روزنامه دنیای اقتصاد:

با وام مسکن در تهران فقط می‌توان ۵ متر از یک آپارتمان را خرید

با رسیدن متوسط قیمت هر مترمربع مسکن در شهر تهران به 48 میلیون تومان، عملا پوشش‌‌‌دهی وام 280 میلیون تومانی خرید آپارتمان در پایتخت، به ۵.۸ مترمربع از یک واحد مسکونی رسیده است.

با وام مسکن در تهران فقط می‌توان ۵ متر از یک آپارتمان را خرید
۱۴۰۱/۱۰/۲۷ ۲۱:۴۰:۰۰
| | |

روزنامه دنیای اقتصاد از ناکارآمدی وام مسکن برای خرید خانه نوشته و با در نظر گرفتن قیمت ۴۸ میلیونی هر مترمربع مسکن در تهران گفته تنها می‌توان ۵.۸ متر از یک آپارتمان را خرید.

دنیای اقتصاد نوشته: با رسیدن متوسط قیمت هر مترمربع مسکن در شهر تهران به 48 میلیون تومان، عملا پوشش‌‌‌دهی وام 280 میلیون تومانی خرید آپارتمان در پایتخت، به ۵.۸ مترمربع از یک واحد مسکونی رسیده است. این در حالی است که در یک شرایط حداقلی، وام مسکن باید دست‌‌‌کم معادل 20 مترمربع از هزینه خرید یک آپارتمان معمولی و متعارف در مناطق متوسط و مصرفی شهر را پوشش دهد. 

این روزنامه در ادامه نوشته: با این حال هم‌‌‌اکنون، بدون محاسبه هزینه خرید امتیاز وام (هزینه خرید اوراق)، هم‌‌‌اکنون این میزان به ۵.۸ مترمربع رسیده است. این موضوع عملا به معنای ناکارآمدی کامل و مرگ وام خرید مسکن برای خانه‌‌‌اولی‌‌‌های تهرانی است. در چنین شرایطی می‌توان چنین نتیجه‌‌‌گیری کرد که عملا و در شرایط فعلی وام خرید مسکن تبدیل به وام خرید متری شده است و به این ترتیب از سطح کارآمدی برای خانوارها به منظور تسهیل دسترسی به مسکن، خارج شده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران