10 گروهی که مشمول مصوبه افزایش حقوق 97 نمی‌شوند

۱۳۹۷/۰۲/۲۹ - ۰۰:۰۰:۰۰
کد خبر: ۱۲۲۰۲۰

تسنیم  نایب‌رییس کمیسیون شوراها در مجلس با اشاره به تصویب دوفوریت طرح استفساریه افزایش حقوق کارکنان در سال 97 گفت: طبق این طرح حقوق پایین‌ترین طبقات حقوق‌بگیر جامعه 20درصد افزایش می‌یابد.

امیر خجسته با اشاره به تصویب دوفوریت طرح استفساریه افزایش حقوق کارکنان در سال 97 در صحن علنی مجلس و دیگر قوانین تصویب شده در مجلس برای افزایش حقوق اقشار کم‌درآمد جامعه اظهار کرد: پایین‌ترین حقوق‌ها افزایش 20درصدی و بالاترین حقوق‌ها افزایش یک‌درصدی را در سال 97 تجربه خواهند کرد. در این استفساریه آمده است که منظور از افزایش پلکانی نزولی حقوق مندرج در جزء یک بند(الف) تبصره(12) قانون بودجه سال 1397 کل کشور این است که طبقات پایین‌تر از افزایش بیشتری برخوردار شوند. میزان افزایش پایین‌ترین طبقه 20درصد است که نمایندگان آن را تایید کردند در واقع با این حساب میزان افزایش حقوق پایین‌ترین طبقه جامعه 20درصد است.

خجسته با بیان اینکه گروه‌های درآمدی پایین در تمامی دستگاه‌ها شامل این افزایش حقوق می‌شوند، ادامه داد: نمایندگان در کمیسیون تلفیق بودجه سال جاری برای افزایش حقوق‌های اقشار کم‌درآمد جامعه تلاش بسیاری کردند که خوشبختانه تلاش آنها با تبدیل شدن به قانون به نتیجه رسید. با استناد به ماده 5 قانون کارکنان دستگاه‌های اجرایی و طبق ماده 29 برنامه ششم توسعه قضات و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها از افزایش پلکانی حقوق برخوردار می‌شوند.

خجسته توضیح داد: طبق ماده 71 قانون مدیریت خدمات کشوری، روسای قوا، معاونان رییس‌جمهور، اعضای شورای نگهبان، وزرا، نمایندگان مجلس، سفرا، مدیرعامل و اعضای هیات‌مدیره و روسای دانشگاه‌های اجرایی (موضوع ماده 5 قانون خدمات کشوری) استانداران، شهرداران مراکز استان‌ها و اعضای شورای اسلامی شهر مراکز استان‌ها در سال 97 مشمول این افزایش حقوق نخواهند شد.

وی همچنین درخصوص مخالفت مجلس با پیشنهاد جلوگیری از افزایش حقوق هیات‌های علمی و اساتید دانشگاه‌ها گفت: از آنجا که قاطبه نمایندگان مجلس معتقدند باید با نجومی‌بگیران برخورد شود نه نخبگان و جلوگیری از افزایش حقوق نخبگان را موجب فراری دادن مغزها دانسته، این طرح در مجلس رای نیاورد بنابراین هیات علمی دانشگاه‌ها و نخبگان نیز شامل افزایش حقوق‌ها می‌شوند.

 

ارسال نظر