تورم مردادماه دولت را مجبور به برگزاری جلسه کرد

۱۴۰۲/۰۶/۰۸ - ۱۱:۵۷:۳۶
کد خبر: ۲۱۴۲۴۵
تورم مردادماه دولت را مجبور به برگزاری جلسه کرد

در مرداد ماه امسال تورم ماهانه نسبت به خرداد و تیر ماه امسال با افزایش جزئی ۰.۴ درصدی رو به روشد که این موضوع در محافل خبری رسانه‌های منتقد دولت مورد توجه قرار گرفت. در خرداد ماه و تیر ماه تورم ماهیانه حدود ۲ درصد بوده و این نرخ در مرداد ماه به ۲.۴ درصد افزایش یافت.

به گزارش تسنیم، پیگیریها نشان می‌دهد با توجه به حساسیت دولت نسبت به کنترل تورم، جلسه ویژه‌ای با حضور رئیس‌جمهوری و با حضور اعضای تیم اقتصادی دولت برگزار شده و عوامل مختلف مرتبط با رشد تورم ماهانه مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

احسان خاندوزی وزیر اقتصاد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، با اشاره به اینکه تورم یکی از اولویتهای اصلی ستاد اقتصادی دولت است، گفت: بلافاصله بعد از تهیه امار مربوط به تورم مرداد ماه، جلسه ویژه‌ای با حضور رئیس‌جمهوری برگزار شده است.

وی افزود، بررسی تیم اقتصادی دولت نشان می‌دهد، سهم مهم این افزایش مربوط به رشد اجاره بها و مسکن است، احتمالا در شهریور ماه نیز این عنصر در تورم ماهانه موثر باشد.

خاندوزی ابزار امیدواری کرد، از مهر ماه و پس از فروکش کردن تحولات مربوط به جابه جایی و نقل و انتقالات در حوزه مسکن، سهم این اجزا در تورم و شاخص قیمت مصرف‌کننده کاهش پیدا کند.

وزیر اقتصاد تاکید کرد، اجاره بها و قیمت مسکن در شاخص بهای مصرف‌کننده سهم بالای ۳۰ درصدی داشته و افزایش جزئی در این حوزه میتواند منجر به افزایش شاخصهایی مثل تورم ماهانه شود که این موضوع در مرداد ماه امسال مشهود بود.

سخنگوی اقتصادی دولت خاطرنشان کرد، در اردیبهشت ماه عمده افزایش قیمتها اعمال می‌شود و بر این اساس به صورت سنتی شاهد افزای تورم ماهیانه اردیبهشت نسبت به فروردین ماه هستیم. بر همین اساس براورد ما این است که بعد از تخلیه آثار مربوط به مسکن و اجاره بها، از مهر تورم ماهانه به محدوده هدف‌گذاری شده بازگردد.

 

ارسال نظر