ساز و کار بورس، نسخه رهایی‌بخش از قیمت‌گذاری دستوری

۱۴۰۲/۰۵/۲۲ - ۰۲:۰۳:۵۸
کد خبر: ۲۱۲۸۲۳

ایرنا| عظیم ثابت، دبیرکل کانون کارگزاران به تجربه موفق استفاده از بورس کالا در اقتصاد کشور اشاره کرد و افزود: در این میان اگر تنظیم‌گری بازار برای تامین مناسب کالاها توسط سیاست‌گذاران به نحو احسن انجام شود، یک بازی برد- برد برای تولیدکننده و مصرف‌کنندگان آن هم در زمین شفاف بورس کالا رقم می‌خورد.

ثابت ادامه داد: آنچه که در رویکرد قیمت‌گذاری دستوری مسلم است، ضربه به تولید، به هم‌ریختگی بازار و باز شدن دست دلالان خواهد بود که در این میان نه فقط مصرف‌کننده نهایی از قیمت‌های دستوری نفعی نمی‌برد، بلکه یک کالا بین چندین واسطه می‌چرخد و در نهایت با قیمت بالا به مصرف‌کننده می‌رسد. دبیرکل کانون کارگزاران اضافه کرد: موضوع و مزیت دیگری که به واسطه عرضه منظم کالاها در بورس کالا شکل گرفته است، استاندارد و کیفیت مشخص کالاهاست؛ به‌طوری‌که دیگر امکان خرید و فروش کالاهای نامرغوب وجود ندارد و همه‌چیز شفاف است.

این فعال با سابقه بازار سرمایه اظهار داشت: نقش بورس کالا در ۲ دهه اخیر برای اقتصاد کشور در روان‌سازی و کاهش هزینه معاملاتی، شفافیت و مکانیزم دقیق و کشف منصفانه قیمت‌ها برای فعالان صنایع، عیان است و امروز برای سیاست‌گذاران نیز اثبات شده است که در شرایط غیرشفاف که داده‌های دقیقی از یک بازار در دسترس نیست، امکان تنظیم بهینه بازار و عرضه و تقاضا نیز بسیار دشوار و سخت می‌شود؛ از این رو شفافیت، گام نخست برای رصد بازار و بعد تصمیم‌گیری است. ثابت عنوان کرد: ساز و کار بورس کالا مسیر رهایی از قیمت‌گذاری دستوری در صنایع مختلف است؛ همانطور که در بسیاری از صنایع در گذشته این مسیر طی شده و توسعه نیز رقم خورده است؛ از این رو تنها ساز و کار قابل رصد و نظارت برای مبادلات کالاها در کشور، بورس کالا است و برای رشد تولید و مهار تورم نیز تنها راهکار، تقویت بازارهای رسمی به کمک این ساز و کار است.

 

ارسال نظر