سامانه بارشی تا روز چهارشنبه در بیش از ۱۰ استان فعال است

۱۴۰۲/۰۶/۰۷ - ۰۱:۱۳:۳۱
کد خبر: ۲۱۴۱۱۵

سازمان هواشناسی از ورود سامانه بارشی به کشور و رشد ابرهای همرفتی تا روز چهارشنبه در بیش از ۱۰ استان خبر داد. به گزارش ایرنا و بر اساس هشدار سطح زرد هواشناسی مخاطرات سامانه شامل رگبار باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی و در نقاط مستعد گردوخاک است.

سامانه بارشی امروز سه‌شنبه در آذربایجان غربی، نیمه شمالی آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان، قزوین، گیلان، ارتفاعات استان‌های البرز و تهران، ارتفاعات خراسان شمالی، جنوب سیستان و بلوچستان فعال است.

بارش‌ها همچنین روز چهارشنبه در آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، ارتفاعات استان‌های زنجان، قزوین، خراسان شمالی، مازندران، گلستان، تهران و البرز ادامه دارد. مخاطرات فعالیت سامانه شامل احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان‌آب، احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها است. هواشناسی نسبت به وزش باد شدید موقتی، در نواحی مستعد خیزش گردوخاک، احتمال خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی، احتمال شکستن درختان کهنسال و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی هشدار داده است.

توصیه می‌شود تا زمان فعالیت سامانه بارشی نسبت به عدم برپا کردن چادرهای مسافرتی در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در سفرهای برون شهری به ویژه در عبور از گردنه‌های کوهستانی، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و جابه‌جایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها، اجتناب از پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه کاره و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی احتیاط شود.

 

ارسال نظر