چرا با کاهش نرخ ارز قیمت لوازم خانگی کاهش نمی‌‌یابد؟

۱۴۰۲/۰۵/۲۶ - ۰۱:۳۴:۲۵
کد خبر: ۲۱۳۱۵۳

رییس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی گفت: ما فروشنده محصولات تولیدی هستیم و نقشی در قیمت‌ها نداریم اما در صورتی که نرخ ارز ۲ ماه و نیم ثابت بماند، تولید‌کنندگان نیز محصولات خود را با قیمت‌های جدید در اختیار فروشندگان قرار می‌دهند.

اکبر پازوکی در گفت‌وگو با تسنیم درباره دلایل چسبندگی قیمت‌ها در بازار لوازم خانگی و عدم کاهش قیمت‌ها با وجود کاهش نرخ دلار اظهار داشت: توزیع‌کنندگان وفروشندگان لوازم خانگی برای اینکه بتوانند محصولات خود را به فروش برسانند حتی از سود خود کم می‌کنند و حتی برخی از کالاها را به قیمت خرید خود از کارخانه می‌فروشند. وی با بیان اینکه بازار لوازم خانگی در حالت رکود قرار دارد افزود: نقدینگی و قدرت خرید مردم در این بازار کاهش داشته است و حتی بسیاری از خریداران در صنف ما به سمت خرید کالای به صورت قسطی رفته‌اند.

رییس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی ادامه داد: فروش اقساطی به سمت فروشگاه‌های زنجیره‌ای و بزرگ و نمایندگی‌های فروش خود تولید‌کنندگان رفته است و ما در بخش اصناف نمی‌توانیم به صورت قسطی فروش داشته باشیم زیرا نقدینگی لازم را نداریم. پازوکی گفت: کاهش نرخ ارز اتفاق خوبی برای ما و تولیدکنندگان است اما باید در نظر داشت ارز با چه قیمتی به دست تولید‌کننده می‌رسد و آنها مواد اولیه خود را با چه ارزی دریافت می‌کنند.

وی تصریح کرد: در صورتی که نرخ ارز به مدت 2 ماه و نیم در بازار ثابت بماند تولیدکنندگان می‌توانند در محصولی که قرار است به بازار عرضه کنند در آن تغییر قیمت را اعمال کنند. پازوکی افزود: ما محصولاتی را عرضه می‌کنیم که تولید‌کنندگان آن را تولید کرده‌اند و نقشی در قیمت‌گذاری این محصولات نداریم.

 

ارسال نظر