پیش‌بینی افزایش ۵۰ درصدی نزولات آسمانی در مهر ۱۴۰۲

۱۴۰۲/۰۶/۱۳ - ۰۱:۲۵:۱۲
کد خبر: ۲۱۴۵۶۱

رییس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: افزایش ۵۰ تا ۷۰ درصدی میزان نزولات آسمانی در مهر ۱۴۰۲ نسبت به میانگین ۱۰ سال گذشته را پیش‌بینی می‌کنیم و تلاش ما برای هوشمندسازی سازمان مدیریت بحران به دلیل چنین موضوعاتی است؛ اگرچه اکنون این فرایند در مرحله اجرا قرار دارد. 

محمدحسن نامی، رییس سازمان مدیریت بحران کشور اظهار کرد: هرچه جلوتر می‌رویم به دلیل اینکه بشر دایما اقلیم، فضای جغرافیایی و فضای ماورای جو را دستکاری می‌کند در حقیقت با بحران‌های بیشتری روبرو خواهیم شد. اکنون بحران یک موضوع بسیار مهم برای آینده جهان است زیرا دنیا با ۳۴ چالش بسیار جدی مواجه است که سه مساله مهم آن تغییر اقلیم، کم‌شدن آب به ویژه آب شیرین سالم و بیابان‌زایی است. اگر دنیا بخواهد آن را کند کند، حتما باید اقدامات موثر انجام دهد. 

   برخی از دشت‌ها از خط قرمز عبور کرده است

نامی به موضوع آبخیزداری به عنوان یکی از ماموریت‌های مهم برای توسعه فضای سبز اشاره کرد و افزود: براساس آمارها تاکنون ۲۳ میلیون هکتار آبخیزداری شده و ۹۳ میلیون دیگر باقیمانده است. در این راستا، تاکید وزارت کشور بر انجام این طرح به صورت استانی و آزمایشی در ۲ استان کشور ظرف مدت ۲ سال است زیرا اگر همانند روند سال‌های گذشته ادامه داشته باشد، سال‌های سال طول می‌کشد.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور درگفت‌وگو با ایرنا تصریح کرد: اهمیت آبخیزداری جلوگیری از خسارت به ویژه خسارت پنهان است. عموما آبخیزداری در بالادست، آبخوان‌داری در بخش میانی و زیرمجموعه آبخوان‌داری پخش سیلاب و احداث چاه برای انتقال آب بیشتر به سفره‌های زیرزمینی است. وی با اشاره به اینکه اکنون برخی از دشت‌ها از خط قرمز عبور کرده است، اظهار داشت: با توجه به اینکه از منابع آبی در کشور بسیار بیشتر از حد انتظار و بیش از روند خشکسالی حاکم بر جهان استفاده شده به همین دلیل برخی از دشت‌ها از خط قرمز عبور کرده است. برخی از کشورها پس از گذشت یک دهه، احداث سدهای زیرزمینی را در دستور کار دارند تا از این طریق ضمن جلوگیری از تبخیر آب، انتقال آب بیشتر به سفره‌های زیرزمینی صورت گیرد.

نامی ادامه داد: اکنون پنج سد تهران شامل لتیان، امیرکبیر، ماملو، طالقان و لار، آب آشامیدنی تهران را تغذیه می‌کنند که آب این سدها نزدیک به چهار ماه سال از ۱۵ خرداد تا ۱۵ مهر تبخیر می‌شود؛ به همین دلیل باید به سمت ایجاد سدهای زیرزمینی حرکت کنیم. 

رییس سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به موضوع سیل به عنوان یک مورد از خسارات پنهان، یادآور شد: به عنوان نمونه سیل مرداد سال گذشته، ۱۷۹ هزار هکتار از باغات و زمین‌های مزروعی، ۳۹ هزار خانه، 8 هزار کیلومتر شبکه‌های راه، سازه‌های تقاطعی، گاز و برق و سه هزار و ۷۰۰ استخر پرورش ماهی را تخریب کرد. در این سیل ۶۶ هزار نفر اسکان داده شدند و ۸۲ نفر از هموطنان جان خود را از دست د ادند.

وی ادامه داد: به همین منظور باید با استفاده از آبخیزداری از این خسارات پنهان جلوگیری کرد زیرا برای جایگزین شدن یک سانتی‌متر یا یک مترمکعب خاک به زمانی بیش از ۸۰۰ سال یا بالاتر نیاز داریم. اکنون کشورهایی که عموما میزان درصد خاک آنها پایین است مانند کره جنوبی ۶۹ درصد سنگ و ۳۱ درصد خاک دارد اما در ایران ۵۹ درصد سنگ و ۴۱ درصد خاک است. خاک از این جهت دارای اهمیت است که به زودی قابل جبران و جایگزین نیست و رهبر معظم انقلاب در این زمینه فرمودند، احتمال اینکه آب را وارد کنیم وجود دارد اما احتمال اینکه خاک را از کشوری دیگر وارد کنیم، امکان ندارد.

نامی اضافه کرد: در ایران سدهایی وجود دارد که یک سوم آن را گل‌ولای گرفته است و آب ندارد و برای جایگزینی یک سوم باید هزینه‌های بیشتری را پرداخت کنیم. این موارد بیشتر به این موضوع برمی‌گردد که در مدیریت بحران باید در مقابل مخاطرات و سوانح انسان‌ساز مدیریت کنیم تا ابتدا جان انسان‌ها و سپس دارایی مردم را حفظ کنیم که این موضوع هم مساله مهمی است که در این مسیر در حال حرکت هستیم.

   شباهت آب و هوای 3 استان با اروپای غربی

نامی اضافه کرد: از مجموعه مساحت کشور با یک میلیون و ۸۷۳ هزار و ۹۵۹ کیلومتر، ‌فقط سه استان شمالی به دلیل ارتفاعات البرز و یال عمود به ارتفاعات البرز با داشتن یک ماموریت مهم برای به دام انداختن ابرها، ‌در رتبه‌بندی آب و هوایی منطقه، کشور و جهان در رتبه مرطوب مانند اروپای غربی قرار دارند همچنین ارتفاعات زاگرس نقش بسیار مهمی در تنظیم آب و هوای کشور و منطقه دارد. 

وی افزود: رهبر معظم انقلاب در سال جاری فرمودند هر سال باید ۲۵۰ میلیون اصله نهال کاشته تا در چهار سال یک میلیارد نهال کاشت شود البته برخی از کشورها با انجام این فعالیت در سال‌های گذشته در راستای توسعه فضای سبز منطقه خود برنامه‌ریزی مناسبی انجام دادند. حال با توجه به اینکه تحدید جمعیت و تهدید فضای سبز به عنوان یک موضوع مهم را داریم، راهبرد ژئوپلیتیکی در دوران پساکرونا که تبدیل به یک دوران شد، باید براساس حفظ و توسعه فضای سبز شکل گیرد.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: اکنون وزارت جهادکشاورزی با استفاده از یک نوع فناوری‌ جدید از یک درخت چندین درخت ایجاد می‌کند تا از این طریق بتوانیم با جدیت موضوع را پیگیری و ۲۵۰ میلیون درخت را مشاهده کنیم. مانند سال‌های گذشته فقط کاشت تعدادی درخت در عدد و رقم باشد. در همین راستا رهبر معظم انقلاب فرمودند که باید درخت‌های مثمر و منطبق با جغرافیا و محیط منطقه کاشته شود.

 

ارسال نظر