رشد 25 درصدی عرضه‌ محصولات پتروشیمی در بورس کالا

۱۴۰۲/۰۶/۱۴ - ۰۱:۱۹:۵۶
کد خبر: ۲۱۴۶۴۴

احمد مهدوی ابهری دبیرکل انجمن پتروشیمی در نشست خبری، اظهار کرد: اگر در کشور از تولید حمایت شده و موانع برداشته شود قطعا رشد ناخالص داخلی افزایش خواهد یافت، در بحث تولید نیز باید به سمت مزایا حرکت کنیم یکی از مزایای مهم کشور ما، بحث انرژی است. وی با اشاره به اینکه صادرات محصولات پتروشیمی با وجود شرایط سخت تحریم‌های ظالمانه انجام می‌شود، افزود: اگر در زمان تحریم‌ها به مزایا توجه کنیم، قطعا به سمت رشد اقتصادی حرکت خواهیم کرد، صنعت پتروشیمی با توجه به آمار منتشره لکوموتیو اقتصاد کشور است.

دبیرکل انجمن پتروشیمی گفت: سال‌گذشته ۵۳ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشتیم که از این میزان، حدود ۱۶.٢ میلیارد دلار معادل ۳۰.۱ درصد، سهم پتروشیمی‌ها بود، این مقدار صادرات به غیر از محصولاتی است که در صنایع داخلی فروخته شده که بخشی از آن نیز به محصولات نهایی تبدیل شده و صادر می‌شود. حداقل ۳۰ درصد بازار سرمایه مربوط به شرکت‌های پتروشیمی است، اگر زنجیره تولید محصولات نهایی نیز حساب شود سهم پتروشیمی‌ها از صادرات غیرنفتی به حدود ۴۵ تا ۵۰ درصد می‌رسد.

وی افزود: ارزش محصولات پتروشیمی در بورس کالا و انرژی ۶.۵ میلیارد دلار است.عقل اقتصادی حکم می‌کند که صنعت پتروشیمی را توسعه و منافع آن را صرف تولید ناخالص داخلی کنیم، طی سال‌های اخیر با وجود تحریم‌های ظالمانه پتروشیمی‌ها صادرات خود را متوقف نکرده است. دولت برای بودجه ۱۴۰۲ یک سقفی در نظر گرفت که در نهایت پس از پیگیری‌های متعدد این امر در مجلس مصوب نشد و این مساله را به خود دولت سپرد. دبیرکل انجمن پتروشیمی گفت: نمی‌توان برای کالایی که در دنیا می‌بایست در ورطه رقابت قرار گیرد، سقف تعیین کرد؛ بیش از سه ماه است که انجمن پتروشیمی در حال تلاش است که سقف قیمت را حذف کند. 

 

ارسال نظر