قهوه می‌تواند عوارض کمبود خواب را جبران کند؟

۱۴۰۲/۰۵/۲۹ - ۱۹:۲۸:۲۸
کد خبر: ۲۱۳۴۳۹
قهوه می‌تواند عوارض کمبود خواب را جبران کند؟

کیمبرلی فن (Kimberly Fenn) استاد روانشناسی دانشگاه ایالتی میشیگان و پژوهشگر این مطالعه می گوید: به‌عنوان یک روان‌شناس که روش‌هایی را مطالعه می‌ کند که خواب از طریق آنها به حافظه کمک می‌ کند، به این موضوع علاقه دارم که چگونه کمبود خواب به حافظه و شناخت آسیب می‌رساند. پس از تحقیقات اولیه در مورد محرومیت از خواب، من و دانشجویانم در آزمایشگاه خواب و یادگیری دانشگاه ایالتی میشیگان می ‌خواستیم ببینیم چه مداخلاتی می‌ تواند اثرات منفی محرومیت از خواب را معکوس کند.

به گزارش سیناپرس، او در ادامه افزود: ما یک پاسخ ساده پیدا کردیم: هیچ جایگزینی برای خواب وجود ندارد.

دکتر فن توضیح می دهد: سال‌هاست که دانشمندان می ‌دانستند که کمبود خواب توانایی حفظ توجه را کاهش می ‌دهد. هنگامی که از شما خواسته می‌ شود صفحه کامپیوتر را زیر نظر بگیرند و هر زمان که یک نقطه قرمز ظاهر می ‌شود، یک دکمه را فشار دهند، شرکت‌کنندگانی که کم خواب هستند، به احتمال زیاد دچار کمبود توجه می ‌شوند. آنها متوجه یک نقطه قرمز روشن نشده و در عرض نیم ثانیه پاسخ نمی دهند. این کمبود توجه به دلیل افزایش فشار برای خواب است و در نقاطی از چرخه شبانه روزی ۲۴ ساعته که بدن انتظار دارد بخوابد، شایع تر است.

فن می افزید: تحقیقاتی که به بررسی تأثیر اشتقاق خواب بر انواع پیچیده ‌تر تفکر می ‌پردازد، نتایج تا حدودی متفاوتی را نشان داده است. بنابراین ما به دنبال این بودیم که مشخص کنیم بیدار نگه داشتن مردم برای یک شب چگونه بر انواع مختلف تفکر تأثیر می گذارد. از شرکت‌ کنندگان خواسته بودیم که قبل از اینکه به‌طور تصادفی به آنها بگوییم که یا به خانه بروند و بخوابند یا تمام شب را در آزمایشگاه بیدار بمانند، کارهای شناختی مختلفی را در شب انجام دهند. شرکت کنندگانی که اجازه خواب داشتند صبح برگشته و همه دوباره وظایف شناختی را انجام دادند.

به گفته فن، همراه با اختلال در توجه، ما همچنین دریافتیم که کمبود خواب منجر به خطاهای بیشتری در مکان یابی می شود. مکان یابی یک توانایی پیچیده است که شامل دنبال کردن یک سری مراحل به ترتیب بدون پرش یا تکرار هیچ یک از آنها است.

فن در ادامه توضیح می دهد: در مرحله بعد، ما تصمیم گرفتیم راه های مختلفی را برای جبران کمبود خواب آزمایش کنیم. بسیاری از مردم به دنبال یک فنجان قهوه یا یک نوشیدنی انرژی زا هستند. یک نظرسنجی در سال ۲۰۲۲ نشان داد که بیش از ۹۰ درصد از بزرگسالان آمریکایی نمونه ‌گیری شده روزانه نوعی کافئین مصرف می ‌کنند. ما می ‌خواستیم ببینیم آیا کافئین به حفظ توجه و جلوگیری از اشتباهات مکان ‌یابی بعد از محرومیت از خواب کمک می ‌کند یا خیر.

او می گوید: جالب اینجاست که ما متوجه شدیم که کافئین توانایی توجه را در شرکت ‌کنندگانی که از خواب محروم بودند به خوبی بهبود می ‌بخشد به طوری که عملکرد آنها مشابه افرادی می شود که تمام شب را می ‌خوابیدند. دادن کافئین به افرادی که یک شب کامل می خوابند نیز عملکرد آنها را افزایش می دهد. بنابراین کافئین نه فقط به کسانی که نمی خوابند، بلکه به همه کمک کرد تا توجه خود را حفظ کنند.

کیمبرلی فن در پایان گفت: با این حال، ما متوجه شدیم که کافئین باعث کاهش خطاهای مکان یابی در گروه کم خواب و یا گروهی که خوابیده بودند، نمی شود. این امر بدان معناست که اگر کم خواب هستید، کافئین ممکن است به شما کمک کند بیدار بمانید و بازی رایانه ای کنید، اما احتمالاً به شما در امتحان جبر کمک نمی کند. در حالی که کافئین ممکن است به شما کمک کند بیدار بمانید و احساس هوشیاری بیشتری داشته باشید، احتمالاً در کارهایی که نیاز به تفکر پیچیده دارند کمکی نخواهد کرد.

ارسال نظر