نرخ خرید تضمینی گندم بالاخره چند می‌شود؛ ۱۵ هزار، ۱۷ هزار یا ۲۵ هزار تومان؟

​قیمت خرید تضمینی گندم، هنوز با گذشت نزدیک به نیمی از سال مشخص نیست. در این شرایط، برخی از فعالان صنفی حوزه کشاورزی بحث نرخ خرید گندم در سال زراعی جدید را پیش کشیده‌اند و به رقم ۲۵ هزار تومان اشاره کرده‌اند. اما آیا دولت با این نرخ موافقت می‌کند؟

نرخ خرید تضمینی گندم بالاخره چند می‌شود؛ ۱۵ هزار، ۱۷ هزار یا ۲۵ هزار تومان؟
۱۴۰۲/۰۵/۳۰ ۰۷:۰۰:۰۰
| | |

دولت در سال جاری، ابتدا قیمت خرید تضمینی گندم را ۱۵ هزار تومان اعلام کرده بود اما تا کنون محصول کشاورزان را به صورت علی‌الحساب و با نرخ 11 هزار و 500 تومان خریدارای کرده است. در حالی که گندمکاران، خواهان افزایش نرخ گندم به 17 هزار تومان هستند و دولت مخالفت می‌کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، در این میان، مسئولان دولتی تا کنون چند بار وعده تسویه حساب با کشاورزان را داده‌اند اما تا کنون این موضوع عملی نشده است. در چنین شرایطی برخی از فعالان صنفی حوزه کشاورزی، بحث نرخ قیمت تضمینی گندم برای سال آینده را آغاز کرده‌اند.

آنگونه که باشگاه خبرنگاران جوان گزارش داده است، رئیس مجمع هماهنگی تشکل‌های بخش کشاورزی گفت: با توجه به هزینه‌های تولید، قیمت خرید تضمینی گندم برای سال زراعی جدید نباید کمتر از ۲۵ هزارتومان اعلام شود. به گفته مسعود اسدی، دولت بر اساس قانون مکلف بوده که تا پایان تیر این نرخ را قطعی کند اما این اتفاق هنور رخ نداده است.

این در حالی است که دولت در سال جاری هنوز همان قیمت 15 هزار تومانی را نیز به گندمکاران پرداخت نکرده و این موضوع گلایه آنها را در پی داشته اشت. اخیرا محمدعلی نیکبخت، وزیر جهاد کشاورزی وعده داد که به زودی مطالبات گندمکاران پرداخت می‌شود (ایسنا).

البته آمارها نشان می‌دهد که دولت بودجه لازم را برای پرداخت قیمت مصوب خرید تضمینی گندم در اختیار ندارد و منابع لازم باید تامین شود. در شرایط فعلی تنها مبلغی که با بودجه دولت سازگاری دارد همان 11 هزار و 500 تومان است.

اعتراف به اشتباه در محاسبه قیمت خرید تضمینی گندم!

اخیرا، سرپرست امور هماهنگی و تلفیق بودجه سازمان برنامه و بودجه اعتراف کرد که دولت در پیش‌بینی میزان تولید گندم اشتباه کرده بود. به گفته حسن چنارانی، در بودجه برای پرداخت گندم ۶۰ همت پیش‌بینی شده، اما باید ۱۴۰ همت تامین شود.در نتیجه دولت مجبور است بودجه ناتراز را اجرا کند و به دنبال اصلاح آن است اما مجلس دوفوریت لایحه اصلاح بودجه را رد کرد و وقتی اصلاحیه انجام نشود، پرداخت پول گندمکاران ممکن نیست.

او گفت: هماهنگی مجلس ۸۵ هزار میلیارد تومان باقیمانده را پرداخت خواهیم کرد اما زمان آن را نمی‌توانم اعلام کنم.

چنارانی در عین حال روز گذشته اعلام کرد: 10 هزار میلیارد تومان منابع اعتباری برای پرداخت کشاورزان گندم‌کار اختصاص یافت که ظرف یکی دو روز آینده به کشاورزان پرداخت می‌شود (فارس).

این رقم البته 75 هزار میلیارد تومان کمتر از رقمی است که او اعلام کرده دولت به گندمکاران بدهکار است.

دولت سرخوش از رکوردشکنی در خرید تضمینی گندم

این شرایط گلایه کشاورزان را در پی داشته اما در عین حال امسال خرید تضمینی گندم به مرز ۱۰ میلیون تُن رسیده و به گفته مسئولان رکورد شکسته است. مسئولان دولتی از این شرایط راضی و ظاهرا مغرور هستند. این در حالی است که برخی گندمکاران نسبت به این آمارها و سخنان هم گلایه دارند. آنها می‌گویند دو دلیل باعث افزایش حجم خرید گندم شده است. نخست آنکه بارندگی‌های سال گذشته حجم کشت محصول دیم را افزایش داده. دوم هم اینکه دولت مرزها را برای صادرات گندم بسته و کشاورزان گزینه‌های زیادی برای فروش محصول خود ندارند.

همچنین رییس بنیاد گندمکاران نیز اخیرا اعلام کرده که دولت تاکنون ۶۲ هزار میلیارد تومان پول به گندمکاران پرداخته است؛ یعنی معادل ۴۸ درصد میزان گندم خریداری شده. به گفته او حدود یک ماه دیگر فصل کشت آغاز می‌شود، اما کشاورزان برای بذر‌های امسال هیچ‌گونه وجهی دریافت نکرده‌اند و اکنون به دنبال این هستند که گندم تولیدی خود را پس بگیرند (جهان صنعت).

در چنین شرایطی، بعید به نظر می‌رسد که دولت حاضر شود قیمت خرید تضمینی گندم را برای سال زراعی جدید ۲۵ هزار تومان تعیین کند. به ویژه که چندی پیش که کشاورزان درخواست افزایش قیمت از ۱۵ به ۱۷ هزار تومان را کرده بودند، داوود منظور رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد که قیمت ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان (نرخ علی‌الحساب فعلی)، تقریبا معادل نرخ جهانی گندم است و نرخ ۱۵ هزار تومان هم بیشتر از این رقم است. او تلویحا با افزایش نرخ تضمینی مخالفت کرده بود.

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران

  • قاسم محمدی 0 | 0 | پاسخ |

    کل کارشناسان قیمت ۱۷ هزار تومن زدن آیا باید همه گوش به فرمان برنامه و بودجه که مامور دولت هست باشند؟ شاید کشاورز خارجی هزینه تولیدش کمتر باشد چرا ما را با عراق مقایسه نمی‌کنید که خریدش سه برابر قیمت کشور ما هست؟ یا اینکه حالا که نرخ وارداتی پایین‌تر است پول ما را به دلار بدهید مثل پول گندم وارداتی

خواندنی ها