خریداران می‌توانند بازار سرمایه را نجات دهند؟

۱۴۰۲/۰۳/۲۸ - ۱۲:۲۴:۴۳
کد خبر: ۲۰۸۵۹۲
خریداران می‌توانند بازار سرمایه را نجات دهند؟

 بورس تهران روز شنبه شاهد ثبت معاملاتی با ارزش هفت هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان در بخش معاملات سهام، صندوق‌های سهامی و حق تقدم‌ها بود. حجم معاملات نیز کمی بیش از ۱۳ میلیارد برگه سهم بود. این روند معاملات در بازار سهام، چندان امیدبخش به نظر نمی‌رسد و به‌عنوان رکود در بازار شناسایی شده است.

به گزارش تجارت نیوز، با این حال اما نگاهی به تراز پول حقیقی در روز شنبه و همچنین ارزش صفوف خرید و فروش بازار در پایان معاملات این روز، نشانه‌های دیگری از مسیر پیش روی بازار را نمایان می‌کند.

حرکت بورس به سوی ریل اصلی

در روز شنبه اگرچه رشد شاخص کل بسیار اندک بود و ارزش معاملات خرد هم چنگی به دل نمی‌زد اما تراز پول حقیقی مثبت ۲۶۰ میلیارد تومان بود. در همین حال در پایان معاملات روز، ارزش صفوف خرید هزار و ۱۰۴ میلیارد تومان بود در حالی که ارزش صفوف فروش تنها ۳۴۶ میلیارد تومان بود.

بر همین اساس می‌توان انتظار داشت همزمان با تزریق خبرهای مثبت از فضای سیاسی و ثبات نسبی قیمت دلار، هیجان از فضای بازار سهام خارج شده و بورس به ریل خود بازگردد.

نشانه‌های خروج هیجان از فضای معاملات

همچنین نگاهی به نوسان قیمت نمادها در جریان خرید و فروش روز شنبه نشان می‌دهد که عموم نمادها در دامنه نوسان منفی ۳ تا مثبت ۳ معامله شده‌اند که نشان می‌دهد قدرت هیجان در بازار کاهش یافته و معامله‌گران به دادوستدهای منطقی‌تر روی آورده‌اند.

بر اساس انچه گفته شد، بازار مستعد رشدی منطقی است؛ به‌ویژه اینکه بسیاری از سهم‌ها از حباب خالی شده‌اند. در همین حال به‌نظر می‌رسد با انتشار گزارش‌های ماهانه و فصلی، بازار سهام دوباره شارژ شود. به‌ویژه اینکه در برخی گروه‌ها مانند بانک‌ها انتظار می‌رود گزارش‌های خوبی منتشر شود.

با این حال اما آنچه واضح است، عدم رشد شارپ بازار طی روزهای آتی است که اتفاقا خبر خوشی برای بازار است. در چنین شرایطی همچنین برخی تک‌سهم‌ها برای سرمایه‌گذاری جذاب خواهند بود.

ارسال نظر