افزایش ۲۰ درصدی نرخ قطعات خودرو

عبدالرضا محمدی رئیس اتحادیه دارندگان تعمیرگاه‌ها با اشاره به افزایش روزانه نرخ لوازم یدکی گفت: قیمت قطعات خودرو در 2 هفته اخیر حدود 20 درصد افزایش داشته‌اند.

۱۴۰۱/۱۰/۱۲ ۱۱:۲۰:۰۰
| | |

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور خاطرنشان کرد: 70 درصد قطعات خودرو در داخل کشور تهیه و تولید می‌شود اما بازار با نرخ دلار قیمت‌های خود را تنظیم می‌کند.

محمدرضا نجفی منش در گفت‌وگو با ایلنا، با بیان اینکه قطعه‌سازان عمده با ارز نیمایی اقدام به واردات می‌کند، گفت: نوسان‌های نرخ ارز بر قیمت قطعات خودرو در بازار تاثیر روانی می‌گذارد از این‌رو شاهد افزایش نرخ این قطعات در بازار لوازم یدکی هستیم این در حالی است که قیمت قطعات برای مصرف‌کننده عمده که خودروسازان هستند چندان ملموس نیست و در کوتاه‌مدت خود را نشان نمی‌دهد.

به گفته وی؛ بازار لوازم یدکی به‌صورت آنی از نوسان‌های نرخ ارز تاثیر می‌پذیرد اما از سوی دیگر روند کاهشی شدن قیمت آنها کند است.

به گفته نجفی منش؛ اگر اختلاف قیمت بین کارخانه و بازار از بین برود تردید نداشته باشید که دیگر شاهد صف‌های طولانی برای خرید خودرو در بازار نخواهیم بود.

وی نسبتی بین واردات خودرو و ایجاد تعادل در بازار خودرو در داخل کشور برقرار نکرد و افزود: عده‌ای در کشور علاقه دارند که خودرو خارجی سوار شوند و به نظر می‌رسد عرضه اینگونه خودروها نیاز بخشی از بازار را تامین کند. اگر زیان از تولید داخلی از بین برود خودروساز داخلی می‌تواند به میزان کافی تولید و محصولات خود را در بازار عرضه کند.

همچنین در این رابطه عبدالرضا محمدی رییس اتحادیه دارندگان تعمیرگاه‌ها در گفت‌وگو با ایلنا، با اشاره به افزایش نرخ لوازم یدکی در بازار گفت: فروش لوازم یدکی کاهش پیدا کرده است و شاید مغازه‌داران برای پاس کردن چکی که از روزهای گذشته کشیده‌اند و برای پر کردن حساب بانکی اقدام به فروش کند اما در مجموع فروش لوازم یدکی در بازار ریزش کرده است.

وی با اشاره به افزایش روزانه نرخ لوازم یدکی گفت: قیمت قطعات خودرو در 2 هفته اخیر حدود 20 درصد افزایش داشته‌اند.

این فعال صنفی در پایان بیان کرد: اتحادیه نرخ‌نامه مصوب برای دستمزد مکانیکی‌ها اعلام نکرده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران