نروژ از جریمه روزانه متا کوتاه نمی‌آید

۱۴۰۲/۰۶/۰۲ - ۰۱:۴۲:۰۱
کد خبر: ۲۱۳۷۶۷

رگولاتور داده نروژ در دادگاهی اعلام کرد شرکت متاپلتفرمز قانون حریم خصوصی اتحادیه اروپا را نقض می‌کند. به گزارش مهر به نقل از رویترز، این پرونده ممکن است پیامدهای وسیعی برای متا در اتحادیه اروپا داشته باشد. متا از ۱۴ آگوست سال جاری میلادی روزانه یک میلیون کرون (۹۴.۱۴۵ دلار) جریمه شده زیرا با جمع‌آوری داده‌های کاربران برای استفاده از آنها در تبلیغات هدفمند، حریم خصوصی کاربران را نقض کرده است. در این میان مالک فیس بوک و اینستاگرام خواهان صدور دستور موقت علیه این رای است که طبق آن تا ۳ ماه آینده باید روزانه یک میلیون کرون جریمه پرداخت کند.

در همین راستا، هان اینگر بورستروم یارن وکیل نماینده رگولاتور داده نروژ گفت: این جریمه پابرجاست زیرا متا به قانون حفاظت عمومی از داده‌های اتحادیه اروپا (GDPR) احترام نگداشته است. از سوی دیگر متا در دادگاه اعلام کرد هم‌اکنون رضایت کاربران را برای جمع‌آوری اطلاعاتشان دریافت می‌کند و رگولاتور داده نروژ از روشی بسیار سریع و غیر ملزوم استفاده کرده و به شرکت فرصت کافی برای پاسخگویی نداده است. این رگولاتور اعلام کرد مشخص نیست متا چه زمان و چگونه رضایت کاربران برای جمع‌آوری اطلاعات را دریافت می‌کند و در این میان حق کاربران ضایع می‌شود. سازمان حفاظت از داده نروژ با ارجاع تصمیم خود به هیات حفاظت از داده اتحادیه اروپا می‌تواند این جریمه را دایمی کند.

هیات مذکور در صورت موافقت با رگولاتور نروژی اختیارات لازم برای این کار را دارد. چنین اقدامی حوزه تصمیم‌گیری درباره جریمه متا را گسترده‌تر و به کل اتحادیه اروپا می‌کشاند. البته رگولاتور نروژی هنوز گامی در این زمینه برنداشته است.

 

ارسال نظر