اخبار

معاون پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: براساس قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز که از اردیبهشت‌ 1401 لازم‌الاجرا شد‌

۱۴۰۱/۱۰/۰۴ ۰۲:۳۹:۲۹
| | |

سقف مجاز نگهداری ارز 10 هزار دلار است

معاون پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: براساس قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز که از اردیبهشت‌ 1401 لازم‌الاجرا شد‌ و معاملات فردایی را جرم‌انگاری کرد، پلیس با بسیاری از کانال‌ها و افرادی که در فضای مجازی و حقیقی به معاملات فردایی ارز می‌پردازند مقابله می‌کند. امیرمحمد پرهام‌فر در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس و در پاسخ به این سوال که ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با توجه به افزایش اخیر قیمت ارز چه اقداماتی را انجام داده است و آیا افزایش اخیر قیمت ارز مرتبط به قاچاق ارز است یا خیر؟ گفت: عوامل متعددی در افزایش قیمت ارز موثر بوده است که برخی از این عوامل در حوزه اقتصاد کلان است، عوامل موثر بر افزایش قیمت ارز در حوزه اقتصاد کلان از اراده ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز خارج است. معاون پیشگیری ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز بیان داشت: در خصوص افزایش اخیر قیمت ارز در بازار، اثری از قاچاق ارز را مشاهده نکرده‌ایم و برای ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز این مساله محرز نشده است لذا افزایش قیمت ارز را ناشی از عوامل و متغیرهای اقتصادی می‌دانیم. وی اظهار داشت: اما مبارزه با مسائلی از قبیل معاملات فردایی ارز، در حوزه ستاد قاچاق قرار می‌گیرد که در این ارتباط کنترل معاملات فردایی در دستور کار دولت بود و براساس قانون جدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز که از اردیبهشت‌ 1401 لازم‌الاجرا شد‌، معاملات فردایی را جرم‌انگاری کرده است و با این مبنا بسیاری از کانال‌ها و همچنین افرادی که در فضای مجازی و حقیقی به معاملات فردایی ارز می‌پردازند مورد برخورد پلیس قرار می‌گیرند و در این ارتباط نیز ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز اقدامات خوبی را انجام داده است.  وی درباره کنترل حوالجات ارزی اظهار داشت: در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز حکمی پیش‌بینی شده که براساس آن هر معامله ارزی که حداقل یکی از طرفین شخص مجاز نباشد، آن معامله خرید و فروش غیرمجاز ارز محسوب می‌شود و قاچاق خواهد بود.  پرهام‌فر در تعریف شخص مجاز به معامله ارزی بیان داشت: در معاملات ارزی، حداقل یکی از طرفین مورد معامله باید شخص مجاز باشد یعنی یکی از دو طرف یا باید صراف باشد یا یک طرف مورد معامله بانکی باشد که عملیات صرافی انجام می‌دهد، لذا اگر معامله‌ ارزی بین دو نفر بدون سمت انجام شود آن معامله قاچاق خواهد بود.  وی با تاکید بر اینکه معامله غیرمجاز ارز به هر میزان ممنوع است، گفت: معامله ارز در حد یک واحد نیز وقتی یکی از طرفین مجاز نباشد غیرقانونی محسوب می‌شود اما برای نگهداری ارز سقف مجاز 10 هزار دلار تعیین شده است و اگر فردی بخواهد بیش از این مقدار را نگهداری کند باید به بانک اظهار و رسید متناسب با آن دریافت کند.  معاون پیشگیری ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز بیان داشت: هر زمانی با نوسان و افزایش قیمت ارز مواجه می‌شویم، قاچاق ورودی کاهش و قاچاق خروجی افزایش می‌یابد. مدیرکل دفتر پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ستاد مرکزی اظهار داشت: براساس برآوردهای انجام شده قاچاق خروجی ارز سالانه 5.5 میلیارد دلار در سال است.

نحوه واردات طلا و نقره ابلاغ شد

گمرک ایران چگونگی ورود و اظهار و تشریفات گمرکی و ترخیص شمش طلا، نقره و پلاتین را ابلاغ کرد .علی وکیلی مدیرکل دفتر واردات گمرک ایران در نامه‌ای به گمرکات اجرایی کشور تصویبنامه در خصوص ورود فلزات گران بها (طلا، نقره و پلاتین) به کشور توسط سرمایه‌گذاران خارجی و مسافر بدون ثبت سفارش و با اظهار به گمرک را ابلاغ کرد. در این بخشنامه آمده است: پیوست تصویر تصویب نامه شماره ۱۶۷۰۱۰ ت ۶۰۲۴۲ ه مورخ 12/۹/1401 هیات وزیران در خصوص ورود فلزات گران بها (طلا نقره و پلاتین) به هر میزان و به صورت شمش استاندارد بدون اخذ ثبت سفارش، ارسال می‌گردد خواهشمند است دستور فرمایید در اجرای مفاد مصوبه مذکور با رعایت موارد ذیل نسبت به مورد اقدام فرمایند. 1- ورود فلزات گرانبها (طلا نقره و پلاتین) به هر میزان و به صورت شمش استاندارد به عنوان یکی از انواع سرمایه‌های خارجی قابل ورود به کشور توسط سرمایه‌گذاران خارجی با ارایه مجوز سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران پس از اظهار (با انتخاب نوع پرداخت پته در خانه ۲۸ اظهار نامه) به گمرک و بدون ثبت سفارش بلامانع است. 2- ورود فلزات گرانبها (طلا، نقره و پلاتین) به هر میزان و به صورت شمش استاندارد توسط مسافر پس از اظهار به گمرک و بدون ثبت سفارش بلامانع است که بر این اساس گمرکات مسافرت می‌بایست ضمن صدور قبض انبار اقلام مذکور در زمان ورود مسافر حسب رونوشت نامه ۷۳/۶۱۸/۹۵/۳۰۵۰۶ مورخ 21/۲/1395 این دفتر و دسترسی ایجاد شده برای ناظرین و مدیران گمرکات اجرایی توسط دفتر فناوری اطلاعات و امنیت قضای مجازی با ایجاد مجوز موردی (در صورت عدم ارایه کارت بازرگانی) جهت اظهار کالا در سامانه جامع امور گمرکی با رعایت کامل مقررات اقدام نمایند. لازم به ذکر است این بند صرفاً جهت اقدام توسط گمرکات مسافری کشور بوده و برای سایر گمرکات اجرایی جهت اطلاع است. 3- با توجه به بند ۱-۶ ماده یک ضوابط اجرایی ورود و صدور فلزات گرانبها موضوع ماده ۱۰ آیین‌نامه ورود و صدور فلزات گرانی‌ها مصوب شورای پول و اعتبار، شمش استاندارد فلزات گرانبها می‌بایست با حداقل عیار ۹۹۵ در هزار و حداقل وزن یک کیلو گرم باشد. ضمناً تعیین ماهیت کالا و عیار آن توسط آزمایشگاه استاندارد و همچنین توزین دقیق کالا جهت احراز شرایط اعلام شده الزامی است. 4- نحوه اقدام در خصوص بند ۳ مصوبه صدرالذکر پس از برگزاری جلسات و احصا  شرایط مذکور و تصویب آن حسب مورد توسط هیات وزیران و شورای پول و اعتبار متعاقباً ابلاغ خواهد شد. گفتنی است، طبق اعلام رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور، واردات طلا، پلاتین و نقره به صورت خام از عوارض گمرکی و مالیات معاف شده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران