میانگین پرداخت هرتراکنش بانکی به 182 هزار تومان رسید

میانگین پرداخت هرتراکنش بانکی به 182 هزار تومان رسید

۱۴۰۱/۰۶/۲۰ - ۰۲:۰۳:۴۵
کد خبر: ۱۹۲۴۸۶

گروه بانک و بیمه |

به دنبال جمع‌آوری بیش از 8 میلیون کارتخوان، انتظار می‌رفت که مبلغ و تعداد تراکنش‌های شبکه پرداخت کاهش قابل توجهی داشته باشد. اما بررسی‌ها و آمارها نشان می‌دهد که در مرداد 1401 نسبت به ماه قبل از آن تنها 1.46 درصد تعداد تراکنش‌ها کاهش یافته و نسبت به سال قبل، تعداد و مبلغ تراکنش‌ها حدود 11.52 و 26 درصد رشد داشته است که نشان می‌دهد مردم و کسب وکارها، از سایر ابزارهای پرداخت به جای کارتخوان‌های حذف شده، استفاده کرده‌اند و همچنان پرداخت‌های الکترونیکی، مهم‌ترین ابزار پرداخت در معاملات و خرید و فروش‌ها به شمار می‌رود. 

بررسی اطلاعات متوسط مبلغ هر تراکنش در هریک از ابزارهای پذیرش نشان می‌دهد در مرداد ماه امسال، با ابزار پذیرش اینترنتی به‌طور متوسط ۵.۵۸ میلیون ریال مبلغ هر تراکنش بوده است. با ابزار پذیرش موبایلی نیز این رقم به عدد ۰.۱۵ میلیون ریال و در نهایت با ابزار پذیرش کارتخوان فروشگاهی نیز متوسط مبلغ هر تراکنش ۱.۶۷ میلیون ریال بوده است؛ بنابراین در مجموع سه ابزار پذیرش مذکور، متوسط مبلغ هر تراکنش در هر ابزار، ۱.۸۲ میلیون ریال بوده است. مجموع تعداد تراکنش‌های انجام شده شاپرک در مردادماه سال جاری به ۳۷۱۵ میلیون عدد رسیده که ارزش این تراکنش‌ها در مجموع به بیش از ۶۷۶ هزار میلیارد تومان می‌رسد که نسبت به تیرماه معادل ۱.۴۶ درصد کاهش در تعداد و ۱.۳۸ درصد کاهش در ارزش ریالی داشته است. البته، تعداد و مبلغ تراکنش‌ها در مقایسه با سال قبل ۱۱.۵۲ و ۲۵.۹۶ درصد رشد داشته است.  بر این اساس، رشد اسمی ماهانه تراکنش‌های شاپرک در مرداد ماه سال جاری نسبت به ماه گذشته معادل منفی ۱.۳۸ درصد بوده است. در مردادماه امسال، سهم ابزارهای پذیرش اینترنتی در تراکنش‌های انجام شده ۴.۸۳ درصد و ابزار پذیرش موبایلی ۲.۷۵ درصد بوده و این در حالی است که کارتخوان‌های فروشگاهی ۹۲.۴۳ درصد از کل تراکنش‌های انجام شده را به خود اختصاص داده‌اند.  اما از تعداد تراکنش‌های انجام شده ۸۹.۵۵ درصد مربوط به خرید کالا و خدمات، ۶.۳۷ درصد مربوط به پرداخت قبض و خرید شارژ تلفن همراه و معادل ۴.۰۸ درصد مربوط به مانده‌گیری بوده است. همچنین، از مجموع کل تراکنش‌های انجام‌شده در مردادماه معادل ۹۲.۳۳ درصد موفق و ۷.۶۷ درصد ناموفق بوده، البته تراکنش‌هایی که با سوییچ شاپرک انجام شده، ۹۹.۹۹ درصد موفق بوده است. همچنین از مجموع تراکنش‌های ناموفق انجام شده در این ماه، ۳.۲۶ درصد به دلیل خطای پذیرندگی، ۰.۱۳ درصد به دلیل خطای شاپرکی، ۱۲.۸ درصد به دلیل خطای صادرکنندگی، ۸۳.۱۱ درصد به دلیل خطای کاربری و ۰.۶۸ درصد به علت خطای کسب‌وکار بوده است. بر اساس این گزارش، نسبت ارزش تراکنش‌های شاپرک به نقدینگی در مرداد ماه سال جاری نیز ۱۴.۲ درصد بوده و این در حالی است که نسبت اسکناس و مسکوک در دست اشخاص به نقدینگی در این ماه تنها ۱.۶۹ درصد بوده است.  بنا بر تحلیل آمارهای رسمی در مرداد ماه سال‌ جاری، کارتخوان‌های فروشگاهی با سهم ۹۲.۴۳ درصدی بیشترین تعداد تراکنش را در بین سایر ابزارهای پذیرش داشته است که ابزارهای پذیرش اینترنتی و موبایل پس از آن قرار گرفته‌اند.

  تعداد و ارزش تراکنش‌های  الکترونیکی کم شد

متوسط تعداد تراکنش انجام شده به ازای هر یک کارتخوان فروشگاهی ۴۱۹ تراکنش و برای ابزارهای پذیرش اینترنتی و موبایلی به ترتیب ۳۸۹ و ۷۹۴ عدد بوده است. افزون بر این، متوسط تراکنش هر ابزار پذیرش شاپرکی در ماه مذکور معادل ۴۲۳ تراکنش است که این تعداد نسبت به مقدار مشابه در ماه گذشته کاهش ۳.۹۶ واحدی (۰.۹۳ درصدی) را تجربه کرده است. همچنین، در مرداد ماه امسال بیشترین افزایش متوسط تعداد تراکنش مربوط به ابزار پذیرش موبایلی بوده است. در بخش دیگری از آمار منتشر شده توسط شاپرک، مجموع مبلغ تراکنش‌های هر ابزار پذیرش شاپرکی و سرانه مبلغ تراکنش‌ها مشخص شده است. به گونه‌ای که ابزار پذیرش اینترنتی با تعداد ۴۶۱ هزار و ۶۳۲ ابزار فعال و با مجموع مبلغ تراکنش ۱۰۰ هزار میلیارد تومان، سرانه مبلغی تراکنش هر ابزار اینترنتی به رقم ۲۱.۶ میلیارد تومان را به ثبت رسانده است.  همچنین، در ابزار پذیرش موبایلی بیش از ۱۲۸ هزار ابزار فعال سیستمی بوده است که این تعداد، مجموعا ۱۵۰۷ میلیارد تومان تومان تراکنش داشته‌اند. این در حالی است که سرانه مبلغ تراکنش‌های هر ابزار پذیرش موبایلی، یک میلیارد و ۱۷۲ میلیون تومان بوده است. در نهایت، در ابزار پذیرش کارتخوان فروشگاهی مجموع مبلغ تراکنش‌ها ۵۷۴ هزار میلیارد تومان بوده که این مجموع مبلغ مربوط به تعداد هشت میلیون و ۱۸۹ هزار و ۴۴۴ عدد ابزار کارتخوان فروشگاهی است که سرانه مبلغ تراکنش هر کارتخوان فروشگاهی نیز به رقم هفت میلیارد و ۱۷ میلیون تومان رسیده است.

 

ارسال نظر