نقشه کانادا برای دریافت پول اخبار از غول‌های اینترنتی

۱۴۰۲/۰۶/۰۴ - ۰۳:۱۴:۵۴
کد خبر: ۲۱۳۸۶۴

کانادا سرگرم برنامه‌ریزی برای مذاکره با غول‌های اینترنتی و وادار کردن آنها به پرداخت به ناشران خبری برای اخباری است که در پلتفرم‌هایشان منتشر می‌شود. به گزارش ایسنا، رگولاتور مسوول اجرای قانون اخبار آنلاین کانادا، به دنبال ایجاد چارچوبی برای مذاکره میان سازمان‌های خبری و غول‌های اینترنتی در پاییز امسال است.

قانون اخبار آنلاین کانادا که بخشی از روند جهانی برای وادار کردن شرکت‌های فناوری مانند گوگل و «متا»، به پرداخت پول برای اخبار است، در ژوئن به قانون تبدیل شد، اما هنوز اجرایی نشده است. هر دو شرکت اعلام کرده‌اند که این قانون برای کسب و کار آنها قابل اجرا نیست و «متا» پیش از این، به اشتراک‌گذاری اخبار در پلتفرم‌های خود پایان داده است. گوگل هم قصد دارد پیش از اجرایی شدن این قانون در کانادا، اخبار را در نتایج جست‌وجو در این کشور، مسدود کند. کمیسیون رادیو تلویزیون و مخابرات کانادا، مسوول نهایی شدن این مقررات شده است و بر مذاکرات میان ناشران خبر کانادایی و پلتفرم‌های آنلاین، نظارت می‌کند.

این رگولاتور در خصوص چارچوب مذاکرات در پاییز، یک مشاوره عمومی برگزار خواهد کرد و سال میلادی آینده، داوران مستقل را استخدام می‌کند. بر اساس گزارش رویترز، رگولاتور کانادا اعلام کرد چارچوب و شیوه نامه برای این قانون را در تابستان سال ۲۰۲۴ منتشر خواهد کرد و اجرای اجباری آن در اوایل سال ۲۰۲۵ آغاز می‌شود.

 

ارسال نظر