ایران خودش را دوست چین می‌داند اما بانک‌های این کشور راهی عربستان می‌شوند

۱۴۰۲/۰۶/۱۶ - ۱۴:۴۵:۳۱
کد خبر: ۲۱۴۷۵۸
ایران خودش را دوست چین می‌داند اما بانک‌های این کشور راهی عربستان می‌شوند

از وبگاه Global Times، کارشناسان خاطرنشان کردند که از زمان نشست سران بریکس، اعضای این بلوک اقتصادی، تسویه‌حساب به ارزهای محلی را در تجارت بین‌المللی به منظور کاهش اتکا به دلار آمریکا سرعت بخشیده‌اند.

به گزارش تجارت نیوز، آن‌ها اظهار کردند که ارز چین نقشی مهم در تسهیل تجارت و افزایش همکاری بین کشورهای بریکس ایفا می‌کند.

افتتاح شعبه جدید بانک چین در ریاض

بر اساس اعلامیه‌ای که روز چهارشنبه از سوی بانک چین منتشر شد، این بانک روز سه‌شنبه شعبه خود را در ریاض افتتاح کرد و لیو جین (Liu Jin)، رییس بانک چین، چِن ویکینگ (Chen Weiqing)، سفیر چین در عربستان سعودی، اَیمَن السیاری، رییس بانک مرکزی عربستان، و برخی از مقامات دیگر در مراسم افتتاحیه شرکت کردند.

کارشناسان معتقدند گسترش استفاده از ارز چین نشان‌دهنده پیشرفتی بسیار مهم و اعتماد متقابل در میان کشورهای بریکس در تسویه‌حساب به ارزهای محلی به منظور افزایش کارایی مالی و تجارت خارجی است؛ ضمن اینکه تبادل تجاری بین کشورهای بریکس با استفاده از ارز محلی یا یوان ممکن است از زیان‌های نرخ ارز جلوگیری کند.

آن‌ها می‌گویند: این اقدام روند عملیاتی تجارت را بهبود می‌بخشد و اجازه نمی‌دهد آمریکا از دلار به عنوان یک سلاح اقتصادی برای تحریم برخی کشورها استفاده ‌کند.

ارسال نظر