دستور وزیر اقتصاد برای بررسی فرار مالیاتی واردکنندگان آیفون

۱۴۰۲/۰۶/۰۸ - ۱۲:۰۰:۰۲
کد خبر: ۲۱۴۲۳۴
دستور وزیر اقتصاد برای بررسی فرار مالیاتی واردکنندگان آیفون

سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصاد و دارایی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در پاسخ به سوالی در خصوص واردات 700 میلیون دلاری آیفون‌های آمریکایی رفرش و ریپک از طریق رویه واردات در برابر صادرات خود و فروش آن به قیمت نرخ بازار آزاد در حالی که سازمان امور مالیاتی، مالیات این دسته از گران‌فروشان را براساس نرخ اسکناس سامانه سنا محاسبه می‌کند، گفت: از رئیس سازمان امور مالیاتی می‌خواهم تا این مسئله را ظرف یک هفته آینده بررسی و نتیجه را اعلام کند.

به گزارش تسنیم، وی افزود: با توجه به مصوبات چند سال اخیر نرخ سنا مورد مورد توجه نبوده و نرخ‌هایی نظیر ETS در حوزه تجارت خارجی مورد توجه قرار گرفته است. با این وجود (و با در نظر گرفتن تاکید سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان بر ملاک بودن نرخ سامانه سنا در رویه واردات در برابر صادرات خود) مسئله را از سازمان امور مالیاتی پیگیری خواهیم کرد.

بر این اساس وزیر اقتصاد خواستار بررسی فوری سازمان امور مالیاتی در خصوص احتمال فرار مالیاتی واردکنندگان آیفون و موبایل بالای 600دلار در سال 1401 شد.

ماجرای فساد و عدم شفافیت جدی در واردات تلفن همراه از طریق واردات در برابر صادرات خود/ چگونه صادرکننده آبگرمکن واردکننده گوشی بالای 600 دلار می‌شود؟

گفتنی است، طی چند روز گذشته شکرالهی مدیر کل دفتر تخصصی تلفن همراه وزارت صمت نیز در خصوص رویه واردات در برابر صادرات خود و واردات برخی تلفن‌های همراه بالای 600 دلار از طریق این رویه وارداتی گفته است که از خرداد ماه سال قبل قرار شد جهت واردات موبایل بالای600 دلار از ارز صادرات خود استفاده شود که از ابتدا با این مدل مخالف بودم.

وی اظهار کرده بود که تلفن همراه یک حوزه تخصصی است و نباید یک واحد لوازم خانگی تولید کننده آبگرمکن گوشی بالای 600 دلار وارد کشور کند. ضمن اینکه باید شاخص‌های سختگیرانه‌تر برای ساماندهی بازار تلفن همراه در دستور کار قرار گیرد که این مسیر از طریق رتبه‌بندی تخصصی پیگیری خواهد شد.

لازم به ذکر است که به گفته دبیر انجمن واردکنندگان تلفن همراه در بحث گوشی‌های بالای 600 دلار رویه واردات از محل صادرات خود بسیار فسادزا بوده و بازرگانان را مجبور به استفاده از کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای کرده است. عبقری تاکید کرده بود که این رویه باید حذف شود و همه تلفن‌های همراه یه یک رویه یکسان وارد کشور شوند.

ارسال نظر