیس‌جمهور به کنیا با کمک وزارت جهاد کشاورزی و دیگر وزارتخانه‌های دست اندکار موفق شدیم که موافقتنامه بهداشتی بین سازمان دامپزشکی ایران و کنیا در این ارتباط به امضا برسانیم.

برمکی افزود: سفر رئیس‌جمهور به این کشور افریقایی و حضور ایشان به ما کمک کرد که این موضوع را به پیش ببریم و دیگر فشارهای ناشی از مافیای گوشت نتواند کاری را در این زمینه انجام دهد. بعد از امضای این قرارداد هر چند فشارهایی وجود داشت ولی با پیگیری وزارتخانه جهاد کشاورزی و دیگر وزارتخانه‌های مربوطه و همچنین پیگیری دفتر رئیس‌جمهوری ما موفق شدیم که نخستین محموله گوشت گوسفندی را در روز سه‌شنبه به ایران ارسال کنیم و در روز چهارشنبه بعد از ظهر نیز دومین محموله ارسال شد.

نخستین بار است که گوشت گرم از افریقا به ایران وارد می‌کنیم

او با تاکید بر اینکه برنامه‌ریزی ما این است که به صورت مستمر واردات گوشت از کنیا را داشته باشیم، خاطرنشان کرد: در تاریخ روابط ایران با افریقا این نخستین بار است که ما گوشت گرم از یک کشور افریقایی به ایران وارد می‌کنیم.

برمکی با بیان اینکه سازمان دامپزشکی کشور در مورد سلامت دام‌ها و سلامت گوشت وارداتی حساسیت خوبی داشته و در این ارتباط بررسی‌های لازم صورت گرفته است، افزود: دام‌هایی که کشتار شده و گوشت آنها به ایران ارسال شده حدود سه الی چهار هفته زیر نظر دقیق متخصصان کشور بوده‌اند تا گوشت سالم به کشور ارسال شود.

سفیر ایران در کنیا با بیان اینکه نمونه گوسفندی که اکنون در کنیا مورد توجه است و در واقع در این کشور غالب است، گوسفند ایرانی قره گل است، تصریح کرد: حدود ۲۷ سال پیش این دام به دامداران کنیایی از سمت ایران معرفی شد و طی این مدت جمعیت زیادی از این نوع گوسفند در کنیا پرورش داده شده است و اکنون این نوع دام در سومالی و اتیوپی نیز وجود دارد.

وی با بیان اینکه این نوع گوسفند در منطقه به کله سیاه ایرانی معروف است، افزود: معتقدم اتفاق رخ داده یک نقطه عطف در تجارت ما با افریقا است. چرا که پیش از این نگرانی هایی در ارتباط با ورود مواد غذایی از جمله گوشت از افریقا به ایران وجود داشت.

نگرانی در مورد سلامت گوشت‌های وارداتی از کنیا وجود ندارد

سفیر ایران در کنیا با تاکید بر اینکه گوشت‌هایی که وارد ایران می‌شود به دلیل حساسیت‌هایی که وجود دارد به شدت مورد بررسی قرار می‌گیرتد و لذا نگرانی در مورد سلامت این گوشت‌ها وجود ندارد و آلودگی در آنها نیست، ادامه داد: همان‌طور که گفتم سازمان دامپزشکی متخصصان خود را در کنیا مستقر کرده است. این افراد با حضور در منابع تامین دام زنده در کنیا سالم‌ترین آنها را انتخاب می‌کنند، سپس آنها را ۲۱ روز در قرنطینه نگه می‌دارند، مراقبت‌های لازم از آنها صورت می‌گیرد و بعد از اطمینان از سلامت آنها به کشتارگاه منتقل می‌شوند و سیستم مورد استفاده در کشتارگاه نیز مورد تایید دامپزشکی ایران است.

واردات از افریقا می‌تواند ۳۰ درصد در کاهش قیمت گوشت در کشور موثر باشد

برمکی با بیان اینکه امیدواریم طعم و مزه گوشت کنیایی مورد پسند مردم ایران قرار بگیرد، گفت: فکر می‌کنیم که واردات گوشت از کنیا می‌تواند بیش از ۳۰ درصد در کاهش قیمت گوشت در کشور موثر باشد.

این امکان وجود دارد که دام زنده نیز از کنیا وارد کنیم

سفیر با بیان اینکه ما کار در این زمینه را گسترش می‌دهیم و در تلاش هستیم که انواع گوشت دام‌های دیگر را نیز وارد این چرخه کنیم، گفت: حتی این امکان وجود دارد که دام زنده نیز از کنیا وارد کنیم با توجه به اینکه در این کشور افریقایی مراتع سرسبزی وجود دارد و دام‌های آنها از غذای سالم برخوردارند.

ارسال نظر
نظرات بینندگان
ناشناس
|
-
|
۰۰:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۴
0
0
اگر بذارن به دست همه افراد برسه خوبه
رضا
|
-
|
۰۰:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۴
0
1
شما دامدار رو نابود کردید الانم دامداری که هنوز سرپرست است را به زانو درمیارید. چوپان برای شش ماه چوپانی ۱۵۰ میلیون پول میخواد، جو کیلویی ۱۵ تومن، شما باید از تولیدات داخلی حمایت کنید. یک نفر ستاد بهای تمام شده یک کیلو دام زنده رو حساب کنه ببینه ۲۵۰ تومن میشه یا نه
ناشناس
|
-
|
۰۰:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۵
0
1
گوشت پارسال ۱۸۰ هزار تومان. بود حقوق ۷ میلیون... امسال حقوق ۸ میلیون گوشت ۵۰۰ هزار تومان. آفرین به مسئولین مملکت...
888
|
-
|
۰۰:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۵
0
3
آره با واردات 20000 راس گوسفند کلا 80000 کیلو گوشت فردا مردم از ارزانی و فراوانی گوشت کباب برگ میخورند
ناشناس
|
-
|
۰۰:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۵
0
3
کار رو به جایی رساندن که صادرکننده باید واردکننده بشه
خان
|
-
|
۰۰:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۵
0
0
ای کاش هر کاری میکنین محرمانه بماند جار میزنین فردا خوابی برای این میبینند همین هم خراب میکنند