افزایش ۴۵ درصدی کرایه سرویس مدارس

۱۴۰۲/۰۶/۰۶ - ۰۰:۵۷:۱۴
کد خبر: ۲۱۴۰۰۶

رییس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای اسلامی شهر تهران، جزییات افزایش نرخ سرویس مدارس برای سال تحصیلی جدید را تشریح کرد.

سید جعفر تشکری هاشمی در یکصد و هفتاد و سومین جلسه دوره ششم شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه نرخ سرویس دانش‌آموزان یک هفته پیش دریافت شد، اظهار کرد: موارد بین سازمان تاکسیرانی، کمیسیون عمران و حمل‌ونقل و کمیسیون برنامه و بودجه بررسی و اصلاحات اعمال شد.

وی با بیان اینکه کارگروه ماده ۱۸ از سوی وزارت کشور وضعیت نرخ‌ها را بررسی کردند و به شهرداری ۵۰ درصد افزایش نرخ را پیشنهاد دادند، یادآور شد: ۸۰ درصد افزایش به ۵۰ درصد رسید و با توجه به اینکه افزایش نرخ نمی‌تواند بیش از نرخ تورم باشد به ۴۵ درصد کاهش دادیم.

تشکری هاشمی همچنین تصریح کرد: این مبلغ تابع مسافت، وضعیت منطقه به لحاظ ترافیکی، سطوح شیب‌دار منطقه و مواردی از این قبیل است. این نرخ‌بندی‌ها براساس منطقه‌بندی آموزش و پرورش هم انجام شده است.

رییس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورا با بیان اینکه حداقل مبلغ سرویس برای دانش‌آموزان ابتدایی پنج میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و حداکثر ۲۱ میلیون تومان و دانش‌آموزان مقطع متوسطه ۶ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان و حداکثر ۲۳ میلیون تومان است، گفت: این مبلغ براساس ظرفیت استاندارد خودرو است و رانندگان اجازه ندارند بیش از حد استاندارد، مسافر سوار کنند. در خودروهای سواری تعداد مسافران سه نفر پیش‌بینی شده است.

وی با بیان اینکه مواردی نیز برای مالیات، بیمه و حق نظارت مدارس پیش‌بینی شده بود، خاطرنشان کرد: ما این موارد را تأیید نکردیم و تنها نرخی که راننده باید دریافت کند، لحاظ شده است.

تشکری هاشمی با تأکید بر اینکه نرخ سرویس مدارس استثنایی نیز منطبق با همین نرخ‌های مصوب خواهد بود، گفت: شهرداری تهران این هزینه را متقبل می‌شود و شهروندان کما فی‌السابق، هزینه‌ای برای سرویس دانش‌آموزان استثنایی پرداخت نخواهند کرد.

وی افزود: مبلغ سرویس به ازای هر دانش‌آموز در هر روز برابر با مبلغ ورودیه، به ازای هر پنج کیلومتر و ضریب سطوح شیب‌دار محاسبه شده و دو جدول مشخص و مناطق تعیین شدند و برای هر دو مقطع ابتدایی و متوسطه دو جدول در نظر گرفته شده است. بهای خودروهای ون برای کودکان استثنایی ۷۰ درصد خودروهای سواری و مینی‌بوس معادل حداکثر نرخ سرویس‌های اتوبوسرانی و نرخ اتوبوس برای کودکان استثنایی رایگان است.

رییس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورا با اشاره به ضرایب معلولیت سرویس مدارس استثنایی، اظهار کرد: ضریب نرخ دانش‌آموزان نابینا و ناشنوا ۱.۱، دانش‌آموزان اوتیسم ۱.۲، دانش‌آموزان کم‌توان ذهنی ۱.۲ و معلولان جسمی و حرکتی ۱.۴ است.

وی با بیان اینکه کلیه شرکت‌های طرف قرارداد ۲ درصد هزینه‌های نظارت سازمان تاکسیرانی را پرداخت خواهند کرد، گفت: شهرداری تهران در قالب ردیف اعتباری مشخص، موظف به پرداختن تمام هزینه‌های سرویس مدارس دانش‌آموزان استثنایی خواهد بود.

تشکری هاشمی تأکید کرد: سامانه ثبت اطلاعات دانش‌آموزان استثنایی باید توسط سازمان تاکسیرانی راه‌اندازی و آموزش و پرورش این اسامی را باید تأیید کند تا تخلفی در این زمینه شکل نگیرد.

وی با بیان اینکه افزایش ۴۵ درصدی حداقل افزایشی است که لحاظ می‌کنیم، یادآور شد: همین امروز هم برخی مدارس ۱.۵ برابر مبلغ مورد نظر ما در شورا را لحاظ کرده‌اند؛ لذا باید افزایشی مصوب شود که برای رانندگان نیز به‌صرفه باشد. بر اساس این گزارش، در نهایت افزایش ۴۵ درصدی نرخ سرویس مدارس برای سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۳ با ۱۶ رأی موافق به تصویب اعضای شورای اسلامی شهر تهران رسید.

 

ارسال نظر