رویداد

رییس اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران گفت: مهم‌ترین انتظار فعالان اقتصادی بخش خصوصی در زنجیره ارزش اقتصاد کشاورزی توجه بیش از پیش

۱۴۰۰/۰۶/۰۶ ۲۳:۰۰:۰۰
| | |

درخواست تشکل‌ها از وزیر جدید کشاورزی

رییس اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران گفت: مهم‌ترین انتظار فعالان اقتصادی بخش خصوصی در زنجیره ارزش اقتصاد کشاورزی توجه بیش از پیش وزیر جدید کشاورزی به نقش و نظرات مشورتی تشکل‌های تخصصی فعال در بخش خصوصی به ویژه در پیاده‌سازی برنامه‌های این وزارت خانه در دولت سیزدهم است. ابوالحسن خلیلی با اعلام این مطلب اظهار کرد: وزیر جهادکشاورزی دولت سیزدهم از کسوت قانون‌گذاری و نمایندگی مردم در مجلس شورای اسلامی وارد حوزه مدیریت کلان کشاورزی و دامپروری کشور شده‌اند بنابراین توجه ویژه به قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار و افزایش تعامل با ذی نفعان می‌تواند سرمایه ارزشمندی برای پیشبرد اهداف توسعه‌ای این بخش محسوب شود. وی افزود: تجربه اجرایی کشور نشان داده که هیچ دولتی امکان رفع مشکلات و موانع کلان کشوری بدون همراهی و مشارکت مردمی را نداشته است. رییس اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران ادامه داد: اساسا مفهوم دولت قوی یعنی دولتی که برآمده از همه توان و ظرفیت فکری و عملیاتی مردمی به ویژه در بخش‌های اقتصادی باشد. این مقام مسوول صنفی درباره ضرورت استفاده از پتانسیل تشکل‌های تخصصی در عرصه کلان اقتصاد کشور پیشنهاد داد که از همین ابتدای کار وزیر جهاد کشاورزی سازوکار مشخصی برای تعامل مستمر با تشکل‌های رسمی فعال در این عرصه که عموما چکیده و عصاره فعالان اقتصادی بخش خصوصی هستند را تبیین کرده و از این امکان بهره‌برداری کنند.

خطر تکرار بابک زنجانی در صنعت نفت!

ایسنا | رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران می‌گوید در شرایط دشوار فعلی باید تمام فعالان اقتصادی و کارشناسان توان خود را برای کمک به دولت برای عبور تحریم‌ها و محدودیت‌های فعلی بسیج کنند. حمیدرضا صالحی اظهار کرد: اقتصاد ایران و به‌طور خاص صنعت نفت در طول سه سال گذشته با تحریم‌های یک جانبه امریکا مواجه بوده و همین مساله دسترسی ما به منابع درآمدی نفت را به‌شدت کاهش داده است. عدم حضور طولانی مدت ایران در بازار نفت، باعث شده تعدادی از رقبای منطقه‌ای جای ایران را در بازارهای هدف بگیرند و این موضوع نیز برای ما دشواری‌هایی خلق خواهد کرد. وی با بیان اینکه درآمد حاصل از نفتی که در این سال‌ها فروخته شده نیز با اما و اگرهای فراوان به کشور رسیده، توضیح داد: امروز منابع قابل توجهی از پول نفت ایران در چند کشور خارجی بلوکه شده و همین موضوع دشواری‌های اقتصادی را بیشتر کرده است. در کنار تحریم، عدم پیوستن ایران به اف‌ای تی اف و محدودیت‌های بانکی نیز مزید بر علت شده تا نقل و انتقال پول به کشور دشوار شود. رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: یکی از اصلی‌ترین مشکلاتی که تحریم برای ما به وجود می‌آورد، افزایش قابل توجه هزینه‌هاست. یعنی شاید ما بتوانیم با دور زدن تحریم یا پیدا کردن مسیری جدید کالای خود را بفروشیم و پولش را نیز به کشور بیاوریم اما همین تبادل هزینه‌ای بسیار بیشتر از یک تبادل عادی دارد و از این رو تحریم برای کشور بسیار هزینه‌زاست و ما امیدواریم دولت جدید راهی برای برون رفت از آن پیدا کند. صالحی با اشاره به صحبت‌های وزیر نفت درباره کمک گرفتن از بخش خصوصی برای دور زدن تحریم‌ها، بیان کرد: بخش خصوصی در سال‌های گذشته نیز تمام تلاش خود را کرده تا در این سختی‌ها برای اقتصاد کشور آورده جدید تولید کند و از این پس نیز با همین شیوه کار خود را ادامه خواهد داد. قطعا فعالان اقتصادی با تمام قوا به عنوان یک وظیفه ملی در جایی که دولت از آنها بخواهد ورود کرده و تلاش می‌کنند مشکلات را حل کنند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران