بارش‌های پاییزی زودتر از راه می‌رسند/ منتظر هوای خیلی خنک در پاییز امسال نباشید

۱۴۰۲/۰۵/۲۷ - ۱۴:۴۰:۰۰
کد خبر: ۲۱۳۲۵۵
بارش‌های پاییزی زودتر از راه می‌رسند/ منتظر هوای خیلی خنک در پاییز امسال نباشید

صادق ضیاییان، مدیرکل هشدار سریع سازمان هواشناسی، درباره وضعیت دما و بارش‌ها در فصل پاییز و زمستان پیش رو، اظهار کرد: دمای هوا در پاییز امسال خیلی خنک نیست و در حد نرمال است، اما تمام مدل‌های پیش‌بینی تا این لحظه از پاییز پربارش‌تر نسبت به پاییز سال گذشته و هم نسبت به دوره بلندمدت خبر می‌دهد.

به گزارش ایرنا، وی گفت: موضوع دوم اینکه انتظار داریم بارش‌های پاییز امسال زودتر از موعد شروع شود. منظور از «موعد» نیز این است که هر منطقه‌ای زمان خاص خودش را برای دریافت باران دارد برای مثال اولین بارش‌های پاییزی از آذربایجان‌ها شروع می‌شود که امسال در شمال غرب می‌تواند بارش‌های زودهنگام تری را نسبت به معمول پاییز دریافت کند.

مدیرکل هشدار سریع سازمان هواشناسی گفت: به طور کلی فعلاً اغلب مدل‌ها بیانگر پاییز نرمال و در برخی نقاط پربارش است.

ضیاییان درباره اینکه بارش‌ها مهرماه شروع می‌شود یا آبان؟، گفت: مناطق مختلف تفاوت دارد برای مثال در جنوب شرق و جنوب غرب دیرتر اما در نوار شمالی زودتر شروع خواهد شد؛ اما در سال‌های قبل هر زمانی بارش‌ها شروع شده است انتظار داریم در پاییز پیش رو زودتر باشد.

وی خبر داد که بارش‌ها در زمستان امسال هم نرمال است و گفت: بارش‌های زمستانی در برخی مناطق پیش از نرمال هم هست.

وی درباره اینکه چرا در دوره تغییر اقلیم بارش‌ها در فصل پیش رو نرمال است، گفت: تغییر اقلیم باعث شده تعداد سال‌های خشک بیشتر شود اما به این معنا نیست که اصلاً سال‌تر نداشته باشیم سال خشک در کنار سال تر معنا پیدا می‌کند.

 

ارسال نظر