اندوه مشکلات قلبی را افزایش می‌دهد

۱۴۰۲/۰۵/۱۴ - ۲۱:۲۸:۱۶
کد خبر: ۲۱۲۱۹۴
اندوه مشکلات قلبی را افزایش می‌دهد

به نقل از سایتک‌دیلی، نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که پاسخ عاطفی ما به از دست دادن عزیزان به‌طور قابل توجهی بر عملکرد قلب تأثیر می‌گذارد و این مورد به‌ویژه برای پزشکان در حمایت از بیماران محزون‌شان مهم است.

به گزارش ایسنا، مرگ افراد نزدیک می‌تواند نه تنها بر سلامت روانی فرد بلکه بر سلامت جسمانی نیز تأثیر بگذارد. گروهی از دانشمندان دانشگاه آریزونا تحقیقاتی را برای بررسی اثرات سوگ بر عملکرد قلبی انجام داده‌اند و کشف کرده‌اند که اندوه شدید می‌تواند باعث افزایش قابل توجه فشار خون شود. یافته‌ها نشان می‌دهد که غم و اندوه می‌تواند یک عامل خطرزای مشکلات قلبی باشد.

یافته‌های این تحقیق ارتباط بین شدت غم و اندوه و افزایش پاسخ فشار خون سیستولیک را نشان می‌دهد.

مری فرانسیس اوکانر، محقق ارشد این تحقیق و دانشیار روانشناسی دانشگاه آریزونا گفت که ایده «مرگ در اثر قلب شکسته» که ممکن است پس از از دست دادن یک عزیز اتفاق بیفتد، انگیزه این تحقیق بود. افزایش خطر مرگ‌ومیر پس از مرگ یکی از عزیزان مدتهاست در مطالعات اپیدمیولوژیک ثبت شده است.

تحقیق اوکانر و همکارانش فشار خون را به‌عنوان یک عامل موثر احتمالی بررسی کرد. این تحقیق شامل ۵۹ شرکت‌کننده بود که در سال گذشته یکی از عزیزان خود را از دست داده بودند.

رومن پالیتسکی، محقق اصلی تحقیق، مدیر پروژه‌های تحقیقاتی در سلامت معنوی در مرکز علوم بهداشتی وودراف دانشگاه اموری آمریکا می‌گوید: ما به‌دنبال راهی برای آزمایش اثرات قلبی عروقی غم و اندوه در زمان آسیب‌پذیر اولین سال پس از فقدان عزیزان بودیم.

با شرکت‌کنندگان تحقیق، مصاحبه و از آنان خواسته شد تا از طریق فرآیندی که محققان آن را «یادآوری غم» می‌نامند، بر احساس جدایی و دلبستگی تمرکز کنند.

محققان به‌مدت ۱۰ دقیقه با هر یک از شرکت‌کنندگان صحبت کردند و از آنان خواستند لحظه‌ای را که پس از مرگ عزیزشان احساس تنهایی می‌کردند، به اشتراک بگذارند سپس محققان فشار خون شرکت‌کنندگان در تحقیق را اندازه‌گیری کردند.

زمانی که به متخصص قلب و عروق مراجعه می‌کنید، وی فقط فشار خون شما را اندازه‌گیری نمی‌کند. متخصص همچنین گاهی اوقات تست استرس مانند تردمیل انجام می‌دهد و فشار خون شما را نیز اندازه‌گیری می‌کند. اوکانر گفت: این موارد در واقع تست استرس عاطفی است.

پس از یادآوری غم و اندوه، فشار خون سیستولیک شرکت‌کنندگان، فشاری که قلب هنگام ضربان بر روی شریان‌ها وارد می‌کند، افزایش یافت. از سطح پایه، فشار خون سیستولیک به‌طور متوسط ۲۱.۱ میلی‌متر جیوه، واحدی برای اندازه‌گیری فشار خون افزایش یافت. این افزایش به‌طور تقریبی به اندازه‌ای است که طی ورزش متوسط انتظار می‌رود.

در بین ۵۹ شرکت‌کننده، کسانی که بالاترین سطح علائم سوگ را نشان دادند، بیشترین افزایش فشار خون را حین یادآوری سوگ تجربه کردند.

اوکانر ابراز کرد: به این معنی که فقط مرگ یک عزیز نیست که بر قلب تأثیر می‌گذارد بلکه واکنش عاطفی ما به از دست دادن اوست که بر قلب ما تأثیر می‌گذارد.

وی افزود: یافته‌های این تحقیق برای پزشکان مفید است زیرا نشان می‌دهد افرادی که سوگواری را تجربه می‌کنند در معرض خطر بیشتری برای فشار خون بالا و سایر مشکلات مرتبط با قلب هستند.

اوکانر اشاره کرد: برای روان‌شناسان و درمانگران مهم است که مراجعان عزادار را تشویق کنند تا معاینات پزشکی منظم خود را انجام دهند اغلب، وقتی از یکی از عزیزان در حال مرگ مراقبت می‌کنیم، از مراقبت‌های بهداشتی خود غافل می‌شویم.

اوکانر در آزمایشگاه خود، به‌نام «غم، از دست دادن و استرس اجتماعی» در بخش روان‌شناسی، مداخله‌ای که «آرامش عضلانی پیشرونده» نامیده است را بررسی می‌کند. به افراد سوگوار می‌آموزد که گروه‌های عضلانی اصلی بدن خود را سفت کرده سپس به‌طور کامل آن عضلات را شل کنند. وی معتقد است که این نوع مداخله مبتنی بر بدن می‌تواند برای افراد از نظر غم و اندوه و کاهش سطح استرس آنان مفید باشد.

وی اضافه کرد: من همچنان به‌دنبال مداخلاتی هستم که علاوه بر جنبه عاطفی، جنبه جسمانی و پزشکی سوگواری را مورد توجه قرار می‌دهد.

یافته‌های این تحقیق به‌تازگی در مجله Psychosomatic Medicine منتشر شده است.

ارسال نظر