نگرانی بخش خصوصی از شیوه جدید تخصیص ارز

۱۳۹۷/۰۴/۲۷ - ۰۰:۰۰:۰۰
کد خبر: ۱۲۵۷۷۰

گروه تجارت|

شرایط ویژه اقتصادی ایران هنوز هم برای بخش خصوصی کشور قابل هضم نیست. پس از اعمال محدودیت‌های گوناگون در زمینه تخصیص ارز و واردات کالاهای مختلف به کشور، حالا رییس پارلمان بخش خصوصی ایران دست به قلم شده و در دو نامه جداگانه به وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس کل بانک مرکزی ایران، از هشدارهای بخش خصوصی پرده برداشته است، هشدارهایی که شاید خیلی زود رنگ واقعیت به خود بگیرند. غلامحسین شافعی در نامه خود به محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، از ناتوانی بخش خصوصی در تامین مواد اولیه تولید اشاره کرده و گفته وضعیت در واحدهای بزرگ پتروشیمی و فلزی داخلی هم چندان بهتر نیست. او نوشته است: «به‌واسطه این مشکلات و نبود چشم‌اندازی مشخص دال بر رفع آنها، برخی واحدها در آستانه کاهش تولید و تعدیل نیروی کار قرار گرفته‌اند.» شافعی در نامه خود به ولی‌الله سیف، رییس کل بانک مرکزی ایران هم به صف‌های طویل برای تامین ارز جهت واردات اشاره کرده و اینکه اگر فکری به حال تامین ارز نشود، «آثار وضع کنونی در ماه‌های آینده در تولید کشور آشکار خواهد شد.» به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران، غلامحسین شافعی، رییس اتاق ایران، در نامه‌های جداگانه‌یی به محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت و ولی‌الله سیف رییس کل بانک مرکزی، نگرانی فعالان بخش تولید از شیوه تخصیص ارز و تامین مواد اولیه را ابراز کرد و خواستار رسیدگی سریع این دو برای جلوگیری از مشکلات آینده شد. شافعی در نامه خود به محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت، با استناد به مراجعات فعالان بخش خصوصی به اتاق ایران آورده است: «سیاست‌های ارزی و تجاری متخذه طی 3 ماه گذشته به نحوی است که واحدهای تولیدی در تامین مواد اولیه خود با مشکل مواجه شده‌اند. به جهت اطاله زمان تخصیص ارز در سامانه «نیما»، امکان واردات و تامین مواد اولیه محدود شده است. متاسفانه آن بخش از مواد اولیه که توسط واحدهای بزرگ پتروشیمی و فلزی داخلی تولید و عرضه می‌شود نیز شرایط بهتری از مواد وارداتی ندارد. اولاٌ عرضه این واحدها کاهش یافته و ثانیاٌ با عدم شفافیت روبرو است و تولیدکنندگان مجبور به خرید این مواد از بازار آزاد به نرخ‌هایی بسیار بیشتر از نرخ‌های متناظر با دلار رسمی هستند.»

در بخش دیگری از این نامه آمده است: «به‌واسطه این مشکلات و نبود چشم‌اندازی مشخص دال بر رفع آنها، برخی واحدها در آستانه کاهش تولید و تعدیل نیروی کار قرار گرفته‌اند. بدین‌وسیله مراتب نگرانی تولیدکنندگان به عنوان محور اقتصاد کشور را خدمت جنابعالی که همیشه با تدبیر لازم راهگشای مشکلات بخش خصوصی واقعی کشور هستید منعکس می‌کنم و در همین رابطه درخواست عاجل برای بررسی موضوع و اتخاذ تدابیر راهگشا جهت حفظ تولید نیمه‌جان کشور، از جانب بخش خصوصی از آن مقام عالی و همکاران محترمتان دارم.»

 برای تامین ارز مواد اولیه چاره‌اندیشی شود

غلامحسین شافعی در نامه‌یی دیگر مراتب نگرانی بخش خصوصی از سیاست‌های ارزی را به ولی‌الله سیف رییس‌کل بانک مرکزی ابراز کرده است.

در متن نامه شافعی به سیف، با اشاره به مراجعه فعالان تولیدی در بنگاه‌های کوچک و متوسط به اتاق بازرگانی ایران در زمینه مشکلات تامین ارز، آمده است: «مراجعان ابراز می‌دارند که صف تخصیص ارز در سامانه «نیما» برای کلیه ارزها مرتباٌ طولانی‌تر می‌شود و برخی از واحدها بیش از یک ماه است که موفق به تامین ارز خود از طریق سامانه مذکور نشده‌اند. وضعیت موصوف باعث ایجاد مشکل در تامین مواد اولیه کارخانه‌ها شده و به تولید و صادرات این واحدها لطمه وارد کرده است.» شافعی در بخش دیگری از این نامه خواستار شده است: «لازم و ضروری است که در این خصوص چاره‌اندیشی عاجل شود، در غیر این صورت آثار وضع کنونی در ماه‌های آینده در تولید کشور آشکار خواهد شد.»

 

ارسال نظر