رویداد

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: برنامه مدون و به شکل راهبردی برای تمام مناطق آزاد در دست تهیه است

۱۴۰۰/۰۷/۲۳ ۲۳:۰۰:۰۰
| | |

سرمایه‌گذاری در  تولید و صادرات مناطق آزاد 

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: برنامه مدون و به شکل راهبردی برای تمام مناطق آزاد در دست تهیه است تا در کوتاه‌مدت این مناطق را به ریل اصلی خود برگردانیم. به گزارش دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی، سعید محمد امروز در حاشیه دیدار با استاندار خوزستان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: با ظرفیت‌های موجود و رفع نیازمندی‌های این هدف محقق می‌شود و باید در جهت ایجاد رونق تجاری و اقتصادی در سرزمین اصلی فعالیت کنیم.

وی با اشاره به اینکه قرار است برای حل مشکلات مردم همکاری مشترک با منطقه آزاد اروند و خوزستان برقرار کنیم افزود: مردم خرمشهر، آبادان و روستاهای محدوده منطقه آزاد اروند با مسائل زیادی روبه رو هستند و تلاش می‌کنیم با ظرفیت‌سازی در منطقه آزاد و با بهره‌گیری از اختیارات قانونی تعریف شده در مناطق این وضعیت مرتفع شود. مشاور رییس‌جمهور با بیان اینکه به علت تداخل بین دستگاهی از بسیاری از ظرفیت‌ها در منطقه آزاد اروند استفاده نمی‌شود ادامه داد: تلاش بر این است که این تداخل برطرف و از ظرفیت‌های موجود برای بهبود معیشت مردم منطقه استفاده شود.  سعید محمد اظهار داشت: با پیش بینی انجام شده جذب سرمایه‌گذاری خوبی در منطقه آزاد اروند شاهد خواهیم بود، رونق تولید و اشغال در این منطقه ایجاد خواهد شد تا با برنامه‌ریزی انجام شده در یک دوره زمانی کوتاه‌مدت وضعیت مردم بهبود یابد. وی گفت: دستگاه‌های ذی ربط، وزارتخانه‌ها و گمرک نیز باید همکاری لازم را داشته باشند و عزم جدی در دولت و مجلس کمک به حل مشکلات مردم است. دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی با اشاره به اینکه مناطق آزاد بر اساس چند اصل پایه‌ریزی شده‌اند اظهار داشت: این مناطق با بیش از ۳۰ سال فعالیت با هدف رونق اقتصادی و تجاری سرزمین اصلی باید در جهت سرمایه‌گذاری، صادرات، تولید و وارد کردن فناوری‌های نوین فعالیت می‌کردند اما شاخص‌های لازم ضعیف ارزیابی شده و متأسفانه در سرمایه‌گذاری، تولید و صادرات اتفاق خاصی در مناطق آزاد نیفتاده که جای تأسف است.

مصوبه آزادسازی صادرات دام زنده ابهام دارد

ایسنا |  مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور گفت: مصوبه آزادسازی صادرات دام زنده غیر مولد که چندی پیش ابلاغ شد دارای ابهام زیادی است و در شرایط فعلی قابلیت اجرایی ندارد، زیرا سقف صادرات و تعادل قیمتی بین تولید و مصرف دقیقا مشخص نشده است. چندی پیش وزیر جهاد کشاورزی مصوبه آزادسازی صادرات دام زنده غیر مولد را ابلاغ کرد. در متن این مصوبه آمده است که شرکت پشتیبانی امور دام کشور به عنوان مجری مجاز است با مباشرت اتحادیه‌ها و بخش خصوصی، در سقف مشخص با لحاظ تعادل قیمت بین تولید و مصرف نسبت به صادرات دام زنده غیر مولد از یک گمرک مشخص اقدام کند. همچنین وزارت جهاد کشاورزی (معاونت امور تولیدات دامی) مکلف است ظرف مدت دوهفته، سقف و نوع دام صادراتی را به شرکت پشتیبانی امور دام کشور اعلام کند.  در این راستا افشین صدر دادرس - مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور با بیان اینکه در این مصوبه شورای قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی ابهاماتی وجود دارد، به ایسنا گفت: در مصوبه ذکر شده که شرکت پشتیبانی امور دام مجاز است با مشارکت بخش خصوصی در سقف مشخص با لحاظ تعادل قیمت بین تولید و مصرف نسبت به صادرات اقدام کند. این یعنی مجری طرح بخش دولتی است و دست شرکت پشتیبانی امور دام برای گرفتن یا نگرفتن مباشر باز است و همچنین سقف آن هم دقیقا مشخص نیست. وی ادامه داد: در این مصوبه ذکر شده که صادرات منوط به تعادل قیمت بین تولید و مصرف است. این یعنی اگر قیمت کوچک‌ترین تغییری داشته باشد صادرات متوقف خواهد شد. ضمن اینکه مشخص نشده دقیقا چه قیمتی مد نظر است که با تغییر آن صادرات متوقف شود. سوالی که در اینجا پیش می‌آید این است که مگر مسوولان نمی‌گویند با قیمت‌های دستوری مخالفند آیا این مصوبه در راستای تعیین قیمت دستوری نیست؟ وقتی گفته می‌شود در صورت برهم خوردن تعادل بازار صادرات متوقف خواهد شد، این قیمت‌گذاری دستوری نیست؟ وی افزود: آیا وزارت جهاد کشاورزی توانسته تاکنون میان قیمت تولید تا مصرف گوشت گوسفندی در بازار تعادل برقرار کند؟ اگر توانسته چرا وقتی دام زنده کیلویی ۵۵ هزارتومان است گوشت به دست مصرف‌کننده کیلویی ۱۶۰ هزارتومان می‌رسد؟ این یعنی وزارت جهاد کشاورزی نمی‌تواند این تعادل را برقرار کند. پس چگونه انتظار دارند بازار دراین بخش متعادل شود؟ وقتی نمی‌توانند بازار را قبل صادرات کنترل کنند چگونه مشخص خواهد شد که تعادل بازار بعد صادرات بهم خورده است؟ دادرس تصریح کرد: مصوبه در شرایط فعلی قابلیت اجرایی ندارد و دارای ابهامات زیادی است. امیدواریم دستورالعمل‌های آن ابلاغ شود تا مشخص شود دقیقا قرار است چه اتفاقی بیافتد. به گفته وی برای رفع ابهامات باید با وزیر جهاد کشاورزی یا معاونت امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی وارد مذاکرات شویم. دادرس در پایان گفت: این مصوبه به تنهایی نمی‌تواند راهگشای حمایت از تولیدکننده باشد، زیرا سقف آن محدود است و به محض تغییر قیمت‌ها صادرات متوقف می‌شود. باید مکانیزمی ایجاد شود که در کنار صادرات، خرید داخلی هم انجام شود. یعنی اگر دام زنده داخلی به قیمت تمام شده تولید خریداری شود هم تولیدکننده‌ها از ضرر در امان می‌مانند و هم بازار به تعادل می‌رسد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران