کسری بودجه ۴۸۰ هزار میلیاردی را بدون چاپ پول برطرف کردیم

۱۴۰۲/۰۶/۱۸ - ۰۱:۳۰:۱۵
کد خبر: ۲۱۴۸۰۳

رییس‌جمهور گفت: دولت مردمی تلاش کرده در عمل امیدآفرینی کند و دشمن این نکته را به خوبی دریافته است و در مقابله با اقدامات و فتنه‌های متنوع و متعدد تلاش کرده این روند را کند و حتی متوقف کند که با حمایت مردم، همت دولت و از همه مهم‌تر هدایت‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی موفق نشده است.

سید ابراهیم رییسی در جریان سفر به استان خراسان جنوبی در دیدار جمعی از علما، ائمه جمعه و جماعت استان، علما و روحانیان را پیشتازان عدالتخواهی و مبارزه با ظلم و تعلیم و تربیت نفوس مستعده دانست و گفت: علما در این مسیر با سختی‌ها و مشکلات فراوانی مواجه بوده‌اند، اما رمز اینکه همچنان در دل مردم جا دارند این است که در این مسیر از مشکلات نهراسیده و آماده خطرپذیری بوده‌اند. وی با تاکید بر اینکه «امروز نیز علما و روحانیون در انجام این ماموریت‌ها و رسالت‌های خود مسوولیت سنگینی بر عهده دارند و نباید ملامت‌ها آنها را از میدان خارج کند»، افزود: شبکه هیئات و مساجد یکی از بزرگ‌ترین شبکه‌های اجتماعی در کشورمان است که روحانیون و علما نقش مهم و موثری در آن برای پیشبرد اصلاح اجتماعی و ایجاد تحول دارند.

وی با بیان اینکه «دشمنان در دوره‌های تاسیس، تثبیت و توسعه جمهوری اسلامی تلاش زیادی برای ممانعت از پیشبرد اهداف این نظام مقدس کردند»، اظهار داشت: دشمنان پس از اینکه مشاهده کردند با وجود همه مانع‌تراشی‌ها و فتنه‌انگیزی‌ها جمهوری اسلامی الگوی دیگر ملت‌ها شده و تحریم‌ها و فشارها را تبدیل به فرصت کرده و در عرصه‌های مختلف در حال پیشرفت است، به اغتشاش‌آفرینی رو آوردند. رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه «امروز به جرات می‌توانیم جمهوری اسلامی را کشوری فناور و پیشرفته بنامیم»، تصریح کرد: کشور همچنین در عرصه‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی نیز به سرعت در حال پیشرفت است.

در دولت مردمی علاوه بر اینکه توانستیم کسری بودجه ۴۸۰ هزار میلیارد تومانی را بدون چاپ پول یا استقراض از بانک مرکزی و با ایجاد منابع درآمدی جدید برطرف کنیم، توانستیم ۵ هزار کارخانه تعطیل و نیمه تعطیل را احیا کرده، تولید کالاهای اساسی را ۲۲ درصد افزایش دهیم و شاخص‌های اقتصادی مثل نرخ رشد را مثبت کنیم. جنگ امروز جنگ اراده‌هاست و دشمن به دنبال آن است که با ادراک‌سازی در عرصه رسانه‌ای اراده خود را بر ما تحمیل کند، اما ملت ایران همان‌گونه که تاکنون در برابر توطئه‌های متعدد دشمن پیروز بوده، باز هم پیروز قطعی این میدان خواهد بود. وی با بیان اینکه «با توکل بر خدا، اعتماد به نفس و تکیه بر داشته‌های کشور در مسیر تقویت ایمان و ایجاد امید حرکت می‌کنیم»، گفت: به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی به فتح قله‌ها نزدیک هستیم و هیچ کس اجازه ندارد خسته و ناامید باشد.

ما به دشمن ثابت کردیم که می‌توانیم بر مشکلات غلبه کرده و کشور را اداره کنیم و باز هم این کار را خواهیم کرد. نکته مهم در این مسیر این است که قبل از هر اقدامی برای اصلاح و ایجاد تحول، باید خودمان به امکان اصلاح و تحول امید و ایمان داشته باشیم تا بتوانیم امید را به جامعه تزریق کرده و ایمان‌ها را تقویت کنیم. وی با اشاره به مشکلاتی نظیر ناترازی در عرصه‌های تامین برق، گاز، بانک، بودجه، صندوق‌های بازنشستگی و تنش‌های آبی، برخی اقدامات دولت برای رفع این مشکلات را تشریح کرد و گفت: باور داریم که راه‌حل مشکلات در داخل کشور است و برای حل آنها چشم به دست بیگانگان نداریم. در حالی که برخی توسعه روابط خارجی را در گرو پذیرفتن برخی شروط و تعهدات عنوان می‌کردند در این دولت در عرصه توسعه روابط خارجی موفق عمل کرده و در زمینه مبادلات تجاری رکوردشکنی کرده‌ایم. 

رییسی با بیان اینکه «البته منکر مشکلات نیستیم»، افزود: در حدود ۲ سال گذشته متوسط تورم مواد غذایی در کشورهای اروپایی ۱۹ و در کشورهای منطقه بین ۲۸ تا ۲۹ درصد بوده است، اما با این وصف با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده و تدابیر اتخاذ شده حتما مشکلات حل شده و تورم نیز کاهشی خواهد شد. وی اظهار داشت: دولت مردمی تلاش کرده در عمل امیدآفرینی کند و دشمن این نکته به خوبی دریافته است و در مقابل با اقدامات و فتنه‌های متنوع و متعدد تلاش کرده این روند را کند و حتی متوقف کند که با حمایت مردم، همت دولت و از همه مهم‌تر هدایت‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی موفق نشده است.

سید ابراهیم رییسی هم‌زمان با اربعین حسینی، در جریان سفر به استان خراسان جنوبی، در اجتماع پرشور مردم شهرستان فردوس، اربعین را نماد و نمود عاشورای حسینی توصیف کرد که همچون نشانه و پرچمی عاشورا را معرفی می‌کند و گفت: امام حسین (ع) الگوی همه کسانی است که به انسان و نجات انسان و تشکیل جامعه حسینی و قرآنی می‌اندیشند. رییس‌جمهور با بیان اینکه خون امام حسین (ع) ریخته شد تا از جامعه جهل‌زدایی کند، افزود: اباعبدالله الحسین (ع) به دنبال آن بود که جامعه را از جهل نجات دهد تا مردم اهل تعقل، تدبر و اندیشه شوند، در حالی که بدخواهان و مستکبران در طول تاریخ به دنبال آن بوده‌اند که بر جهل جوامع سوار شوند، لذا همواره در نقطه مقابل جهل‌زدایی از جامعه ایستاده‌اند.

رییسی اظهار کرد: گسترش فضا و ابزار ارتباطات در جهان امروز نباید ما را فریب دهد که مستکبران و سلطه‌طلبان به دنبال گسترش تعقل و تدبر و تجهیز مردم به تحلیل و تشخیص درست و جهل‌زدایی از جوامع بشری هستند تا دوست را از دشمن و راه را از بیراهه بشناسند؛ مستکبران عالم با هر تلاشی برای بصیرت‌آفرینی در هر نقطه‌ای از عالم برخورد می‌کنند و هر رسانه‌ای را که در این مسیر گام بردارد، به سرعت تعطیل می‌کنند. رییس‌جمهور تصریح کرد: سلطه‌طلبان با وجود اینکه ادعای اعتقاد به آزادی و اطلاع‌رسانی آزاد دارند، اما به کسانی که افکار و اندیشه‌های آنان برخلاف باورها و اعتقادات خودشان است، اجازه نمی‌دهند که آزادانه این افکار را ترویج کنند.

البته آنها به کسانی که بخواهند به قرآن و ارزش‌های ادیان اهانت کنند، آزادی عمل داده و حتی از آنان حمایت می‌کنند و نام این کار را هم آزادی می‌گذارند، اما نام این کار آزادی نیست، بلکه توهین به فهم انسان‌ها و ارزش‌های الهی و انسانی است. رییسی با بیان اینکه امروز با چنین نگاه و رویکردی در عالم مواجهیم که به انسان‌ها اجازه تعقل و تدبر آزادانه را نمی‌دهد، خاطرنشان کرد: همان‌گونه که عاشورا در طول تاریخ امتداد یافته و پس از این نیز ادامه دارد، جریان دشمنی با عاشورا و روشنگری آن نیز همواره در طول تاریخ جریان داشته و پس از این نیز تداوم خواهد داشت. رییس‌جمهور اضافه کرد: حضور امروز آحاد مردم ایران در مراسم گرامیداشت اربعین حسینی، نوعی تجلیل از خط عاشوراست، اما این تجلیل باید با تحلیل همراه باشد، چرا که عاشورا واقعه‌ای صرفا مربوط به سال 61 هجری قمری نیست و برای همه عصرها و نسل‌ها درس‌آموز و الگو است.

رییسی گفت: ما تلاش می‌کنیم خودمان را در عداد لشکریان امام حسین (ع) تعریف کنیم، اما باید بدانیم که این رویکرد با دشواری‌ها و دشمنان و فتنه‌های بی‌شمار روبروست. دشمنان همان‌گونه که در سال 61 هجری با ادراک‌سازی برای مردم از طریق ترویج شایعات توانستند جای حق و باطل را عوض کنند، امروز نیز به دنبال این هستند که بر روی ذهنیت مردم تاثیر بگذارند و همچون محرم سال 61 مصداق کفر یعنی یزید را به جای امام ایمان در جامعه معرفی کنند.

رییس‌جمهور در ادامه با بیان اینکه اربعین نماد و نمودی است که راه گم نشود، افزود: امام بزرگوار و رهبری فرزانه انقلاب با اتکاء به فرهنگ عاشورا آگاهی و بصیرت را در جامعه رقم زدند و رمز پیروزی و موفقیت ما همواره عاشورایی زیستن و عاشورایی ماندن است. رییسی با تأکید بر اینکه شهدای شهرستان فردوس و همه شهدای گلگون کفن کشور روشنفکران حقیقی جامعه ما هستند که با زمان‌شناسی و بصیرت راه درست را تشخیص دادند و حرکت کردند، تصریح کرد: امروز و در امتداد تاریخ همه کسانی که عاشورایی بیندیشند و عاشورایی عمل کنند، راه را به درستی شناخته‌اند و در این مسیر نورانی در حال حرکت‌اند.

 

ارسال نظر